[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

سنت قرض‌الحسنه ترویج شود، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز تأکید کرد که هیچ جریان سیاسی نباید در مسائلی که وابسته به اصول اعتقادات دینی جامعه است، موج‌سواری کند. به گزارش ایسنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه یازده شهریور شیراز با بیان اینکه گمشده بشریت در روزگار کنونی تقواست، گفت: آنچه که نارضایتی و دل‌خستگی در جوامع بشری ایجاد کرده، بی تقوایی است.
او با تأکید بر اینکه اگر تقوا در تمام وجوه و سطوحش رعایت شود مردم به آینده خود و کشورشان امیدوار می‌شوند، افزود: تعاون در تقوا اصل صحبت بنده است. امام جمعه شیراز با اشاره به روز تعاون در هفته آینده، عنوان کرد: در قرآن آمده است که «و تعاونوا علی البر و تقوا» یعنی همدیگر را برای انجام کارهای خوب و برای اینکه بتوانیم تقوا را در جامعه اجرا کنیم، یاری دهیم. آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه کسی که پوشش و سخن گفتن و رفتارش باعث می‌شود دیگران از یاد خدا غافل شوند، دارد برای جامعه مزاحمت ایجاد می‌کند و باید خودش را اصلاح کند، افزود: پس همه باید کمک کنند که یاد خدا برای دیگران آسان شود. او ادامه داد: بخشی از این خوبی‌ها به مسائل اقتصادی مرتبط است؛ مثل قرض‌الحسنه که به معنای یک کار مالی و اقتصادی است، اما جزء نیکی‌ها نیز حساب می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در فارس خواستار افزایش سنت حسنه قرض‌الحسنه شد و گفت: آنکه به اسم بانکداری، رِبا را ترویج می‌دهد، به دنبال تأمین هزینه‌های بانکداری نیست؛ بلکه او رسماً رباخوار است. بنابراین باید کمک دهیم قرض‌الحسنه رواج پیدا کند؛ چراکه هم یکی از مصادیق تعاون، قرض‌الحسنه است و هم اینکه قرض‌الحسنه با رباخواری 
مقابله می‌کند. 
آیت‌الله دژکام بیان کرد: یکی دیگر از مصادیق آن که امسال مقام معظم رهبری شعار سال قرار دادند و دوباره در روز نشست با هیئت دولت تأکید کردند که اولویت اقتصاد و معیشت مردم است، حجت تمام است. تعیین اولویت‌ها کار ولی‌فقیه است و همه باید مطیع باشند. تفاوت نظام ولایی با سایر نظام‌ها این است که حرف نایب امام زمان(عج) برای ما حجت است. دژکام معیشت و اشتغال را یکی از دغدغه‌های جدی و مهم کشور عنوان کرد و گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا «تعاونوا علی البر» اتفاق بیفتد. چرا جوان مردم دستش در جیب خودش نباشد؟ باید ایجاد اشتغال شود تا وقتی صحبت از ازدواج می‌شود، بهانه برای به‌تأخیرانداختنش نباشد. امام جمعه شیراز افزود: متأسفانه در روزگار ما تمدن غربی قدرتمندانه دیدگاه خود را به ما با فشار و زور تحمیل می‌کند. اما حرف ما با تمدن اروپایی این است که خوبی فقط در جنبه‌هایی که شما از زندگی می‌گویید، منحصر نیست؛ آیا حیا و عفاف جزء ارزش‌های انسانی نیست؟ 
آیت‌الله دژکام در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: همه کسانی که زبانی برای تبیین دارند، باید نقاط افتراق تمدن اسلامی و تمدن کفر غربی را توضیح دهند و تبیین کنند و این همان جهاد تبیین است که رهبری فرموده و مطالبه کرده‌اند. کسی که به دلایل سیاسی یا کج‌فهمی یا هر چیز دیگر، ارزش‌های اصیل دینی را زیر سؤال ببرد، خیلی ضرر می‌کند.
نماینده ولی‌فقیه در فارس همچنین از جریان‌های سیاسی خواست تا در مسائلی که وابسته به اصل اعتقاد دینی است، موج سواری نکنند؛ چون کار را برای امثال بنده که طلبه هستیم، سخت می‌کنند.
آیت‌الله دژکام ادامه داد: ما می‌خواهیم ارزش‌های دینی را رواج دهیم، اما آن حزب سیاسی می‌خواهد موج سواری کند و دیگری در پی انتقام‌گیری از رقیب سیاسی خودش است. هرکس برای خدا کار می‌کند، بسم‌الله؛ باید به میدان بیاید، اما کاری نکنند که تلاش علما و بزرگان دین در تبیین مسائل برای مردم به هدر رود.
آیت‌الله دژکام همچنین در خطبه اول نماز و در ادامه مباحث معنویت، همت را یکی از گام‌ها برشمرد و با بیان اینکه همت به معنی قصد و عزم و جدیت برای اینکه دستورات الهی و عبادات و توجهات و توسلات را انجام دهیم است، گفت: هرکه همت بلندتری داشته باشد، جایگاه معنوی‌اش بالاتر است؛ اگر همت نباشد، سستی در عمل باعث خواهد شد که انسان مقام معنوی نیابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی