[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

عملکرد شرکت‌های فولادی تورم بود، روزنامه شیراز نوین

 سیده رقیه یحیوی- گروه خبر
علیرضا پاک‌فطرت نماینده مردم شیراز و زرقان گفت: در یک ماه گذشته گزارش طرح تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه در صحن مجلس قرائت شد. از کلیه کسانی که ساعت‌ها و ماه‌ها وقت گذاشتند و این گزارش را تهیه کردند، تشکر می‌کنم. جدا از اینکه این گزارش چقدر در دستگاه قضایی اثبات شود، اگر قسمتی از گزارش هم صحیح باشد، برای بخش دولتی فاجعه است. انتظار می‌رود مجلس و دولت از کنار این گزارش به راحتی عبور نکنند؛ زیرا این مشکل به اکثر شرکت‌های دولتی برمی‌گردد.
وی در نطق میان دستور خود افزود: متأسفانه امروز بودجه شرکت‌های دولتی از بودجه دولت که به تصویب مجلس می‌رسد، بیشتر است. چرا در این شرکت‌ها باید این تعداد پست‌های مدیریتی تعریف شده باشد؟ چرا باید دریافتی این مدیران چند برابر حداکثر سقف تعیین شده در قانون باشد؟ چرا باید اعضای هئیت‌مدیره بدون تخصص، بدون تعهد، بدون تجربه و بدون گزینش انتخاب شوند؟ معمولاً در دنیا اگر چنین تخلفی روی دهد، حتماً مجلس وارد می‌شود و قوانین را طوری اصلاح می‌کند که در هیچ شرکت دیگری این اتفاق نیفتد. یادمان باشد که صدها شرکت دولتی داریم و تعداد زیادی از آن‌ها این مشکلات را دارند. به طور مثال عملکرد شرکت‌های فولادی و در رأس آنها فولاد مبارکه باعث شد که قیمت آهن از قیمت جهانی آن در کشور بالاتر رود. هزینه‌هایی که این گرانی‌ها را به مردم تحمیل کرد، باعث شد هزینه ساخت مسکن به شدت بالا رود و نتیجه آن تورم و ناراحتی اجتماعی و بی‌خانمان ماندن هزاران جوان و خانواده شد. نتیجه‌ بریز و بپاش این شرکت‌ها، افزایش قیمت اتومبیل، لوازم خانگی، مسکن و در نتیجه کاهش اعتماد مردم عزیز بود. انتظار می‌رود مجلس خصوصاً کمیسیون جهش تولید با طرح دوفوریتی برای یک بار مشکل اداره و نظارت بر شرکت‌های دولتی را حل کند.
نماینده مردم شیراز و زرقان و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: مشکل دیگر امروز کشور کمبود آب است که در سال‌های آتی مشکل اول کشور خواهد بود. همه دنبال این هستیم که هزاران میلیارد هزینه کنیم و آب را از صدها کیلومتر دورتر به شهرها بیاوریم، اما حاضر نیستیم درصدی از پول را هزینه کنیم تا در مصرف آب صرفه‌جویی شود. امروزه صرفه‌جویی و استفاده بهینه از آب بسیار مهم است که به نظر می‌رسد هیچ وزارتخانه‌ای دنبال این کار نیست. لذا صدا و سیما باید به این مهم توجه نماید تا با فرهنگ‌سازی مناسب در راستای کاهش مصرف قدم برداریم.
این نماینده مردم در مجلس عنوان کرد: معلمان طرح مهرآفرین که سال‌ها زحمت کشیدند و تمام مراحل استخدامی را پشت سر گذاشتند، انتظار می‌رود که طرح رتبه‌بندی برای آنها در نظر گرفته شود و توجه بیشتری به بازنشستگان کشوری و لشکری در حوزه درمان، مسکن و... شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی