[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

معده درد را با‌ این گیاه ضربه فنی کنید، روزنامه شیراز نوین

صدآنلاین: یک پژوهشگر طب سنتی بیان کرد: برخی عادات غذایی و رفتاری سبب اختلال در عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.
به گزارش صدآنلاین، حیدر عظمایی پژوهشگر طب سنتی اظهار داشت: سنگین نبودن معده، نداشتن نفخ و سروصدای شکم از نشانه‌های سلامت معده است.
 وی افزود: کسالت پس از خوردن غذا، احساس درد و کشیدگی، سکسکه، بدمزه شدن دهان، حس نکردن احساس ترشی و شیرینی غذا، سوزش سر دل و ورم زیر چشم در هنگام صبح می‌تواند نشانه اختلال در عملکرد معده باشد.
‌این پژوهشگر طب سنتی تصریح کرد: معده، روده و کبد به هم ‌مرتبط هستند و همه اعضای آن باید از سلامت کامل برخوردار باشند تا در عملکرد معده آسیبی ‌ایجاد نشود.
 عظمایی با بیان ‌اینکه برخی عادات رفتاری می‌تواند سلامت معده را به مخاطره بیاندازد؛ اشاره کرد: برای داشتن معده سالم، نداشتن استرس، آرام ‌خوردن غذا، خوب جویدن، پرخوری، توجه به کیفیت و کمیت آن، صحبت نکردن و مصرف نکردن مایعات در میان غذا توصیه می‌شود.
 وی اضافه کرد: مصرف بی‌رویه ترشیجات، ادویه جات تند، استفاده از غذاهای بی‌کیفیت مانند غذاهای ساندویچی یا سرخ شده، مصرف بیش از حد غذاهای چرب، شکلات‌های کافئین‌دار و نوشابه‌ها سبب افزایش اسید معده، سوزش، نفخ، حالت تهوع، بی‌قراری، بی‌خوابی و اختلال در عملکرد معده می‌شود.
‌این پژوهشگر طب سنتی گفت: برخی گیاهان برای معده فوق‌العاده مفید هستند. بهترین گیاه برای تقویت معده خصوصاً در افراد با معده‌های ضعیف و مبتلا به ریفلاکس، گیاه شیرین بیان است. استفاده از ریشه، پودر یا شیره ‌این گیاه باعث درمان زخم معده، ورم، احساس سنگینی، تقویت و کاهش اسید معده می‌شود.
عظمایی تأکید کرد: بهترین زمان مصرف شیرین بیان 15 دقیقه قبل از غذا است. استفاده نصف قاشق چای‌خوری از شیره ‌این گیاه در آب جوش ولرم یا استفاده از یک قاشق مربا خوری پودر آن در یک لیوان آب و مصرف ریشه آن به صورت دمنوش مفید است. استفاده از گیاه شیرین بیان در افراد مبتلا به دیابت باید با احتیاط مصرف شود. 
 وی یادآور شد: مصرف نعنا، رازیانه، زنجبیل پس از غذا برای معده مفید بوده و همچنین مصرف گیاهانی مانند بابونه، بادرنجبویه، گل گاوزبان، افسنتین و سنبل الطیب برای اعصاب معده مفید است و سبب از بین بردن عفونت معده می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی