[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

آرامش؛ نیاز مبرم فجر برای بهبود عملکرد، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا جوکار - تیم فجر شهیدسپاسی شیراز در هفته دوم لیگ دسته اول کشور در ورزشگاه حافظیه شیراز مقابل مهمان تیم مدعی  خیبر خرم آباد بود که در پایان با نتیجه تساوی یک بر یک متوقف شد.
دیداری که تحت تأثیر اشتباهات تأثیرگذار داور به‌خصوص روی گل سالم فجری‌ها و اعتراضات شدید کادر فنی و بازیکنان تیم فجر در طول مسابقه به تصمیمات داور قرار گرفت، به طوری که بخش گسترده‌ای از مصاحبه مطبوعاتی سرمربی ‌این تیم در پایان بازی به تصمیمات اشتباه داوری اختصاص یافت و حتی نکات فنی مسابقه هم با بحث داوری مرتبط می‌شد‌.
فجر که در ‌این مسابقه همانند بازی قبلی با سیستم 2-4-4 و با دو مهاجم هدف وارد زمین شده بود، سعی داشت با پرس شدید و دوندگی دو مهاجم از یک سوم دفاعی حریف، جلوی بازی‌سازی خیبر را بگیرد، تا حدود زیادی موفق به انجام ‌این کار شد و حتی با حملات سریع، چندین موقعیت خوب گلزنی هم برای خود فراهم ساخت. در مهمترین صحنه، یک موقعیت تک به تک هم نصیب فجر شد که  از آن استفاده نکرد ولی با ادامه ‌این روند، باز هم صاحب موقعیت گل شد و ‌این بار توانست در همان ‌نیمه اول دروازه تیم خیبر هم باز کند. موقعیت‌های خطرناک خیبر در نیمه اول، تنها محدود به چند ضربه ‌ایستگاهی در پشت و اطراف محوطه جریمه فجری‌ها بود که ممکن بود روی همین فرصت‌ها، دروازه فجر را باز کنند.
در شروع نیمه دوم، فجر باز هم مسلط بر بازی بود و با توپ‌گیری از هافبک‌های خیبر، صاحب موقعیت گل هم شد و حتی به گل دوم هم رسید که‌ این گل در دقیقه دوم نیمه دوم، به اشتباه توسط کمک داور مردود اعلام شد.
در ادامه مسابقه، سرمربی با تجربه تیم خیبر با چند تعویض به‌خصوص در خط میانی، رفته رفته نبض بازی را در دست گرفت و فجری‌ها که به نظر می‌رسید تحت تأثیر چند اشتباه داور مسابقه قرار گرفته بودند، نتوانستند  به روند خوب خود ادامه دهند که همین باعث  دریافت گل تساوی شد. تا پایان ‌مسابقه نیز ‌این تیم خیبر بود که از عدم‌ تمرکز فجری‌ها بهره بیشتری برد و نبض بازی را در دست گرفت.
حال باید به چند نکته مهم در ‌این بازی اشاره داشت: 
۱. به نظر می‌رسد فجری‌ها برای ادامه مسابقات و در جریان بازی‌های پیش رو، احتیاج به آرامش بیشتری روی نیمکت و در بین کادر فنی داشته باشند؛ چرا که اعتراض‌ها به داوری هر چند که به حق هم باشد، باعث می‌شود نظم تیمی ‌و تمرکز بازیکنان درون زمین به هم ریخته شود و از طرفی کادر فنی هم تمرکز لازم برای راهنمایی و تصمیمات صحیح در طول مسابقه را از دست بدهد.
۲. محمدحسین خسروی، هافبک میانی و دونده فجری‌ها در ۱۵ دقیقه ابتدایی سه خطای متوالی در اطراف محوطه جریمه فجری‌ها انجام داد که می‌توانست برای ‌این تیم گران تمام شود که البته به نظر می‌رسید با تذکر کادر فنی،‌ این خطاها در طول مسابقه کاهش یافت.
۳. بازی مؤثر علی  آل کثیر در خط حمله به‌خصوص در نیمه اول کاملاً چشمگیر بود. دوندگی بالا، حفظ توپ به موقع و چندین پاس مؤثر و گل زده، روند هجومی ‌فجر را کاملاً بهتر کرده بود.
۴. فجر در هفته دوم هم به مانند هفته اول، در نیمه دوم و با نزدیک شدن به دقایق پایانی با افت بدنی برخی از بازیکنان مواجه شد که ‌این امر در تضعیف عملکرد و به دست نیامدن نتیجه مطلوب، مؤثر بود.
۵. طلایی پوشان هر گاه که به بازی سرعت دادند، صاحب موقعیت خطرناک شدند ولی در نیمه دوم شاهد بازی سرعتی به‌خصوص  از  کناره‌ها  از فجر نبودیم.
۶. فجری‌ها حتی در دقایقی از بازی  که با دو مهاجم بلند قد و سر زن بازی می‌کردند، باز هم توپ بلندی و سانتری در کناره‌ها  برای مهاجمان ارسال نمی‌کردند، حربه‌ای که در صورت استفاده، می‌توانست کارگشا باشد.
۷. با توجه به تغییرات زیاد در ترکیب فجر نسبت به سال گذشته و جوانی بازیکنان، به نظر می‌رسد ‌این تیم و کادر فنی‌اش به فرصت بیشتری برای هماهنگی و بهتر شدن احتیاج داشته باشند.
۸. تیم‌ آنالیز فجرشهیدسپاسی  در طول مسابقه می‌تواند کمک بیشتری به کادر فنی بکند که با توجه به ضعف فجر در نیمه دوم هر دو بازی گذشته، به نظر می‌رسد کادر فنی فجر در بحث آنالیز، استفاده لازم و مطلوب را نبرده باشد. در انتها ذکر‌ این نکته ضروری است که فجر برای موفقیت و ادامه روند رو به رشد خود، به آرامش بیشتری از سوی کادر فنی و بازیکنان در درون زمین احتیاج دارد. در لیگ یک همواره مشکلات داوری و بعضاً اتفاقات غیر فوتبالی وجود دارد و هر تیمی ‌باید برای همه شرایطی آماده و مهیا باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی