[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

برند صنایع‌دستی نداریم ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس با بیان اینکه نام شهرهای جهانی و ملی صنایع دستی نباید تنها روی کاغذ بماند، گفت: وقتی یک شهر را در این سطح معرفی و ثبت می‌کنیم، باید به دنبال رونق گردشگری و فعال شدن اقتصاد در حوزه شهر باشیم؛ اگر هر کسی تنها یک لوح در دست داشته باشد و کنار بایستد، این اتفاق رقم نمی‌خورد.
به گزارش شیرازنوین سید مؤید محسن‌نژاد در نخستین همایش و نمایشگاه «هفت گوهر سنگ پارسی» در جوار آرامگاه سعدی شیراز اظهار کرد: طی سال‌های گذشته عناوین سه شهر در حوزه صنایع دستی را مصوب کرده‌ایم و حکم آن را هم از وزارتخانه دریافت کردیم. با این حال هنوز دبیرخانه شهر جهانی و حتی یک بازارچه دائمی برای صنایع‌دستی راه‌اندازی نشده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با اعتقاد به اینکه تأثیرگذاری هنر صنایع‌دستی بر توسعه فرهنگی و اقتصادی استان قابل توجه است، گفت: یکی از رویکردهای ما این است که شیراز به شهر خلاق ادبی تبدیل شود. تبدیل شدن شیراز به شهر خلاق ادبی به همدلی، مشارکت و دلسوزی مسئولان برمی‌گردد.
محسن‌نژاد عنوان کرد: لوح‌ شهر جهانی منبت به آباده اختصاص یافت، اما با وجود اینکه خواستار گزارشی مبنی بر اتفاقات و رویدادهای برگزار شده در این شهرستان شدیم، اما هنوز هم گزارشی از عملکرد این شهرستان ارائه نشده است.
وی گفت: فیروزآباد هم به عنوان شهر ملی دست‌بافته‌های عشایری معرفی شد. از شهردار این شهر خواستیم که نمایشگاهی از دست‌بافته‌ها در این شهر راه‌اندازی کند؛ اما پاسخ شنیدیم که این موضوع نیازمند تأمین منابع مالی است.
محسن‌نژاد با اعتقاد به اینکه فقط قرار نیست لوحی به اسم شهر جهانی روی کاغذ رد و بدل شود، گفت: وقتی یک شهر را به عنوان شهری ملی و جهانی معرفی می‌کنیم، به دنبال جذب گردشگران و معرفی هرچه بیشتر این ظرفیت‌ها به جهان و فعال شدن اقتصاد در حوزه شهر هستیم. اگر هر کسی تنها یک لوح در دست داشته باشد و کنار بایستد، این اتفاق رقم نمی‌خورد.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس خطاب به معاون صنایع دستی این اداره گفت: در تبصره ۱۸، هر عددی داریم چشم‌انداز آن در سال مالی ۱۴۰۱ نباید کمتر از دو برابر باشد. استفاده از ظرفیت تبصره ۱۶ هم به همان شکل است.
آباده در سال ۱۳۹۷ به عنوان شهر جهانی منبت کاری در شورای عالی صنایع دستی سازمان یونسکو به ثبت رسید. این شهر شمالی‌ترین شهرستان فارس به شمار می‌رود که در ۲۷۰ کیلومتری شیراز واقع شده است.
همچنین شیراز در سال ۹۸ به عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی به ثبت رسیده است و در ۱۶ دی‌ماه سال ۱۳۹۹ هم عنوان شهر ملی دست‌بافته‌های عشایری به فیروزآباد اهدا شد. فیروزآباد در ۹۳ کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.
محسن‌نژاد عنوان کرد: بحث حراج صنایع دستی که در مقطعی مطرح شد اما به فراموشی سپرده شد، با جدیت دنبال شود. بحث بسته‌بندی در حوزه صنایع‌دستی بسیار مهم است و ضروری است که نام شیراز در بسته‌بندی‌ها لحاظ شود.
وی بر ضرورت برندسازی در صنایع‌دستی تأکید کرد و گفت: ما هیچ برندی نداریم و اگر هم برندی داریم به صورت دست و پا شکسته در حال فعالیت است؛ متأسفانه حتی شناختی از بازارهای هدف نداریم و تولیدات ما بر اساس نیاز بازار و مطالعات و پژوهش انجام نمی‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی با اعتقاد به اینکه بازاریابی در صنایع دستی از اهمیت بسیاری برخوردار است، بر لزوم کاربردی کردن صنایع دستی و وارد کردن صنایع دستی به خانه‌های مردم تأکید کرد و گفت: این مسائل می‌تواند در قالب دبیرخانه دنبال و برطرف شود.
وی بر اهمیت برگزاری این رویداد تأکید کرد و گفت: این رویداد نقش بسزایی در ایجاد اشتغال دارد و اگر فضای همدلی خوبی ایجاد کنیم، قطعاً می‌توانیم این رویدادها را رقم بزنیم و در کنار رقم زدن این رویدادها می‌توانیم اشتغال‌زایی قابل‌توجهی ایجاد کنیم. اما اگر این اتحاد و همدلی در بخش خصوصی و دولتی اتفاق نیفتد، نمی‌توانیم گام مؤثری برداریم.
محسن‌نژاد ادامه داد: تأثیرگذاری همدلی و همسویی در برگزاری این رویداد بسیار حائز اهمیت است تا بتوانیم استان فارس را به کانون رویدادهایی که شایسته‌ است در کشور تبدیل کنیم.
وی یادآور شد: در ماه آینده نخستین رویداد گردشگری و رسانه در کشور به عنوان یکی از رویدادهای منتخب کشور در استان فارس برگزار می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی فارس اظهار کرد: صنایع‌دستی، میراث فرهنگی و گردشگری از هم جدا نیستند؛ بلکه مکمل هم و هم‌افزا هستند. هیچ کدام از این مقوله‌ها به تنهایی معنا پیدا نمی‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی