[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

مربی سازنده فوتبال فارس: این استان پر از استعدادهای کشف نشده است، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
بازیکن و سرمربی سابق تیم مرصاد شیراز به همراه برخی از شاگردان قدیمی‌اش، حالا مشغول آموزش فوتبال به جمعی از بچه‌های علاقه‌مند به ‌این ورزش پرطرفدار هستند.
اصغر اکبری چهار سال است که مدرسه فوتبال «طلوع کیان» را دایر کرده و شاگردانی از رده‌های سنی شش تا 17 سال دارد.
با او در‌ این خصوص صحبت کردیم که آیا درست است که کودک از سن شش سالگی وارد فوتبال شود؟ اکبری در پاسخ به ‌این سؤال، در خصوص مدرسه فوتبال خودش به نکاتی اشاره کرد. وی گفت: به کودک شش ساله نباید تکنیک و تاکتیک فوتبال یاد داد. ما باید به پدر و مادرها هم آگاهی بدهیم که ‌این سن، سن آموختن فوتبال نیست. اما چیزهایی دیگر را می‌توان به بچه‌ها آموخت، مثل یاد گرفتن ‌این که در جمع و گروه، چطور باید زندگی و کار کنیم. 
وی افزود: دوران طلایی یادگیری فوتبال به اعتقاد من سنین 9 تا 16 سال است. بچه‌ای که از 9 سالگی فوتبال را بیاموزد، وقتی به 17 سالگی برسد به یک بازیکن پخته تبدیل شده و علاوه بر مهارت‌هایی که آموخته، فشار و استرسی را تحمل نمی‌کند.
مربی سابق تیم ملی جوانان در ادامه به رویکرد خوب هیئت فوتبال شیراز در زمینه فوتبال پایه اشاره کرد و گفت: آقای کاظم ذوالنوریان دو سال است که بازی‌های نونهالان را برگزار می‌کند و ‌این کار نتیجه داده است. درست است که از نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا، در ‌این سنین نباید مسابقه‌ای برگزار کرد و صرفاً به صورت جشنواره‌ای باید بازی‌ها انجام شود، اما حتی کسانی که مخالف ‌این سیستم بودند، حالا از عملکرد هیئت راضی هستند.
اکبری ادامه داد:‌ اینکه مسابقات نونهالان را به یک جشنواره مقطعی محدود کنیم، باعث می‌شود که بچه‌ها خیلی زود رها شوند اما حالا‌ این رقابت در تمام طول سال ادامه دارد و هم خود بازیکنان لذت می‌برند، هم مربیان با انگیزه بیشتری کار می‌کنند و مشکلات فنی را هفته به هفته رفع می‌کنند، هم خانواده‌ها حضور پرشوری در مسابقات دارند. اما روی نتایج و قهرمانی‌ها مانوری  داده نمی‌شود و خود هیئت نیز با برگزاری جشن قهرمانی مقابله می‌کند، ضمن‌ اینکه رویکرد مدیران باشگاه‌ها در ‌اینجا بسیار حائز اهمیت است. مدیران و مربیان باید ‌این نکته را مد نظر داشته باشند که در سنین پایین، نتیجه اهمیت چندانی ندارد و بیشتر بحث بازیکن سازی مطرح است.
مدیر مدرسه فوتبال طلوع کیان در خصوص مربیانی که در ‌این مدرسه مشغول فعالیت هستند گفت: جواد ستایش زاده به عنوان مدیرفنی، حبیب عاشوری، علی جهانگیری، مصطفی حدادی و علی پوریا هم به عنوان مربی فعالیت دارند که همگی از بازیکنان سابق و خوب فوتبال شیراز به شمار می‌روند.
وی افزود: تیم جوانان ما پس از دو سال حضور در لیگ دسته دوم شیراز، توانست به رقابت‌های لیگ یک صعود کند. البته ما در ‌این سطح به دنبال قهرمانی نیستیم و بیشتر دنبال ساختن هستیم و اخلاق گرایی هم اهمیت زیادی برایمان دارد. در زمان جوانی خودمان در دهه شصت که عضو تیم شهید دستغیب بودیم، بازیکنان تیم با توجه به معدل مدرسه‌شان انتخاب می‌شدند. جالب است بدانید که تعداد زیادی بازیکنان آن زمان که بعداً به مرصاد منتقل شدند، حالا دکتر و مهندس و وکیل هستند و شغل‌های خیلی خوبی دارند. حالا در مدرسه فوتبال خودمان هم همین کار را در پیش گرفته‌ایم و از لحاظ درسی و اخلاقی بچه‌ها را رصد می‌کنیم.‌ این خیلی در روحیه آن‌ها تأثیر می‌گذارد. البته همین نوع کار کردن سالم، باعث بروز برخی مشکلات هم برایمان شده و چون خیلی خانواده‌ها به سمت ما می‌آیند، ‌این به مذاق برخی خوش نمی‌آید!
کاپیتان و سرمربی سابق مرصاد گفت: اگر کل مدارس فوتبال فارس و شیراز، بنای کارشان را روی سازندگی بگذارند، بتوانند رایزنی کنند و بازیکنانی که در فوتبال خوب رشد می‌کنند و موفق می‌شوند را طبق چیزی که کنفدراسیون فوتبال آسیا اسم آن را «حق رشد» گذاشته، بتوانند از تیم آینده بازیکنان دریافت کنند، خیلی بهتر از ‌این است که بیایند فشار را روی خانواده‌ها بگذارند تا امرار معاش کنند! یعنی باید برنامه مدارس فوتبال ‌این باشد که در آینده چند بازیکن را به تیم‌های بزرگ کشور یا حتی کشورهای عربی بفروشند که سود بسیار زیادی برایشان خواهد داشت. 
اصغر اکبری در پایان با اشاره به استعدادهای درخشان و فراوان فوتبال فارس، گفت: زمانی که رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا به شیراز آمده بود، از او پرسیدند در استان فارس چه چیزی بیشتر به چشمت آمد؟ جواب داد: «احساس می‌کنم در ‌این منطقه، بچه‌ها از شکم مادرشان فوتبالیست بیرون می‌آیند.» خود من هم به ‌این نتیجه رسیده‌ام. من در تمام نقاط ‌ایران مربیگری کرده‌ام و هیچ کجا را مثل استان فارس، سرشار از استعداد ندیده‌ام. تمام شهرها پر از فوتبالیست‌هایی هستند که به آن‌ها اهمیت داده نشده، خودجوش رشد کرده‌اند اما تاکتیک‌پذیر نیستند. بنابراین باید مدارس فوتبال اقدام جدی کنند که ‌این استعدادها بیشتر از ‌این هدر نروند و سرمایه‌های فوتبال شهر را حفظ کرده، پرورش داده و در دراز مدت حتی به سود زیادی از لحاظ مالی نیز دست پیدا کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی