[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

تصفیه‌خانه صنعتی وارد مدار می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، عملیات اجرایی طرح ارتقای ظرفیت تصفیه خانه شهرک صنعتی بزرگ شیراز از محل اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری به فارس آغاز شد.
در این مراسم که مدیرکل محیط زیست فارس و معاون دفتر هماهنگی اقتصادی استانداری فارس نیز حضور داشتند، کلنگ عملیات اجرایی طرح ارتقای ظرفیت تصفیه خانه شهرک صنعتی بزرگ شیراز به میزان 2هزار مترمکعب در روز و همچنین اجرای واحد ذخیره ساز اضطراری و متعادل ساز جهت مدول‌های موجود به زمین زده شد.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح ارتقای ظرفیت تصفیه خانه شهرک صنعتی بزرگ شیراز گفت: ایجاد تصفیه خانه‌های فاضلاب در شهرک‌های صنعتی در دو بخش توجه به رشد صنعتی در کنار حفظ محیط زیست و نیز بازچرخانی پساب موجود برای مصارف فضای سبز و برخی صنایع با توجه به کمبود آب در کشور، برای ما دارای اهمیت است و به عنوان یک اصل راهبردی موردتوجه قرار دارد.
علی رسولیان با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰۸ تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور احداث شدند، گفت: این تصفیه‌خانه‌ها در شبانه‌روز ۱۷۰هزار مترمکعب پساب صنعتی را 
تصفیه می‌کند. 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس گفت: برای اجرای این طرح در فاز اول افزون بر ۱۹۰میلیارد ریال از اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری هزینه خواهد شد.
سید مصطفی هاشمی گفت: با بهره برداری از این طرح تا ۱۸ ماه آینده ظرفیت تصفیه پساب فاضلاب در شهرک صنعتی بزرگ شیراز که هم اکنون ۴هزار مترمکعب است، به ۶هزار مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت. وی با بیان اینکه شهرک صنعتی بزرگ شیراز، بزرگ‌ترین شهرک صنعتی جنوب کشور و مهم‌ترین قطب اقتصادی استان فارس محسوب می‌شود، گفت: هم اکنون ۵۲۰۰ قرارداد صنعتی، صنفی و کارگاهی در این شهرک صنعتی منعقد شده و بیش از 20هزار واحد بهره بردار در آن به فعالیت می‌پردازند که با بهره برداری از سایر واحد‌های در حال ساخت و ساز، ضرورت توسعه تصفیه خانه فاضلاب احساس می‌شد.
هاشمی در ادامه با بیان اینکه تکمیل کامل تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی بزرگ شیراز و احداث مدول سوم، افزون بر هزارمیلیارد ریال اعتبار نیاز دارد، گفت: برای آینده، طرح استحصال پساب با هدف بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب نیز در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس افزود: حفظ محیط زیست ضامن توسعه پایدار صنعت است و ایجاد و توسعه ظرفیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب گامی در این راستاست.
همچنین در بازدید معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بر تسریع در عملیات اجرایی طرح خط انتقال آب شرب به شهرک صنعتی بزرگ شیراز تأکید شد.
علی رسولیان در بازدید از عملیات اجرایی این طرح با اشاره به اهمیت تأمین آب شرب شهرک صنعتی بزرگ شیراز گفت: با توجه به کاهش منابع آب زیرزمینی و بروز خشک‌سالی‌های دو دهه گذشته، تأمین آب شرب از اولویت بالایی برخوردار است.
وی همچنین بر لزوم تفکیک آب شرب واحدهای صنعتی از آب صنعتی تأکید کرد و این اقدام را گام مهمی در راستای مدیریت بهینه منابع آب برشمرد.
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز در این بازدید گفت: خط انتقال بخشی از آب شرب شهرک صنعتی بزرگ شیراز به طول ۳.۲ کیلومتر در حال انجام است.
سید مصطفی هاشمی با بیان اینکه طرح تأمین بخشی از آب شرب شهرک صنعتی بزرگ شیراز با ظرفیت ۴۰ لیتر بر ثانیه با اعتبار افزون بر ۴۰۰میلیارد ریال شامل خرید انشعاب از آبفا و اجرای خط انتقال در حال انجام است، اظهار امیدواری کرد که با بهره برداری از این طرح تا دهه مبارک فجر امسال، بخشی از کسری آب شرب این شهرک صنعتی 
برطرف شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی