[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

مهارت‌آموزی کلیدواژه رفع محرومیت است ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، عبدالرحمن سلیم حقیقی مدیر روابط عمومی و مشاور اجرایی مدیرکل بهزیستی فارس از برگزاری دومین شورای اداری و همایش مدیران بهزیستی فارسی با حضور مدیرکل معاونت تخصصی و رؤسای ادارات بهزیستی سراسر استان فارس در شیراز خبر داد.
سلیم حقیقی در تشریح هدف تشکیل این نشست، اظهار داشت: در این همایش رؤ‌سای بهزیستی شهرستان‌ها گزارشی مبسوط از برنامه‌ها و اقدامات شش ماه گذشته و همچنین راهکار‌ها و برنامه‌های پیش رو برای شش ماه دوم سال را در راستای افزایش ضریب خدمات رسانی بهینه به جامعه هدف ارائه دادند و رؤسای جدید ضمن هم‌اندیشی، از تجربیات معاونان و رؤسای قدیمی‌تر بهره‌مند گردیدند.
محمدرضا هوشیار مدیرکل بهزیستی فارس در این نشست گفت: باید با به‌کارگیری روش‌های نوین مهارت‌آموزی و ارائه خدمات به صورت تخصصی و در قالبی ویژه، توان حداکثری برای اجرایی شدن شعار سال (تولید؛ دانش بنیان، اشتغال‌آفرین) که توسط مقام معظم رهبری انتخاب شده، در همه ابعاد بهزیستی در سراسر استان فارس به کار گرفته شود. هوشیار اهتمام رؤسای ادارات بهزیستی فارس بر توانمندسازی و اشتغال جامعه هدف را ضروری دانست و بر بازدیدهای منظم و مستندسازی خدمات تأکید کرد و از خیران همیشه همراه بهزیستی خواست تا با تأکید بر نیازمحوری، یاریگر جامعه هدف بهزیستی باشند؛ به‌طور مثال مبحث آسیب‌های اجتماعی و توانمندسازی جامعه هدف، اکنون اولویت بهزیستی است. 
در ادامه این نشست، محمودیان معاون امور اجتماعی بهزیستی فارس ضمن توضیح در خصوص کارگاه‌های برگزار شده جهت گروه‌های هدف از آموزش پیش از ازدواج، مهارت‌های زندگی و فرزندپروری، روابط بین فردی و مدیریت خشم و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نام برد و در خصوص علت ایجاد چالش‌ها و گرایش به آسیب‌های اجتماعی به ۳ عامل مهم اشاره کرد گفت: علت‌هایی از قبیل عوامل فردی و خانوادگی اعم از مشکلات فیزیکی و رشدی، اختلالات روانی، تنش خانوادگی، کاهش نظارت و کنترل در خانواده و سپس عوامل اجتماعی اعم از عدم کنترل و نظارت اجتماعی، نظام آموزشی ناقص، فیلم و سینما، شهرنشینی و شرایط اقلیمی و عوامل اقتصادی اعم از فقر، بیکاری و صنعتی شدن وجود دارد. 
زهرا اثنی‌عشری، معاون توسعه امور پیشگیری بهزیستی فارس نیز با تأکید بر اهمیت پیشگیری در کاهش معلولیت‌ها، اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی گفت: با توجه به رشد روزافزون آسیب‌های اجتماعی، انجام اقدامات پیشگیرانه و رویکرد اجتماع‌محور و توسعه محلی از طریق آموزش، تشکیل گروه‌های همیار و راه‌اندازی پایگاه‌های سلامت اجتماعی در مناطق آسیب‌خیز و حاشیه‌نشین بیش از پیش موردتوجه است. در همین راستا در طرح آگاه‌سازی زنان و دختران، بهزیستی فارس اقدام به آموزش ۱۲۰۰ دختر و زن جوان در رده سنی ۱۵ تا ۳۵ سال به منظور ارتقای مهارت‌ها و حفظ سلامت جنسی و آسیب‌های ناشی از رفتار‌های پرخطر نموده است و در حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها چهارده هزار و ۱۸۰ مورد مشاوره ژنتیک انجام شده است.
علیرضا بال‌افکن، معاون هماهنگی مؤسسات غیردولتی مشارکت‌های مردمی و اشتغال نیز با اشاره به واگذاری ۶۷ مورد مسکن در سراسر استان فارس در قالب طرح‌های مختلف در هفته دولت گفت: تعداد کل واحدهای مسکونی واگذارشده از ابتدای ۱۴۰۰ تاکنون، ۱۰۰۸ واحد بوده و ۲۲۱۳ واحد نیز در دست احداث است. بال‌افکن میزان کمک‌های بلاعوض پرداختی به مددجویان را متغیر و تا سقف ۲۵۰میلیون تومان برای خانوارهای چندمعلولی اعلام کرد و افزود: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۶۹۲ نفر از جامعه هدف نیز از معافیت انشعابات آب، برق، گاز و عوارض شهرداری به ارزش ۱۸میلیارد و دویست‌وپنجاه میلیون ریال بهره‌مند گردیده‌اند.
محمدصادق جعفری، معاون توان‌بخشی نیز با اشاره به اینکه بیش از ۱۴۰هزار فرد دارای معلولیت در چرخه حمایتی بهزیستی فارس داریم، گفت: در حال حاضر ۸۰ مرکز شبانه‌روزی و ۶۷ مرکز روزانه برای خدمات‌رسانی به این افراد در سراسر استان فعالیت می‌کنند و خدماتی اعم از نگهداری شبانه‌روزی افراد دارای معلولیت اعصاب و روان، ذهنی، جسمی و سالمندان، خدمات درمانی و توان‌بخشی، ویزیت در منزل و همچنین حرفه‌آموزی و پشتیبانی شغلی جهت ایجاد ارائه می‌گردد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی