[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

پارادوکس موقوفات در سعدیه ، روزنامه شیراز نوین

ارائه اسنادی دال بر عدم وقفی بودن بعضی اراضی شهرک سعدی شیراز و مشکلات ناشی از فعالیت موقوفه نصیرالملک برای اهالی این منطقه و اظهارات شهردار منتخب این کلان‌شهر درباره اولویت‌هایش، از جمله مطالب مهم هشتاد و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر شیراز بود.
به گزارش ایرنا، محمدرضا هاجری در جلسه علنی شورای شهر شیراز بار دیگر از نارضایتی برخی اهالی شهرک سعدی در خصوص موقوفه بودن اراضی این منطقه سخن گفت.
هاجری که معتقد است موقوفه نصیرالملک مانع عمران و آبادی این محل شده است، گفت: صدها سند مبنی بر عدم وقفی بودن اراضی این منطقه موجود است که به دلیل وقت اندک تنها سه مورد 
عنوان می‌شود.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز افزود: عکس‌ها و مستندات نشان می‌دهد منازل مسکونی سعدی در قسمت راست آرامگاه قدمت بیش از هزار سال دارند و نام قدیم سعدی «سوکان» بوده است. اهالی در این منازل زندگی می‌کردند و با احیای موات با کاشت درخت انگور، امرار معاش می‌کردند.
وی ادامه داد: چگونه ۹۰۰ سال بعد، منازل مردم و زمین‌های احیاشده، وقف شده است؟ در دو کتاب با بیش از هزار صفحه سعدی قدیم قبل از ادعای موقوفه کالبدشکافی شده است.
هاجری در توضیح سندی دیگر عنوان کرد: انجمن شهر شیراز ۷۰ سال قبل ۵هزار متر زمین به شهرداری شیراز می‌دهد که ابتدا رخت‌شوی‌خانه و سپس مدرسه شده و بعد از انقلاب نیز خیران مدرسه‌ساز آن را تکمیل کردند. شهرداری شیراز به منظور طرح توسعه جلو آرامگاه و ایجاد پارکینگ، مدرسه را با آموزش و پرورش تهاتر کرده، موقوفه نصیرالملک با ادعای مالکیت با شهرداری قرارداد بسته و هزینه آن را نیز دریافت می‌کند. وی اضافه کرد: مدتی بعد عده ای به دادگاه مراجعه کرده، سند سیم سرب ارائه کرده که زمین متعلق به آنهاست و دادگاه حکم به نفع آنها صادر می‌کند؛ یعنی ادعای موقوفه رد شده و موقوفه علی رغم محکوم شدن در ادعای زمین، دریافت‌های قرارداد خود با شهرداری را بازنمی‌گرداند که اسناد آن نیز موجود است و خبرنگاران می‌توانند از نزدیک مشاهده کنند.
این عضو شورای اسلامی شهر شیراز در توضیحات سند سوم خود مبنی بر عدم موقوفه بودن اراضی شهرک سعدی، گفت: مغازه ای با متراژ ۳۷/۱۳ مترمربع در طرح توسعه شهرداری قرار گرفته و مجوز تجاری از شهرداری ندارد که با هدف تملک، موقوفه برای صدور قرارداد ۱۲میلیون و ۵۴۴هزار تومان دریافت کرده و برای انتقال قرارداد مغازه به شهرداری، موقوفه خواهان بالای پنجاه‌میلیون تومان 
شده است.
وی افزود: این مبلغ در قرارداد درج نشده تا مشخص نشود موقوفه با کدام مجوز شرعی و قانونی زمین کاربری مسکونی را در قرارداد تجاری ثبت کرده تا نجومی دریافت کند.
هاجری در پایان گفت: باز هم فریاد می‌زنم و دادرس می‌خواهم تا به ظلم و ستم موقوفه نصیرالملک در شهرک سعدی شیراز پایان 
داده شود.
عضو و سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز پیش از این ۳۰ مرداد نیز در نطق پیش از دستور جلسه علنی شورا گفته بود: موقوفات شهرک سعدی تعیین حدود نشده است و موقوفه نصیرالملک ادعای مالکیت به ناحق این اراضی را دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی