[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

صعود بنزین بدون شوک ، روزنامه شیراز نوین

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: با توجه به نیازهایی که در حوزه بنزین در سطح کشور وجود دارد، باید به تدریج به سمت واقعی کردن قیمت حامل‌های انرژی با در نظر گرفتن پیوست‌های اجتماعی و فرهنگی گام برداشت.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، فریدون عباسی درباره وضعیت تأمین بنزین در سطح کشور بیان کرد: در فصل تابستان به دلیل افزایش مسافرت‌ها، مصرف بنزین در سطح کشور افزایش داشته است؛ همچنین تعداد افرادی که با خودروهای سواری تردد می‌کنند، افزایش داشته است. از سوی دیگر چون وسایل حمل و نقل عمومی وضعیت خوبی ندارد، مردم مجبور هستند برای ترددهای درون شهری از خودروی شخصی استفاده کنند. وی در ادامه اظهار کرد: سال‌هاست که ناوگان شهری اتوبوسرانی تقویت نشده و تعداد محدود اتوبوسی که موجود است، فرسوده هستند. مردم نمی‌توانند در ایستگاه اتوبوس منتظر بایستند تا هر یک ربع یک اتوبوس بیاید. مردم اگر بخواهند از راه آهن نیز استفاده کنند نه راحتی لازم را داشته و نه سرعت کافی را دارد. هواپیما هم به تعداد کافی موجود نیست و پروازهای هوایی با تأخیرهای متعدد انجام می‌شود. همه این عوامل دست به دست هم داده تا میل به مسافرت با وسیله نقلیه شخصی افزایش یابد و بالتبع مصرف بنزین افزایش یابد.
نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی، با طرح این سؤال که آیا پالایشگاه‌های ما به ویژه در ایام تابستان می‌توانند به نیاز مصرف بنزین پاسخ دهند و تولید بالایی داشته باشند و در فصل زمستان نیز که نیاز داخلی کمتر می‌شود بنزین را صادر کنند، عنوان کرد: به نظر می‌آید در این حوزه با اختلال مواجه هستیم. در زمینه بنزین کمبود داشته و به یکباره برخی از پمپ بنزین‌ها خالی از بنزین می‌شوند. از سوی دیگر وسایل حمل و نقلی که باید این سوخت را حمل کنند یا خط لوله‌های انتقال، دارای محدودیت هستند.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تأکید کرد: ما باید خود را آماده کنیم تا در مواقع نیاز، واردات بنزین نیز انجام دهیم؛ اما اگر بخواهیم بنزین وارد کنیم، باید قیمت جهانی آن در بازارهای آزاد را بپردازیم. زمانی که این بنزین وارد می‌شود، دولت باید سوبسیدی بپردازد تا با قیمت داخلی به دست مردم برسد؛ پس بهتر است که ما به تدریج قیمت حامل‌های انرژی را واقعی کنیم. اما این اقدام باید به نحوی صورت گیرد که جامعه بتواند خود را تنظیم کرده و شوک اقتصادی یکباره به زندگی مردم وارد نشود.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در این دولت ممکن است قیمت بنزین افزایش یابد، بیان کرد: دولت‌ها باید همیشه در زمان لازم تصمیم بگیرند و نباید کارها را عقب بیندازند. اما تصمیمات دولت‌ها نیز باید با پیوست‌های اجتماعی، فرهنگی و روانی انجام شود. فقط نباید پیوست اقتصادی دیده شود. زمانی که قرار است یک کار اقتصادی صورت گیرد، حتماً باید تبعات اجتماعی آن نیز در نظر گرفته شود. دولت‌ها باید بسنجند که پاسخ جامعه به اقدام اقتصادی آنها چه خواهد بود.
عباسی در پایان تأکید کرد: نباید در شرایط بحرانی که از سوی دنیا تحت فشاریم، تصمیمات داخلی در جهتی باشد که طرف‌های مقابل بتوانند فشار بیشتری به ما وارد کنند. باید با مردم روراست بود. صدا و سیما و رسانه‌های فضای مجازی نیز نقش مهمی دارند که موضوعات را برای مردم به درستی تجزیه و تحلیل کنند. اگر مردم توجیه شوند، قطعاً در اجرای اقداماتی که به نفع آینده کشور است، کمک خواهند کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی