[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

دنیا آماده تعامل با ایران است ، روزنامه شیراز نوین

 مریم کشاورز
مدیر گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی شیراز گفت: تورم بالای 24 درصد جهانی، موجب افزایش تمایل کشورهای غربی به برقراری رابطه دوستانه با ایران گردیده است. عبدالامیر جرفی در این‌باره گفت: دو عامل اساسی موجب رویکرد مجدد کشورهای غربی و آمریکا به ازسرگیری مذاکرات برجام شد؛ یک عامل، شکیبایی و صبوری مثال‌زدنی ایرانی‌ها در برابر تحریم‌ها بود و عامل دیگر، قطع نفت و گاز به عنوان بزرگ‌ترین و مهم‌ترین منابع تأمین کننده سوخت جهانی است. در این میان، سایر مسائل کلیشه‌ای است. همین مسائل به‌ناگاه تورم را در این کشورها به بالای 24 درصد رساند و منجر به اخطار به جهانیان شد که وقت باز کردن سوپاپ‌های اطمینان و تجدیدنظر در روابط با ایران است؛ چراکه تعلل در رابطه با ایران به نفع این کشورها نیست.
وی افزود: با توجه به فشارهای مضاعف تحمیل شده بر اقتصاد جهانی، هم اکنون بهترین زمان برای اخذ امتیاز از سوی جمهوری اسلامی است. ایران می‌تواند چالش موجود جهانی را به فرصتی مغتنم تبدیل کند. پیش‌بینی می‌شود درایت و حسن تدبیر مقامات عالی کشور در این زمینه به بهبود 20درصدی وضعیت اقتصادی ایران در شش ماه آینده منجر شود.
وی گفت: از دو تیم قوی وزارت امور خارجه و وزارت اقتصاد و دارایی انتظار داریم تا کدورت‌هایی را که برخی کشورهای همسایه و مسلمان با هراس‌افکنی عوام‌فریبانه برخی دشمنان بر دل گرفته‌اند، از بین ببرند. همه به‌خوبی آگاهیم که دشمنان سعی کرده‌اند از این حربه استفاده کنند تا سلاح‌های خود را به این کشورها بفروشند. برای خنثی‌سازی حربه دشمن هم که شده، باید در قالب برجام یا خارج از برجام، روابطی حسنه با این کشورها برقرار شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: ایران همیشه سرافراز ما، سرشار و غنی از منابع و معادن است. ایران بیش از 15درصد صادرات محصولات کشاورزی و منابع معدنی و... را به عراق انجام می‌دهد. با توجه به اینکه تیمی قوی در رأس مدیریت اقتصادی کشور قرار گرفته و توانسته در ظرف مدت زمان کوتاه، اقتصاد فلج‌شده را احیا کند و پتانسیل‌های صادراتی را بدون تکیه به منابع نفتی افزایش دهد، می‌توان امیدوار شد که به زودی با صادرات تولیدات انرژی و منابع معدنی و... عقب‌ماندگی 60ساله ایران جبران شود.
جرفی بهترین راهکار را برای افزایش رشد اقتصادی، برقراری روابط مطمئن و دوستانه با کشورهای دوست، همسایه و مسلمان دانست. افزون بر این، وی برقراری روابط تجاری با برزیل را نیز توصیه نمود؛ چراکه تولیدات صنعتی این کشور، بیش از تولیدات صنعتی انگلیس و فرانسه است. این استاد دانشگاه، راهکارهای دیگر برای افزایش رشد اقتصادی را چنین برشمرد: احیای تالاب هورالعظیم و برگرداندن فرصت‌های شغلی از بین رفته اطراف این تالاب (هم اکنون با خاموشی اقتصاد منطقه نام‌برده، هر روز بالای پنجاه‌میلیارد ریال شغل‌سوزی می‌شود و موجب کند شدن و تعویق روند رشد اقتصاد گردیده است)، تقویت گردشگری، تنظیم دستورالعمل برای سیستم بانکی در ارائه تسهیلات به بخش‌های اشتغال‌زای بزرگ و کوچک، احیای صنایع تعطیل و در حال تعطیلی یا راه‌اندازی بنگاه‌های بزرگ و 
کوچک تولیدی. 
وی مدعی شد: تا پیش از سال‌های اخیر، دور باطل و معیوب اقتصادی پیش آمده بود که موجب افزایش پدیده‌های ناهنجار مانند آلونک‌سازی، ازدیاد حاشیه‌نشینی و ترویج فرهنگ‌های غلط اجتماعی شده بود. حال امیدواریم با عملی شدن وعده‌های دولت که سعی در فراهم کردن شرایط یکسان اقتصادی برای همه دارد، با همین محدودیت‌های مالی و همکاری مدیران اقتصادی بتوانیم شاهد پویایی اقتصادی 
کشور باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی