[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

توسعه در پرتو اطلس هوشمند سرمایه‌گذاری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
چالش‌های مدیریت آب، چشم اندازهای نرخ‌های رشد اقتصادی استان، مشکلات حوزه حمل و نقل، استخراج بودجه از مالیات، تهیه اطلس هوشمند سرمایه‌گذاری، برگزاری جشنواره رجایی و ریل گذاری برای توسعه و پیشرفت استان از مهم‌ترین مواردی بود که رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس در نشست خبری با اصحاب رسانه به آنها اشاره کرد. 
احمدعلی افکاری ظهر شنبه 12 شهریورماه در نشست خبری که با موضوع دستاوردهای دولت سیزدهم در استان فارس برگزار شد، بیان کرد: اطلس هوشمند سرمایه‌گذاری استان به صورت ویژه مورد توجه بوده و با همکاری اساتید دانشگاه شیراز این اطلس تهیه می‌شود. وی افزود: باید دستگاه‌های اجرایی در مسیر تهیه اطلس هوشمند سرمایه‌گذاری حضور داشته باشند تا این طرح نتیجه‌بخش باشد. این مقام مسئول پیرامون روند توسعه استان در حوزه حمل و نقل مکانیزه از مصوب شدن اعتبار یک‌میلیارد دلاری از محل صندوق توسعه ملی برای خط راه آهن شیراز به بوشهر خبر داد و افزود: کل بودجه موردنیاز برای احداث این خط یک‌میلیارد و ٦٠٠میلیون دلار است که با تخصیص این اعتبار اجرای پروژه، پیشرفت چشمگیر و قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس در ادامه افزود: برای خط آهن بندرعباس- لار- جهرم به شیراز و گل‌گهر- نی‌ریز- فسا- شیراز و بندر امام(ره)- ماهشهر- ممسنی به شیراز نیز به دنبال اخذ اعتبارات هستیم. افکاری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برای کمک به بخش تولید و شرکت‌های دانش‌بنیان که منجر به تولید شوند، اعتبارات مناسب دیده شده است، اضافه کرد: بودجه ابزار تحقق برنامه است و فعالیت‌ها بر اساس اجرایی‌سازی شعار سال مدنظر قرار می‌گیرد. وی پیرامون سند آمایش به عنوان یک سند بالادستی که باید به یک فرهنگ تبدیل شود، اظهار داشت: قرارداد مشاور برای تهیه این طرح منعقد شده و با اتمام آن به عنوان مبنا در کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در همین راستا نشست آمایش منطقه‌ای برای اولین بار در کشور در فارس با حضور استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد برگزار خواهد شد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری اینکه یکی از چالش‌های اساسی استان و کشور آب و مدیریت آب است، افزود: متأسفانه هماهنگی بین تولید، توزیع و مصرف آب وجود ندارد و با مطالعه‌‌های انجام شده، درصدد ایجاد هماهنگی‌هایی بین این 3 رکن با هم افزایی سایر دستگاه‌ها هستیم.
افکاری درباره تأمین منابع درآمدی از محل مالیات نیز گفت: شرکت‌ها و پیمانکاران بزرگ که دفاترشان در تهران است از نظر فرار مالیاتی پیگیری می‌شوند تا منابع درآمدی استان از این محل نیز تأمین شود و آن مازاد درآمد ذکرشده برای این منظور است. افکاری با توجه به توضیحات مطرح‌شده درباره مازاد درآمد استان خاطرنشان کرد: سال‌های گذشته یک درصدی از این مازاد به استان می‌دادند؛ امسال اعلام شده است هر استانی مازاد درآمد داشت، 100درصد در اختیار استان قرار می‌گیرد. رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس در بخش پایانی سخنانش با اعلام اینکه در شهریورماه جشنواره رجایی برگزار و دستگاه‌های برتر مشخص خواهند شد، اظهار داشت: به استان تکلیف شده است که امسال برنامه یک‌ساله استان مبتنی بر تحقق نرخ رشد 8.1درصدی نوشته شود و این یکی از ویژگی‌های اساسی برنامه امسال است‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی