[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

آخرین گزارش از «موکسی»؛ جعبه‌ای که به اندازه یک درخت در مریخ اکسیژن تولید می‌کند، روزنامه شیراز نوین

اطلاعات نشان می‌دهد جعبه کوچکی که در کاوشگر استقامت تعبیه و به مریخ فرستاده شده قادر است در سیاره سرخ به اندازه یک درخت روی زمین، اکسیژن تولید کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی نت، محققان دانشگاه MIT مشغول توسعه ابزاری هستند که روی مریخ اکسیژن در مقیاس بالا می‌سازد.
سال گذشته هنگامی که ناسا کاوشگر رباتیک استقامت را به سیاره سرخ فرستاد، یک ابزار یک جعبه کوچک و طلایی رنگ به نام MOXIE را برای «آزمایش استفاده از منابع اکسیژن در مریخ» در آن تعبیه کردند.
اکنون محققان ‌این پروژه اعلام کرده‌اند MOXIE در حال فعالیت است و میزان اکسیژن تولیدی آن با بازده یک درخت روی زمین قابل مقایسه است.
در پایان ۲۰۲۱ میلادی داده‌های وسیع نشان داد ابزار مذکور در ۷ آزمایش جداگانه و طی شرایط جوی مختلف به هدف تولید ۶ گرم اکسیژن در هر ساعت دست یافته است. ‌این شرایط جوی شامل شب و روز، فصل‌های مختلف مریخ و موارد مشابه است.
مایکل هشت محقق ارشد مأموریتMOXIE در MIT می‌گوید: تنها چیزی که نشان نداده‌ایم عملکرد ‌این ابزار هنگام غروب یا طلوع خورشید است. در‌ این مواقع دما به میزان قابل توجهی تغییر می‌کند.
MOXIE یک ابزار بسیار کوچک و در حقیقت به اندازه یک تستر است که کارآیی زیادی دارد.‌ این بدان معنا است که اگر محققان بتوانند اندازه ‌این ابزار را بزرگ‌تر کنند، MOXIE می‌تواند اکسیژنی بسیار بیشتر از ۶ گرم به ازای هر ساعت تولید کند.
محققان امیدوارند در آینده بتوانند به اندازه صدها درخت در مریخ اکسیژن تولید کنند و به ‌این ترتیب پس از رسیدن فضانوردان به سیاره از حیات آن‌ها و همچنین تأمین سوخت موشک برای بازگرداندن آن‌ها به زمین پشتیبانی کنند.
ابزار مذکور به طور مرتب دی اکسید کربن موجود در اتمسفر مریخ را به اکسیژن قابل تنفس تبدیل می‌کند. ‌این درحالی است که ماده مذکور ۹۶ درصد اتمسفر سیاره را تشکیل می‌دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی