[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

صنایع باید با پساب سیراب شوند، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: به منظور تأمین آب موردنیاز صنایع استان، راهکارهای مختلفی از سوی قرارگاه عملیاتی و شورای راهبردی آب استان در دست اقدام و اجراست.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، محمدهادی ایمانیه افزود: انتقال آب خلیج فارس و استفاده از پساب فاضلاب شهرهای بزرگ از مهم‌ترین اقدامات و راهکارهایی است که برای این منظور در دستور کار قرار دارد.
وی ادامه داد: در بحث انتقال آب خلیج فارس به استان، از طریق خط پنجم کشور که مصوب معاون اول رئیس جمهور است، کار آب‌رسانی به شمال استان با مشارکت وزارت نفت، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) و سرمایه‌گذار در حال انجام است.
او اظهار داشت: این خط که تاکنون ۳۰ کیلومتر از لوله گذاری آن انجام شده، از خلیج فارس آغاز می‌شود و از شهرستان‌های مُهر، لامرد، خنج، فیروزآباد، کوار، شیراز و مرودشت عبور خواهد کرد و تا شمال استان و فولاد مبارکه اصفهان ادامه خواهد یافت.
استاندار فارس اضافه کرد: ۲ خط دیگر که شرق و غرب استان را پوشش خواهد داد نیز در تفاهم ‌نامه‌ای که با قرارگاه خاتم داشته‌ایم، گنجانده شده و بناست از محل تهاتر نفت اجرا شود.
ایمانیه گفت: اخیراً با موافقتی که گرفته‌ایم، بناست که آنتنی از خط انتقال آبی که به سمت معادن گل‌گهر استان کرمان رفته، برای انتقال به شهرستان‌های شرق استان به ویژه بختگان و نی‌ریز 
گرفته شود.
وی در خصوص اقدامات انجام شده در جهت استفاده از پساب فاضلاب شهرهای بزرگ هم اظهار داشت: به منظور تأمین آب صنایع شهرهای بزرگ با استفاده از پساب فاضلاب همان شهر، تاکنون هشت تفاهم‌نامه منعقد شده که از جمله آنها می‌توان به تفاهم‌نامه بین پتروشیمی مرودشت و آبفای استان برای تأمین آب موردنیاز پتروشیمی از پساب شهر مرودشت به جای آب سد درودزن اشاره کرد.
او گفت: مشابه همین کار را برای فولاد اقلید، فولاد نی‌ریز، آلومینیوم لامرد و کربنات سدیم فیروزآباد هم انجام دادیم و در مجموع ۳۰ تفاهم‌نامه در همین راستا خواهیم داشت.
استاندار فارس با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت توسعه آبخیزداری در این استان بیان کرد: نهضت توسعه آبخیزداری با استفاده از وام‌های بانکی و تسهیلات تبصره ۱۸ اقدامی است که امسال در سطح وسیعی در استان آغاز خواهد شد.
ایمانیه افزود: امیدواریم با اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس، استفاده از پساب فاضلاب، اجرای طرح آبخیزداری و همچنین اصلاح الگوی کشت، اصلاح بذر و توسعه کشت گلخانه‌ای، بتوانیم مصرف آب استان را تا ۵۰ درصد کاهش دهیم و در زمینه آب، آینده بهتری را برای استان تصور کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی