[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

مضرات زیاده‌روی در مصرف آناناس برای سلامتی بدن، روزنامه شیراز نوین

متخصصان می‌گویند زیاده‌روی در مصرف آناناس باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی بدن می‌شود.
به گزارش مشرق به نقل از کیور جوی، خوردن یک تکه آناناس خنک در روزهای گرم تابستان می‌تواند باعث شادابی و نشاط بدن شود. این میوه دارای سطح بالایی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌هاست. با این وجود، زیاده‌روی در مصرف آناناس به مانند زیاده‌روی در مصرف هر ماده غذایی برای سلامتی بدن مضر می‌باشد.
از مهمترین مضرات زیاده‌روی در مصرف میوه آناناس می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
۱- بروز واکنش‌های آلرژیک در برخی افراد: آناناس دارای آنزیمی به نام بروملائین است که می‌تواند باعث هضم پروتئین‌ها شود. برخی افراد پس از مصرف آناناس واکنش‌های حساسیت‌زا ملایم مانند خارش و التهاب در صورت و زبان را بروز می‌دهند. گرچه این موضوع پس از چند ساعت برطرف می‌شود، اما در صورتی که شاهد ادامه واکنش‌های آلرژیک بودید مراجعه به پزشک ضروری است.
۲- واکنش به برخی داروها در بدن: آنزیم بروملائین می‌تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد. از این رو، باید توجه ویژه‌ای به زمان مصرف آناناس و برخی داروها داشته باشید. آناناس باعث جذب بیش از اندازه برخی آنتی بیوتیک‌ها مانند آموکسی سیلین و تتراسایکلین می‌شود. همچنین اگر از جمله افرادی هستید که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، کلوپیدوگرل و آسپرین استفاده می‌کنید، مصرف آناناس می‌تواند خطر خون‌ریزی را در شما افزایش دهد.
۳- حساسیت دندان: سطح PH آناناس بین ۳.۳ تا ۵.۲ است که به معنای اسیدی بودن این میوه است. مصرف بلند مدت آناناس باعث تخریب مینای دندان و حساس شدن آن می‌شود.
زیاده‌روی در مصرف آناناس؛ از اسهال و استفراغ تا واکنش‌های آلرژیک و تداخل دارویی/ منتشر نشود
۴- افزایش سطح قند خون: اگر از جمله افرادی هستید که از دیابت رنج می‌برند، باید پیش از مصرف آناناس با پزشک خود مشورت کنید. به مانند هر میوه شیرین دیگر، آناناس دارای سطح بالایی از فروکتوز است که می‌تواند باعث افزایش ناگهانی قند خون شود.
۵- بروز اسهال: آناناس یکی از منابع مناسب فیبر است. گرچه فیبر برای سلامت دستگاه گوارش ضروری است، اما زیاده‌روی در مصرف آن باعث بروز اسهال و استفراغ می‌شود.
۶- آناناس نارس خطرناک است: یکی از ضروری‌ترین نکات پیش از مصرف آناناس، توجه به رسیده بودن آن است. خوردن آناناس نارس یا نوشیدن آب آن بسیار خطرناک است. این موضوع می‌تواند به اسهال و استفراغ شدید در فرد منجر شود و به سختی درمان می‌شود. اگر شاهد بروز این مشکل بودید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی