[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

زنگ مدرسه، زنگ گرانی ، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
 شمارش معکوس برای شروع سال تحصیلی جدید آغاز شده است و بوی ماه مهر به مشام می‌رسد. کمتر از 3 هفته دیگر زنگ مدارس به صدا درمی‌آید و سکوت حیاط مدرسه در هیاهوی دانش‌آموزان می‌شکند. دوست‌های قدیمی، حلقه دوستی می‌زنند و دوستان جدید را به جمع خود فرامی‌خوانند؛ روزهایی پر از شور و شوق که برای هر دانش‌آموزی شیرینی خاص خود را دارد. اما آیا این ماه برای پدران و مادرانی که باید هزینه‌های یک سال تحصیل را پرداخت کنند، شیرین است؟
«بوی ماه مهر» برای بچه‌ها تازگی دارد، برای والدین اما خاطره دفترهای کاهی چهل برگ و شصت برگ دهه شصت را تازه می‌کند. این روزها گرانی بازار و جیب خالی والدین روزهای تلخی را برای آن‌ها ساخته است. پرداخت هزینه‌های شهریه ثبت‌نام، لباس فرم، خرید کیف، ‌کفش، ‌لوازم التحریر، سرویس مدرسه، خرید کتاب‌های درسی و سایر هزینه‌های جانبی شرایط سختی را رقم زده است.
اکنون ثبت‌نام در مدارس دولتی با اینکه گفته می‌شود رایگان است، اما کف هزینه 500هزار تومانی دارد و اگر مدیر مدرسه قانع نشود، بایستی با پرداخت بیشتر او را راضی کرد. گرچه این پول گرفتن از والدین نامش رسماً شهریه است، اما به نام کمک به مدرسه و... تمام می‌شود. ولی هزینه ثبت‌نام مدارس غیرانتفاعی در شهر شیراز حکایت عجیبی است. بسته به مقطع تحصیلی و کیفیت خدمات تحصیلی مدرسه، از 4میلیون تا 35میلیون تومان متغیر است.
موضوع لباس فرم مدرسه نیز چالش دیگری است که هر سال در آستانه زمان بازگشایی مدارس به دغدغه‌ای برای والدین تبدیل می‌شود. چگونگی تهیه لباس فرم، تغییر دائمی رنگ و مدل، اجباری بودن آن و افزایش قیمت سالانه باعث شده تا خانواده‌ها این هزینه تحمیلی را سرباری بر سبد هزینه‌هایی خانوار بدانند. رصد قیمت‌های اعلامی برخی مدارس نشان می‌دهد به طور متوسط تهیه لباس فرم بین 300 تا 700هزار تومان پای خانواده‌ها آب می‌خورد.
از سویی همه فکر خانواده‌ها این است که بچه سر کلاس جز درس و مشق به چیز دیگری فکر نکند. برای همین به آب و آتش می‌زنند تا به وسع خود، بهترین لوازم التحریر و کیف و کفش را برایش بخرند و به قولی کم نگذارند تا فرزندشان پیش همکلاسی‌هایش کم نیاورد. لیست لوازم التحریر یک کلاس اولی حداقل 15 قلم می‌شود؛ از دفتر، مداد، جامدادی، کیف و کوله و خط‌کش تا مدادرنگی، تراش و پاک‌کن و قیچی، چسب، خط‌کش، جامدادی، لیوان و ظرف تغذیه. یک حساب ساده سرانگشتی نشان می‌دهد اگر اولیا خریدشان را از میان محصولات معمولی انتخاب کنند و سمت کالاهای لوکس و گران‌قیمت نروند (نمی‌توانند بروند!)، هزینه‌های موارد بالا بیش از یک‌میلیون تومان آب خواهد خورد!
قیمت کوله جنس معمولی ایرانی از 300 تا 500هزار تومان. چهار دفتر مشق، نقاشی و یادداشت روی هم ۱۷۰هزار تومان. مداد، مدادرنگی، تراش و پاک‌کن ۲۴۰هزار تومان. قیمت دفتر مشق ۱۰۰ برگ سیمی حدود ۳۵هزار تومان. دفتر ۸۰ برگ سیمی حدود ۲۵هزار تومان. دفتر ۶۰ برگ ۲۰هزار تومان. دفتر مشق فانتزی و طرح‌ دار حدود ۴۰هزار تومان. یک جعبه مداد رنگی ۱۲تایی ۲۳هزار تومان. قیمت یک بسته مداد مشکی ۱۲ تایی حدود ۱۸هزار تومان. مداد تراش‌های پرفروش بین ۱۵ تا ۲۰هزار تومان. جامدادی ۲۰ تا ۵۰هزار تومان. قیچی کوچک مناسب بچه‌ها حدود ۳۰هزار تومان. قیمت خط‌کش ساده ۱۰ تا ۲۰هزار تومان و... شاید باورش سخت باشد، اما این اقلام خرد و ریز روی هم شد حدود یک‌میلیون و دویست‌هزار تومان ناقابل!
قیمت کتاب‌های درسی هم امسال نسبت به سال گذشته به طور میانگین 22 درصد افزایش دارد و خرید کتاب‌ها فقط از درگاه بانکی سامانه امکان پذیر است. بر اساس اطلاعات سامانه 
IRTEXTBOOK.IR نرخ مصوب کتاب‌های مقطع ابتدایی از 36هزار تومان 53هزار تومان متغیر است. کتاب‌های مقطع متوسطه اول از 75هزار تومان تا 89هزار تومان قیمت دارد. برای خرید کتاب‌های دوره دوم متوسطه نیز باید بین 94هزار تومان تا 118هزار تومان پرداخت کرد.
سرویس مدارس نیز از مسائل و مشکلاتی است که ذهن ده‌ها هزار دانش‌آموز شیرازی و خانواده‌هایشان را درگیر می‌کند. بر اساس اطلاعات سامانه ثبت‌نام سرویس مدارس www.shirazs.org و اخبار منتشرشده در خصوص افزایش 40درصدی هزینه سرویس مدارس نسبت به سال گذشته، به نظر می‌رسد حداقل ورودی بیش از 3میلیون و پانصدهزارتومان و نرخ هر کیلومتر برای هر نفر نیز به بیش از 80هزار تومان خواهد رسید. به عبارتی حداقل هزینه سرویس مدرسه با خودرو پراید در کمترین فاصله با مدرسه حدود 4میلیون تومان خواهد بود.
به هر حال همه این هزینه‌ها در حالی از جیب والدین پرداخت می‌شود که قرار بود طبق اصل 30 قانون اساسی، تحصیل تا مقطع دیپلم رایگان باشد؛ اما آیا چنین است؟! کیست که نداند این روز‌ها مسیر آموزش و یادگیری فرزندان طبقه برخوردار از مسیر فرزندان عامه مردم متفاوت شده است و مدارس خاص با فوق ‌برنامه ویژه ‌ای که برایشان تدارک می‌بیند، مسیر موفقیت را سهل و تا حد زیادی تضمین می‌‌کند. متأسفانه به جای اینکه در حوزه آموزش «برابری» اجتماعی وجود داشته باشد و همه دانش‌آموزان از امکان برابری برای توسعه استعداد‌ها و مهارت‌های خود برخوردار باشند، شرایط به گونه ای است که آموزش و تدریس باکیفیت به مثابه کالای مرغوبی است که برای داشتنش باید بهای زیادی پرداخت کرد. در واقع نظام آموزش و پرورش کشور با وجود شرایط بسیار مناسب اعتباری در تحقق آموزش رایگان ناکام مانده و مدارس دولتی عادی به حاشیه رفته اند. در حالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی ۱۱ شهریور ۹۹ در دیدار با مسئولان وزارت آموزش و پرورش متذکر شدند: باید سطح و کیفیت مدارس دولتی از لحاظ آموزشی و تربیتی به‌گونه‌ای شود که دانش‌آموزان احساس نکنند با تحصیل در این مدارس امکان قبولی آن‌ها در کنکور کمتر است و خانواده‌ها نیز تصور کنند فرزندانشان را به یک جای بی‌پناه می‌فرستند. 
اینکه اقدامات مسئولان نظام آموزشی تا چه حد در راستای منویات رهبری و مطالبه عمومی است، قضاوتش با مردم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی