[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

۵ فایده چای سبز برای سلامت بدن، روزنامه شیراز نوین

صدآنلاین: محققان دریافته‌اند که چای سبز پتانسیل عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد و از زوال مغز که با پیری در ارتباط است، پیشگیری می‌کند. مخصوصاً EGCG مانع از تولید پروتئین بتاآمیلوئید در بدن می‌شود که اگر در مغز انباشته شود، صدمات جبران‌ناپذیری به عصب‌ها زده و در درازمدت منجر به زوال مغز می‌گردد، از جمله حالاتی که در بیماری آلزایمر دیده می‌شود.
به گزارش صدآنلاین، چای سبز یکی از کهن و پرفایده‌ترین دمنوش‌های کشف شده در طب سنتی بوده که حاوی آنتی‌اکسیدان پلی‌فنول است و مطابق مطالعات محققان عامل پیشگیرانه در بسیاری از بیماری‌هاست و خواص ضد پیری دارد.
بر اساس مطالعاتی که قبلاً صورت گرفته بود، چای سبز روی یک سری مولکول‌های عصبی تأثیر می‌گذارد و رشد و گسترش سلول‌های سرطانی را متوقف می‌کند. همچنین موجب توقف خون‌رسانی به سلول‌های سرطانی هم می‌شود.
محققان دریافته‌اند که چای سبز پتانسیل عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد و از زوال مغز که با پیری در ارتباط است، پیشگیری می‌کند. مخصوصا EGCG مانع از تولید پروتئین بتاآمیلوئید در بدن می‌شود که اگر در مغز انباشته شود، صدمات جبران‌ناپذیری به عصب‌ها زده و در درازمدت منجر به زوال مغز می‌گردد، از جمله حالاتی که در بیماری آلزایمر دیده می‌شود.
کاتچین‌های موجود در چای سبز از پاره شدن مویرگ‌های داخل چشم و دیگر بیماری‌های مرتبط با چشم جلوگیری می‌کند. در یکی از تحقیقات انجام شده، محققان بافت چشم موش‌هایی که به آن‌ها چای سبز می‌دادند را تجزیه  و تحلیل کردند و متوجه شدند که بافت‌های چشم از قبیل عدسی و شبکیه، کاتچین‌های موجود در چای سبز را جذب می‌کند.
کاتچین موجود در چای سبز:
خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد.
التهابات و درد‌های ناشی از آرتروز‌های روماتوئیدی را التیام می‌بخشد.
خطر ابتلا به بیماری‌های خودایمنی را تقلیل می‌دهد.
سلامت لثه‌ها را افزایش می‌دهد.
موجب بهبود سیستم گوارشی می‌شود.
چای سبز علاوه بر اینکه منبعی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست، حاوی ویتامین A، B، D، E، B ۵، H و K، منیزیم و مواد معدنی دیگر مانند روی، کروم و سلنیوم می‌باشد. یکی از راه‌های تشخیص هوشمندانه کیفیت چای سبز این است که چای حقیقتاً سبز باشد. اگر چای سبز شما بیشتر متمایل به قهوه‌ای بود تا سبز، به احتمال قوی اکسید شده است که بسیاری از ترکیبات ارزشمند آن صدمه دیده و یا حتی از بین رفته است.
برای افزایش خاصیت چای سبز، کمی ‌آب لیموی تازه به فنجان خود اضافه کنید. تحقیقات پیشین نشان داده بود که اضافه نمودن ویتامین C به طور قابل توجهی تأثیرات کاتچین را افزایش داده و قدرت جذب آن را افزایش می‌دهد. در واقع مرکبات میزان جذب کاتچین را تا ۵ برابر افزایش می‌دهند و موجب می‌شود کاتچین موجود در چای سبز ابراز وجود کند!
چای سبز نقش عمده‌ای در برنامه غذایی سالم ایفا می‌کند. اگر از نوشیدن چای سبز لذت می‌برید، هرطور شده تعداد فنجان‌های مصرفی خود را افزایش دهید. چای سبز خود را بدون افزودن شکر، شیر و یا هرگونه افزودنی دیگری میل کنید (فقط مرکبات مجاز است)، زیرا افزودن آن‌ها تأثیرات معکوسی به همراه خواهد داشت. یک‌بار دیگر می‌گویم که چای سبز حاوی بیشترین میزان EGCG است و به اعتقاد من بعد از آب، چای سبز با کیفیت مفیدترین نوشیدنی است.
یکی دیگر از فوق‌العاده‌ترین انتخاب‌ها می‌تواند چای سبز نعنایی باشد که سرشار از آنتی‌اکسیدان است. ترکیبات شیمیایی پیچیده و خاص این گیاه خوشبو از مزایایی بهره‌مند است که خیلی فراتر از انواع دیگر چای‌هاست. چای نعنایی حاوی هزاران ترکیب مفید فتو‌شیمیایی است که از خواص زیادی برای حفظ و بهبود سلامت برخوردار است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی