[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

در تصادفات با پدیده جوان‌مرگی مواجهیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس پلیس راه فراجا با بیان اینکه کشور در تصادفات با پدیده جوان‌مرگی مواجه است، گفت: متأسفانه ۵۴ درصد فوتی تصادفات در سنین کار هستند و بالاترین سن کشته‌شدگان ۲۱ تا ۳۰ساله است. به گزارش شیرازنوین به نقل از  تسنیم، سردار حسن مؤمنی دیروز طی سفر به استان فارس در نشست کمیسیون ایمنی راه‌ها با بیان اینکه پس از هشت سال اولین جلسه شورای تصادفات با حضور ریاست جمهوری برگزار شد و رئیس جمهور نسبت به حوزه تصادفات دغدغه بسیاری داشت، اظهار داشت: در تصادفات کشوری سالانه 17هزار کشته داریم. وی اظهار کرد: در حوزه تصادفات تعداد 33 دستگاه اجرایی نقش دارند که 8 دستگاه نقش مستقیم دارند و همه باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند؛ چراکه با اقدام یک دستگاه نمی‌توان توفیقی در کاهش تصادفات داشت. سردار مؤمنی در این نشست با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی ما در حوزه تصادفات استان فارس است، گفت: با توجه به اینکه مصوب شده بود تا اعضای کمیسیون یک کمیته مرکزی در شهرها ایجاد کنند، فارس اولین استانی بود که کمیسیون ایمنی آن تشکیل شد. استان‌هایی همچون فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و کرمان استان‌هایی هستند که دارای بیشترین تعداد تصادفات و جان‌باختگان کشور هستند و در فارس اگر می‌گوییم که عدد مطلق آن بالاست، باید شرایط راه‌های آن را در نظر گرفت.
رئیس پلیس راه فراجا افزود: فارس جزء اصلی‌ترین استان‌های کشور است و واقعیت این است که ما امکانات محدود با نیاز‌های نامحدود داریم؛ لذا باید تمرکز خود را بر تحلیل تصادفات بگذاریم. این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حوزه پلیس راه با تعداد 203هزار کیلومتر راه کشوری که داریم اگر کل نیروهای فراجا و انتظامی را بگیریم، باز هم نمی‌توانیم پوشش لازم را انجام بدهیم، گفت: در این حوزه باید به سمت فناوری‌های نوین برویم؛ چراکه بین فناوری‌های نوین و سنتی انتخابی وجود نخواهد داشت و این یک اجبار است و با توجه به اینکه پلیس در حوزه هوشمندسازی قدم‌های خوبی برداشته است و با ابلاغی که به استان‌ها داشته‌ایم، درخواست داریم تا تمرکز بر پاسگاه‌های هدف باشد.
رئیس پلیس راه راهور فراجا در این نشست به بیشترین ساعت‌های وقوع تصادف اشاره کرد و گفت: این ساعت‌ها 12 تا 16 و 16 تا 20 شب است و نیاز است گشت‌ها در این ساعات فعال باشند و به این نسبت نیز سایر دستگاه‌های دیگر همچون اورژانس و هلال احمر هماهنگ باشند. سردار مؤمنی تأکید کرد: باید موضوع آمایش سرزمین برای استقرار نیروهای اورژانس و هلال احمر در نزدیک‌ترین محل‌های حادثه خیز مطرح باشد و این آمایش شکل بگیرد.
وی با بیان اینکه در تصادفات 51 درصد فوتی‌ها در صحنه و مابقی در حین انتقال به بیمارستان هستند، گفت: اگر موضوع انتقال و رسیدگی به بیمارستان زودتر انجام شود، قطعاً با کاهش فوتی‌ها مواجه خواهیم بود. سردار مؤمنی همچنین یادآور شد: بالغ بر 7 درصد تولید ناخالص ملی ما صرف تصادفات می‌شود که هزینه بسیار بالایی برای ما دارد. وی با اشاره به اینکه در سال 95 تا سال 1400 کلان‌شهر شیراز بیشترین میزان مصدومیت و فوتی ناشی از تصادفات را داشته است، گفت: از این میزان مصدومیت‌ها، 15 درصد قطع نخاع و معلول می‌شوند. سردار مؤمنی ادامه داد: متأسفانه 73 درصد جان‌باختگان ناشی از تصادفات در حوزه راه و 25 درصد در راه روستایی هستند و این معضل بزرگی است که کشور با آن مواجه است. این مقام مسئول با بیان اینکه 60 درصد کشته‌های ناشی از تصادفات در 30 کیلومتری شهرهاست، گفت: استانداران باید تمرکز خود را بر این حوزه بگذارند و اقدامات لازم را انجام دهند. وی گفت: بالغ بر 8 درصد جان‌باختگان در راه‌های روستایی هستند و باتوجه به اینکه 27 درصد جمعیت کشور روستانشین هستند اما 39 درصد کشته‌شدگان افرادی هستند که در روستاها زندگی می‌کنند، لذا نیاز است از ظرفیت بخشداران و دهیاری‌ها جهت فرهنگ‌سازی این موضوع در روستاها استفاده شود و آموزش روستانشینان جدی گرفته شود. سردار مؤمنی ادامه داد: در استان فارس سال گذشته افزایش 4درصدی تصادفات را داشتیم و این میزان در پنج ماهه امسال نسبت به سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است و علت آن افزایش ترددهای ناشی از سفرها بوده است. رئیس پلیس راه راهور فراجا همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در شهریورماه هرساله شاهد بیشترین تعداد کشته شدگان و تصادفات هستیم، امسال شرایط با سال‌های دیگر بسیار متفاوت است که از یک سو ترددهای ویژه ایام اربعین و از سوی دیگر سفرهای نیمه دوم تابستان را شاهد هستیم. لذا درخواست داریم دستگاه‌های اجرایی روزهای پایانی شهریورماه با یکدیگر مشارکت داشته و پای کار باشند تا شاهد کاهش تصادفات این حوزه باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی