[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

سرپرست هیئت والیبال فارس: باید زمینه انتفاع صنایع از حضور در ورزش حرفه‌ای فراهم شود، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
در هفته‌های اخیر در چند مطلب به مسائل مربوط به والیبال استان فارس پرداختیم و صحبت‌های مسئولان و منتقدان هیئت را پوشش دادیم. یکی از اصلی‌ترین مباحث در خصوص ‌این هیئت، تأخیر یک ساله در برگزاری مجمع انتخاباتی هیئت بود. اتفاقی که باعث شده همچنان میثم خضری پس از 14 ماه، سرپرست ‌این هیئت فعالیت کند.
خود او در ‌این باره توضیح می‌دهد: در بحث انتخابات مجمع، یک سری وظایف به عهده اداره ورزش است و ادامه آن را فدراسیون والیبال باید تداوم بخشد. هماهنگی بین اداره کل و فدراسیون می‌تواند فرایند برگزاری مجمع را تسریع کرده و ما هم منتظریم که ‌این دو نهاد، به یک هماهنگی برای تحقق ‌این امر برسند.
خضری افزود: یک بار فراخوان انتخابات هیئت اعلام شده و در حالی که همه چیز آماده بود، آیین‌نامه فدراسیون تغییر کرد و آن فراخوان ابطال شد. دوباره فراخوان مجددی در بهمن‌ماه منتشر شد و کاندیداها ثبت نام کردند، انتخابات مجمع شهرستان‌ها هم برگزار شد اما هم‌زمان شد با تغییر مدیریت ورزش استان و باز هم فراخوان ابطال شد. حالا هم فدراسیون و اداره کل ارتباطاتی با یکدیگر برقرار کرده‌اند که به امید خدا‌ این انتخابات به‌زودی برگزار شود.
وی درباره وعده‌هایی که در ابتدای روی کار آمدنش به عنوان سرپرست والیبال، به زبان آورده بود، گفت: والیبال در طرح آمایش اداره کل ورزش و جوانان استان جزو 20 رشته ‌ای است که در اولویت قرار دارد. در طرح آمایش رشته‌هایی که در میادین معتبر جهانی و المپیک و آسیایی شانس حضور و کسب مدال دارند، در اولویت قرار داده می شوند. به تبع آن، باید در استان هم ظرفیت و پتانسیل کافی در آن رشته وجود داشته باشد. بنابراین والیبال در هر دو زمینه وضعیت خوبی داشته که در بین 20 رشته قرار گرفته است. از روزی هم که بنده روی کار آمدم، تلاشم ‌این بود که والیبال را از آن رکودی که طی دوران کرونا دچارش شده بود، خارج کنم. در ابتدا با همکاری دوستانم در هیئت، سعی کردیم در زمینه ‌ایجاد انگیزه و فضای مناسب برای بازگشت همگان به والیبال اقدام کنیم.
سرپرست هیئت والیبال ادامه داد: افق دیدمان برای دو سال آینده ‌این بود که بتوانیم جزو 15 استان برتر والیبال کشور قرار بگیریم. خب اگر بخواهیم ‌این اتفاق را رقم بزنیم، باید در حوزه‌های مختلف مثل استعدادیابی، آموزش، حضور بازیکنان در تیم ملی، باشگاه داری و مسائل دیگر موفق عمل کنیم. در‌این راستا برنامه‌هایی را عملیاتی کرده‌ایم و در آینده نیز کارهایی را باید انجام دهیم. ما در سال 1400 در رتبه بندی والیبال کشور جایگاه نوزدهم را داشتیم که فکر می‌کنم امسال وضعیت‌مان بهبود پیدا کند. اگر همین روند را ادامه دهیم، به افقی که برای دو سال آینده ترسیم کرده‌ایم خواهیم رسید.
خضری درباره افول والیبال فارس در زمینه معرفی بازیکنان به تیم ملی نسبت به سالیان قبل، گفت : طبیعتاً وقتی تیم معتبری در لیگ‌های کشوری نداریم، بازیکنان کمتری هم معرفی می‌شوند. ما در مسابقات سال 1400 لیگ‌های مختلف کشوری یک نماینده در لیگ یک آقایان داشتیم و یک نماینده در لیگ برتر بانوان. سه تیم هم در لیگ یک بانوان داشتیم و بنا داریم که امسال هم راه را برای داشتن تیم در لیگ برتر هموار کنیم. وظیفه هیئت تیم‌داری نیست اما می‌توانیم تسهیل‌کننده شرایط برای حضور سرمایه‌گذاران باشیم. ‌این تسهیل کردن، نیاز به برنامه‌های جامع و کاملی دارد که امروز جای خالی ورزش در استان را کاملاً احساس می‌کنیم.
وی افزود: واقعیت ‌این است که هیئت‌ها به تنهایی امکان ‌اینکه بتوانند حمایت و پشتیبانی زیادی از ورزش حرفه‌ای بکنند ندارند اما اگر شورای عالی ورزش استان را تشکیل دهیم و از ظرفیت‌هایی که قانون در شورای عالی ورزش استان لحاظ کرده، استفاده کنیم، خیلی به ورزش استان کمک می‌شود. همان طور که می‌دانید حضور دولتی‌ها در ورزش حرفه‌ای ممنوع شده و به دلیل ‌این ممنوعیت، باید آن چیزهایی که قانون شرایطش را گذاشته برای ورزش حرفه‌ای انجام دهیم.
متولی موقت والیبال فارس با بیان ‌اینکه سرمایه‌گذاران برای ورود به عرصه حرفه‌ای نیاز به بسته حمایتی ویژه دارند، اظهار داشت: ‌این بسته حمایتی از کجا باید تأمین شود تا سرمایه‌گذاران انگیزه برای تیم‌داری داشته باشند؟ از شورای عالی ورزش استان. این شورا که در رأس آن آقای استاندار قرار دارد، برا اساس قانون می‌تواند اقداماتی انجام دهد که صنایع بزرگ به کمک ورزش حرفه‌ای بیایند و رشته‌های پرطرفدار فارس را از ‌این حالتی که در چندسال اخیر به وجود آمده، خارج کنند.
میثم خضری در پایان گفت: خیلی‌ها می‌گویند در فارس صنایع بزرگی وجود ندارد که با ‌این حرف مخالفم. ما در فارس صنایع قدرتمندی داریم اما نتوانسته‌ایم آن‌ها را پای کار بیاوریم. اگر شرایط برای ورود آن‌ها تسهیل شود و آن‌ها هم از حضور در ورزش نفعی ببرند، حتماً می‌آیند. باید زمینه ‌ایجاد ‌این انتفاع را فراهم کنیم و ‌این چیزی نیست که اداره ورزش به تنهایی بتواند انجامش بدهد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی