[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

ابداعی جدید برای کوچک شدن دستگاه‌های MRI، روزنامه شیراز نوین

سیناپرس/ دستگاه‌های MRI امروزه کاربردهای وسیعی در پزشکی دارند. محققان آلمانی برای کاهش هزینه تولید‌ این دستگاه‌ها و کم خطر کردن آن‌ها، ابداعی جدید را بر مبنای فیزیک جدید پایه گذاری کرده‌اند. تشدید مغناطیسی هسته‌ای یا به اختصار، NMR یک ابزار تحلیلی با طیف گسترده‌ای از کاربردها، از جمله تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا MRI است که برای اهداف تشخیصی در پزشکی استفاده می‌شود. با ‌این حال، سیستم NMR اغلب نیاز به میدان‌های مغناطیسی قدرتمند و بزرگی دارد که دامنه استفاده از آن را محدود می‌کند. اما حالا محققانی از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینز و مؤسسه هلمهولتز ماینز آلمان راه‌های بالقوه جدیدی را برای کاهش اندازه دستگاه‌های مربوطه و همچنین کاهش خطرات احتمالی آن‌ها از طریق حذف نیاز به میدان‌های مغناطیسی قوی کشف کرده‌اند.‌ این امر با ترکیب NMR دارای میدان صفر یا بسیار کم با تکنیکی به نام‌ هایپرپلاریزاسیون ویژه به دست آمده است. به گفته مجریان پژوهش، ‌این روش جدید و هیجان انگیز مبتنی بر یک مفهوم نوآورانه است و علاوه بر آن که طیف وسیعی از فرصت‌ها را پیش روی ما نمایان می‌سازد، بر معایب سیستم‌های قبلی نیز غلبه می‌کند. نسل فعلی دستگاه‌های NMR به دلیل آهنرباهایشان، بسیار سنگین و البته گران هستند. یکی دیگر از عوامل پیچیده‌ این دستگاه‌ها، کمبود هلیوم مایع است که به عنوان خنک کننده در آن‌ها استفاده می‌شود. اما محققان در ابداع جدید در صدد آن هستند که با تکنیک‌های جدید خود، به تدریج NMR را به سمت وضعیت کاملاً عاری از آهنربا حرکت دهند.
مزیت دیگر ‌این سیستم‌های جدید نسبت به NMR با میدان بالا، آن است که سیگنال‌های آن‌ها را می‌توان به راحتی در حضور مواد رسانا مانند فلزات نیز تشخیص داد. 
به گفته آن‌ها، سیستم ‌هایپرپلاریزاسیون توسعه دستگاه‌های فشرده و قابل حملی که می‌توانند برای تجزیه و تحلیل مایعاتی مانند خون و ادرار مورد استفاده قرار گیرند را نیز امکان پذیر خواهد کرد.
این اطلاعات جالب توجه را دانشگاه ماینز آلمان منتشر کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی