[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

دانشگاه ادبیات کنار حافظ می‌ماند، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشگاه شیراز با بیان اینکه قرار بر جابه‌جایی دانشکده ادبیات از محل کنونی نبوده و این برداشت به واسطه انتقال غیرصحیح اطلاعات ایجاد شده است، خاطرنشان کرد که دانشکده ادبیات همچنان در جوار آرامگاه لسان الغیب، حافظ شیرازی خواهد ماند.
محمد مؤذنی در یک کنفرانس خبری با اشاره به اهمیت جایگاه رسانه و نقش آن در اعتلای یک جامعه بیان کرد: یکی از روش‌های مؤثر در توقف رشد و پیشرفت و اعتلای یک جامعه، حاکمیت فضای یأس و ناامیدی و بزرگ‌نمایی مشکلات و به حاشیه بردن موفقیت‌هاست.
او با بیان اینکه میزان سیاه‌نمایی و انعکاس اخبار ناامیدکننده درمورد ایران، بالغ بر هشتاد برابر دیگر کشورهای جهان است، یکی از رسالت‌های مهم رسانه‌ها را تلاش برای ایجاد و گسترش امید و نشاط در جامعه دانست و گفت: این به معنای انعکاس ندادن اخبار نیست. انعکاس صحیح و دقیق خبرها و توجه بیشتر به اخبار خوب و امیدبخش باید مدنظر باشد.
رئیس دانشگاه شیراز در پاسخ به پرسش ایسنا پیرامون سرنوشت دانشکده ادبیات، گفت: هیچ‌گاه قرار نبود بخش ادبیات فارسی دانشگاه شیراز، از جوار آرامگاه حافظ جدا شود؛ بلکه ۱۲ یا ۱۳ سال قبل طی تفاهمی مقرر شده بود که بخشی از میراث فرهنگی کشور به ساختمانی از دانشگاه انتقال یافته و در ازای آن ۲ ساختمان واقع در ادبیات، تغییر کاربری داده شود.
مؤذنی خاطرنشان کرد که با منتفی شدن انتقال آن بخش از میراث فرهنگی کشور به شیراز، عملاً موضوع منقضی است و گفت: بخشی از استانداری فارس در ساختمان دانشکده ادبیات فارسی مستقر بود که اکنون قسمتی تخلیه شده و قرار است مابقی نیز به دانشگاه بازگردانده شود. رئیس دانشگاه شیراز تأکید کرد که تمام ساختمان‌های دانشگاه شیراز مربوط به دانشکده‌های علوم و ادبیات فارسی واقع در چهارراه ادبیات، همچنان با کاربری علمی و آموزشی به کار خود ادامه خواهند داد.
مؤذنی در ادامه با بیان اینکه افزایش تعداد رشته‌ها و گرایش‌های تحصیلی دانشگاه شیراز با میزان توسعه فیزیکی آن همخوانی نداشته است، گفت: به همین دلیل بعضی از ساختمان‌هایی که اکنون به عنوان دانشکده یا مرکز اداری استفاده می‌شود، کاربری دیگری داشته و به اجبار به طور موقت مورد استفاده آموزشی قرار گرفته است. رئیس دانشگاه شیراز همچنین با بیان اینکه در مورد ساختمان موزه تاریخ طبیعی نیز نظرات مختلفی وجود دارد، تأکید کرد که با توجه به فرسودگی ساختمان کنونی این موزه و دوری آن، یکی از پیشنهادها، ایجاد موزه در محل کنونی یکی از ساختمان‌های موجود در چهارراه ادبیات است. مؤذنی، یکی از مشکلات جدی دانشگاه شیراز را پراکندگی دانشکده‌ها و مراکز علمی و پژوهشی دانست و گفت: از گذشته طرح ایجاد پردیس دانشگاهی و انتقال دانشکده‌های مختلف به این مکان مدنظر بوده و اراضی منطقه «پشت مله» نیز برای همین هدف در نظر گرفته شده و در آینده باید این کار انجام شود.
رئیس دانشگاه شیراز در خصوص ماجرای سردر این دانشگاه، ضمن بیان اینکه بیانیه‌ای از سوی روابط عمومی دانشگاه مبنی بر دلایل چرایی احداث این سردر با سازه فعلی منتشر شد، گفت: لزوم ایجاد یک نماد برای ورودی دانشگاه شیراز موضوعی است که شاید ابتدای دهه هفتاد جدی شد و حتی فراخوانی هم منتشر شد، اما در نهایت به دلایلی متوقف ماند. مؤذنی، به هم خوردن منظر شهری خیابان ارم به عنوان یک مسیر مهم گردشگری، دانشگاهی را یکی از این دلایل دانست و تأکید کرد که بحث طراحی و نصب یک المان مناسب برای دانشگاه شیراز همچنان در دستور کار قرار دارد. او همچنین در خصوص تمهیدات دانشگاه شیراز برای حمایت از نخبگان در راستای جلوگیری از مهاجرت گفت: مهاجرت یک موضوع جهانی و بین‌المللی است و در ایران هم به دلیل مسائلی به ویژه اقتصادی، این موضوع پررنگ شده و البته یکی از موضوعاتی‌ است که بسیار پررنگ‌تر از آنچه هست، جلوه داده شده است. مؤذنی با بیان اینکه امروزه نخبگان علمی در سراسر جهان با اهداف مختلف دست به مهاجرت می‌زنند، یکی از ملزومات مهم برای ماندگار کردن نخبگان در کشور را توجه به مباحث انگیزشی دانست و گفت: رفع مسائل معیشتی از یک سو و ایجاد بستری برای انجام فعالیت بهتر و بروز استعدادها و توانمندی‌ها، از سوی دیگر اهمیت دارد. رئیس دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: دانشگاه بسترسازی برای بروز این مهم را از طریق مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان دنبال می‌کند. اخیراً هم طرح دستیار فناوری که محل عملیاتی شدن این طرح هم شیراز اعلام شده، در دستور کار قرار گرفته است.
مؤذنی در عین حال تأکید کرد که وظیفه اصلی جذب نخبگان و ایجاد زمینه اشتغال آنها به عهده بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی رئیس جمهوری است.
او همچنین تعداد دانشجویان ورودی دانشگاه شیراز در سال گذشته را ٣٣ نفر و تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه را ٣٥٠ نفر در ٤٥ رشته تحصیلی اعلام کرد و گفت: در یک سال اخیر افزایش ١٤٠ نفری جذب دانشجوی خارجی داشته‌ایم که امید است این روند افزایشی، تداوم یابد. رئیس دانشگاه شیراز با بیان اینکه صندلی خالی در سال ١٤٠٠ نداشتیم اما در بعضی از رشته‌های علوم انسانی و کشاورزی کاهش تعداد دانشجو داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه دانشگاه شیراز دانشجوی ستاره‌دار ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی