[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

گزارش «رویترز» از فعل‌وانفعالات اخیر فوتبال ایران؛ معادله چند مجهولی!، روزنامه شیراز نوین

به گزارش فوتبال 360، در فاصله کم‌تر از 80 روز به آغاز جام ‌جهانی قطر، فوتبال ایران شرایط خوبی را پشت سر نمی‌گذارد. انتخاب تاج به عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال، جایگاه متزلزل دراگان اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی را متزلزل‌تر از قبل کرده و درحالی که کارلوس کی‌روش به وضوح از تمایلش برای هدایت ایران در جام ‌جهانی 2022 قطر پرده برداشته، مشخص نیست سرمربی ایران در مهم‌ترین آوردگاه بین‌المللی چه کسی خواهد بود.
اگر چه شرایط بازگشت کی‌روش به همان اندازه که مهیاست، پیچیده هم هست اما یکی از وعده‌های انتخاباتی مهدی تاج برای تکیه زدن دوباره به صندلی ریاست فدراسیون، بازگرداندن کارلوس کی‌روش به نیمکت تیم ملی بود و هواداران خسته از بی‌برنامگی و عدم صلابت در تصمیم‌گیری‌ها، حمایتشان از این تصمیم را اعلام کردند. طرف مقابل با انتقاداتی گسترده از بازگشت مهدی تاج، با وجود حواشی اطرافش به مخالفت با گروه دیگر ایستادند. چه کسی کارلوس کی‌روش را برکنار کرد؟ چه کسی چندین مرتبه با او به مشکل خورد و چه کسی پس از اتمام همکاری، سرمربی سابق تیم ملی را به انواع رذایل اخلاقی متهم کرد؟ رویترز در گزارشی به تشریح وضعیت نگران‌کننده ایران در فاصله چند روز به جام ‌جهانی پرداخت.
کی‌روش، امیدوار به حضور در قطر
ایران امیدوار است در جام‌ جهانی قطر، تاریخ برایش تکرار شود و نوامبر پیش رو، 24 سال پس از پیروزی تاریخی مقابل ایالات متحده در جام‌ جهانی فرانسه، بازهم از سد یکی از جذاب‌ترین رقبایش بگذرد و برای اولین‌بار در تاریخ، راهی دور حذفی جام‌ جهانی شود. بازگشت دوباره مهدی تاج به ریاست فدراسیون فوتبال، در فاصله کم‌تر از 3 ماه به آغاز جام‌جهانی، دراگان اسکوچیچ را بر لبه پرتگاه قرار داده و سرمربی کنونی تیم ملی ایران از در دست داشتن جایگاهش تا آغاز جام ‌جهانی، اطمینان ندارد. در این میان، سرمربی سابق رئال مادرید، کارلوس کی‌روش، از بیشترین شانس برای جانشینی دراگان روی نیمکت این تیم در جام ‌جهانی برخوردار است؛ مردی که در دوران ریاست کفاشیان و مهدی تاج، ایران را در جام‌های جهانی 2014 برزیل و 2018 روسیه هدایت کرد و حالا امیدوار است با تصمیم تاج، برای سومین دوره متوالی، هدایت ایران در جام‌ جهانی را بر عهده بگیرد.
تکرار تجربه انتصاب سرمربی داخلی!
امیر قلعه‌نویی و جواد نکونام، بازیکنان سابق تیم ملی دیگر گزینه‌های احتمالی جانشینی اسکوچیچ هستند، به خصوص این که سیاستمداران ایرانی بیشتر تمایل دارند سرمربی ایرانی، هدایت تیم ملی را در دیدار برابر ایالات متحده و انگلیس بر عهده داشته باشد. درحالی که ترکیب تیم ملی، شاهد دودستگی است و بازیکنانِ خواهان ادامه همکاری با اسکوچیچ، رسماً در مقابل بازیکنان خواهان برکناری او قرار گرفته‌اند، دراگان آینده کاملاً مبهمی ‌را پیش روی خود می‌بیند. حتی مشخص نیست اسکوچیچ در فیفادی پیش‌رو، وظیفه هدایت ایران را بر عهده داشته باشد یا خیر! در این میان، نمی‌توان فراموش کرد سرمربی کروات، یکی از بهترین صعودهای تاریخ ایران به جام‌ جهانی را رقم زد و در طول 18 بازی هدایت تیم ملی، تنها با 2 شکست مواجه شد تا با عبور دادن تیم ملی از گردنه خطرناک منامه، بدون باخت و با رکورد پیروزی 100درصدی در بازی‌های باقی‌مانده دور نخست مقدماتی، ایران را در عین ناباوری به ششمین جام ‌جهانی تاریخش برساند.
اسکوچیچ به اینستاگرام متوسل شد
اسکوچیچ اگرچه رسماً در این باره اظهارنظری نداشته و سعی کرده شرایط را آرام جلوه بدهد، ماه ژوئیه طی یک پست اینستاگرامی ‌اعلام کرد در برابر فشارها و انتقادات داخلی، دوام آورده تا اثبات کند پس از رقم زدن صعود، صلاحیت لازم برای هدایت ایران در جام‌ جهانی را دارد. این شرایط، یادآور داستان صعود ایران به جام‌جهانی 1998 فرانسه است؛ زمانی که تیم ملی ایران در بازه زمانی 6 ماهه، 3 مربی را روی نیمکت سرمربیگری دید. ایران در آن جام‌ جهانی با ایالات متحده هم‌گروه شده بود و پس از آن که ایران با هدایت ویرا برای اولین‌بار پس از 2 دهه راهی جام‌ جهانی شد، بلافاصله پس از انجام قرعه‌کشی به میزبانی مارسی، از کار برکنار شد تا تومیسلاو ایویچ باتجربه به نیمکت تیم ملی تکیه بزند.
از ویرا به ایویچ، از ایویچ به طالبی
ایویچ هم که سابقه قهرمانی در کشورهای یوگسلاوی، فرانسه، هلند، بلژیک و پرتغال را داشت، پیش از اعزام تیم ملی به فرانسه از کار برکنار شد تا تیم ملی با سرمربی ایرانی مقابل رقبایش صف‌آرایی کند. جلال طالبی، با تجربه سرمربیگری در کشورهای امارات متحده عربی، اندونزی و سنگاپور، جانشین ایویچ شد و اگرچه تجربه بین‌المللی‌اش به نزدیکی‌های سرمربی کروات هم نمی‌رسید اما موفق شد با در اختیار داشتن ستارگانی چون کریم باقری، خداداد عزیزی، مهدی مهدوی کیا و علی دایی، ایران را به سمت اولین پیروزی تاریخ در جام ‌جهانی مقابل ایالات متحده هدایت کند. این پیروزی تاریخی، در تهران جشن گرفته شد اما انتظارات از ایران، پیش از آغاز تورنمنت، بیشتر از این‌ها بود!
شکست ایالات متحده، سقف آرزوی آقایان
پس از آن بازی دراماتیک، محمد خاکپور گفت: «پیروزی مقابل ایالات متحده، بسیار برای ایران ارزشمند بود زیرا اولین پیروزی تاریخ ایران در جام‌ جهانی را رقم زد. پس از آن پیروزی اما متأسفانه تصمیمات غلط، زمینه‌ساز حذف ایران در دور گروهی شد زیرا آن‌ها فکر می‌کردند تورنمنت برایشان پس از پیروزی مقابل ایالات متحده به پایان رسیده و انتظاری بیش از این نداشتند. برای ایران، جام‌ جهانی در دیدار برابر ایالات متحده خلاصه می‌شد و به چیزی غیر از پیروزی مقابل این تیم فکر نمی‌کردیم. نسل تیم ملی در جام‌جهانی 1998، از پتانسیل بسیار خوبی برای رسیدن به دور حذفی و تاریخ‌سازی برخوردار بود». ایران در این دوره هم نسل خوبی را در اختیار دارد و با تکیه بر تجربه اروپایی زوج خط حمله‌اش، مهدی طارمی ‌و سردار آزمون، امیدوار به صعود از دور گروهی خواهد بود اما جنگ داخلی در فوتبال ایران، ممکن است به قیمت مرگ رؤیاهای این کشور در جام ‌جهانی تمام شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی