[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

بدهی هنگفت بیمه‌ها سد راه خدمت‌رسانی مطلوب است، روزنامه شیراز نوین

 اشاره: 
در آوردگاه مراکز درمانی و بیمه‌ها با یک پارادوکس بزرگ روبه‌رو هستیم؛ بیمه‌هایی که درآمد ناشی از حذف ارز دولتی را در حساب خود می‌بینند، برای خدمت‌رسانی بیشتر و بهتر به مردم اعلام آمادگی کرده و این در حالی است که مراکز درمانی همچنان از تأخیر در پرداخت آنها گلایه‌مند بوده و با ایثارگری پزشکان به فعالیت ادامه می‌دهند. 
در اینجاست که حاکمیت باید به این دوگانگی پایان داده و مرهمی بر زخم بیماران گذارد. بدون تعارف و چشم‌پوشی، بسیاری از وقت‌های عمل‌های جراحی در مراکز درمانی بخش دولتی از یک فصل 90روزه تجاوز می‌کند و این در حالی است که برای بیماران یکایک ثانیه‌ها هم ارزشمند هستند.  به همین دلیل باید به پوشش‌های حمایتی بیمه‌ها در بیمارستان‌های خیریه و خصوصی امید بست و دسترسی به خدمات آنها را حداقل برای طبقه میانی جامعه تسهیل نمود. برای کالبدشکافی این ماجرا گروه گزارش شیرازنوین به سراغ مدیرعامل بنیاد قلب فارس رفته است. 
دکتر محمود تابنده بر این باور است که چراغ بیمارستان کوثر با کمک‌های خیران و ایثارگری پزشکان و کادر درمان روشن مانده و بدون مساعدت‌های آنها کسب تراز مالی مثبت امکان‌پذیر نبود؛ هرچند که نکته تأمل‌برانگیز و تکان‌دهنده در این گفت‌وگو، به بدهی یکصدمیلیاردی بیمه‌ها به بیمارستان کوثر، آن هم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین مراکز درمانی کشور بازمی‌گردد. مشروح این گفت‌وگو را 
در ادامه می‌خوانید.
مدیرعامل بنیاد قلب فارس گفت: اگر قرار است کلان‌شهر شیراز به عنوان یکی از مراکز اصلی پزشکی در ایران و خاورمیانه باقی بماند، باید از مراکز درمانی و نیروهای انسانی توانمندی که در آنها مشغول به کار هستند، در عمل حمایت کرد.
دکتر محمود تابنده با اشاره به این موضوع که برای نوسازی و خریداری تجهیزات بیمارستان دارای برنامه‌ریزی مدونی هستیم، اظهار داشت: بیمارستان کوثر در سنوات پیشین همواره بهترین تجهیزات پزشکی در جهان را در اختیار مجرب‌ترین کادر درمانی برای خدمت‌رسانی به بیماران قرار داده و چنانچه بتوانیم این تجهیزات را به‌روزرسانی کنیم، روند پیشرفت خود را حفظ کرده‌ایم؛ امری که متأسفانه در شرایط فعلی چندان امکان‌پذیر نیست. او در ادامه با تشریح برخی از موانعی که سد راه خدمت‌رسانی بهینه به جامعه می‌شود، بیان کرد: تأخیر در پرداخت دیون بیمه‌ها به یک چالش اساسی تبدیل شده است. در شرایط فعلی بیمارستان کوثر از بیمه‌ها طلب یکصدمیلیارد تومانی دارد که این مبلغ هنگفت بیمارستان را با مشکلات عدیده ای روبه‌رو کرده و مبلغی معادل یک‌ونیم برابر آن را به بانک‌ها بدهکاریم. متأسفانه بدهکاری کلان بیمه‌ها به بیمارستان کوثر سبب شده است تا وام‌های استقراضی از بانک‌ها را با وام تسویه کنیم و این امر در نهایت سرنوشتی جز ورشکستگی نخواهد داشت.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه پرداخت‌های بیمه‌ها معمولاً در فواصل زمانی 3 تا 8 ماه صورت می‌گیرد، عنوان کرد: برای تهیه وسایل بیمارستانی از بخش خصوصی و دولتی چاره‌ای جز خرید نقدی نداریم و این امر سبب می‌شود تا برای تأمین نقدی به سراغ بانک‌ها برای اخذ وام با سودهای 18 تا 25درصدی برویم و مبالغ هنگفتی را پرداخت کنیم. چنانچه بیمه‌ها در مدت زمان یک‌ماهه دیون خود را پرداخت می‌کردند، دیگر نیازی به اخذ وام از بانک‌ها نبود و خدمت‌رسانی بهتری به بیماران صورت می‌گرفت.
دکتر تابنده در ادامه افزود: با وجود این شرایط، دلیلی که باعث شده تراز مالی بیمارستان کوثر مثبت شود، به ازخودگذشتگی پزشکان مجرب و کادر درمان زحمت‌کش بازمی‌گردد که با ایثارگری، قسمتی از درآمد خود را برای بهبود خدمت‌رسانی به بیماران، به بیمارستان می‌بخشند.
وی با تأکید بر اینکه پرداخت‌های ماهانه بیمه‌ها صرفاً جنبه شعاری دارد، اظهار داشت: از روند بوروکراسی‌هایی که در بیمه‌ها وجود دارد، آگاهی داریم و برای مدیریت این مسئله پیشنهاد داده‌ایم که مبلغی معادل 70 درصد از اسنادی که به بیمه‌ها تحویل می‌شود، طی مدت زمان یک‌ماهه پرداخت گردد و 30 درصد باقی‌مانده تا زمان حسابرسی کامل، برای کسور احتمالی نزد آنها باقی بماند. چنانچه این پیشنهاد جنبه اجرایی یابد، بیمارستان‌های خصوصی هم به‌صورت گسترده حاضر به عقد قرارداد با همه بیمه‌ها خواهند بود. مدیرعامل بنیاد قلب فارس با یادآوری این مسئله که بیمارستان کوثر به منظور خدمت‌رسانی به همه آحاد جامعه با همه بیمه‌ها قرارداد همکاری دارد، اظهار داشت: چنانچه بیمارستان کوثر در شرایط کنونی با بیمه‌ای قرار ندارد، این امر به دلیل عدم تمایل و درخواست آن سازمان بیمه‌گر بوده است. 
دکتر تابنده با گلایه از برخی بیمه‌ها که حتی از ارائه صورت‌حساب هم خودداری می‌کنند، اظهار داشت: متأسفانه بیمه‌هایی که وابسته به دستگاه‌های متمول هستند، میزان بدهی بیشتری به بیمارستان‌ها دارند. او در ادامه با تقدیر از همکاری سازمان‌های بیمه‌گری که با بیمارستان‌ها تعامل دارند، گفت: با سازمان تأمین اجتماعی توافق شده است تا مبلغ حق بیمه کارکنان بیمارستان کوثر را با مبلغی که از این سازمان طلبکار هستیم، به‌صورت تهاتر مبادله کنیم که این اقدام، قدم مثبتی از سوی سازمان تأمین اجتماعی برشمرده می‌شود. وی در ادامه ابراز داشت: هزینه‌های بیمارستانی و پزشکی برای مراکز درمانی بسیار هنگفت شده و با تعرفه‌های دولتی جبران نمی‌شود و از سوی دیگر نیز دولت عقد قرارداد با بیمه‌ها را اجباری می‌داند. دکتر تابنده با ارائه مثالی در این زمینه افزود: در سنوات گذشته بیمه سلامت فقط تمایل به ارائه پوشش‌های حمایتی به بیماران در بیمارستان‌های دولتی داشت و پس از مدتی با شرایطی برای عقد قرارداد اعلام آمادگی کرد که چندان عادلانه به نظر نمی‌رسید. بیمه سلامت اعلام داشت که با تعیین سقف اعتباری حاضر به همکاری با بیمارستان کوثر است و این امر به معنای قطع یک‌باره ارائه خدمات به بیماران بود که اقدامی غیرانسانی و غیراخلاقی تلقی شده و جان بیماران را به مخاطره می‌انداخت. به همین دلیل در سنوات گذشته این همکاری قطع شد.
مدیرعامل بنیاد قلب فارس در بخش دیگری از سخنانش گفت: همه دستگاه‌ها و نهادها در قبال سلامت جامعه مسئول هستند و برای آنکه وظیفه حرفه‌ای خود را به جا آورده باشیم، نامه‌های متعددی به مسئولان ارشد استان و کشور به رشته تحریر درآمده و تعداد همه این مکاتبات از یک کتاب پانصدصفحه‌ای هم بیشتر است. دکتر تابنده با تأکید بر این موضوع که چنانچه بیمه‌ها با تأخیر کمتری به دیون خود عمل کنند، می‌توانیم خدمت‌رسانی بهتر و مؤثرتری به جامعه داشته باشیم، اظهار داشت: به‌موازات انتقادی که بابت تأخیرهای طولانی به سازمان‌های بیمه‌گر مطرح می‌شود، از دولت نیز درخواست داریم تا تجهیزات موردنیاز بیماران و بیمارستان‌ها را با ارز دولتی تأمین کند. قیمت بسیاری از دستگاه‌های مهم درمانی که در بیمارستان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، با ارز آزاد سرسام‌آور است و تهیه آن برای مراکز درمانی امکان‌پذیر نیست.
وی در ادامه با تقدیر از ایثارگری پزشکان گفت: بهای ویزیت یک پزشک در کشور ما چیزی کمتر از دو دلار است؛ در حالی که در کشورهای همسایه معادل چند ده برابر بیشتر از این مبلغ را پرداخت می‌کنند و در چنین شرایطی باید جایگاه پزشکان را در عمل تکریم کرد و از مهاجرت آنها پیشگیری نمود.
مدیرعامل بنیاد قلب فارس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیشینه ای از این مرکز کلان درمانی گفت: بیمارستان کوثر در سال 1384 افتتاح شد و در آن سال‌ها بود که برای تجهیز کامل بیمارستان، مبلغی معادل دومیلیون و چهارصدهزار دلار از بانک مرکزی با دلار دویست‌تومانی گرفتیم. اما در شرایط فعلی بهای دو دستگاه درمانی با ارز آزاد چیزی در حدود سه‌میلیون یورو معادل 100میلیارد تومان می‌شود.
وی با بیان مثالی ساده‌تر گفت: از تجهیزات اصلی درمانی در بیمارستان‌ها که بگذریم، تأمین اعتبار برای ارتقای نرم‌افزارهای تجهیزات پزشکی نیز برای مراکز درمانی سخت و دشوار است؛ تا جایی که بهای به‌روزآوری نرم‌افزار دستگاه ام‌آرآی مبلغی در حدود 340هزار یورو معادل 11میلیارد تومان است.
دکتر تابنده در بخش پایانی سخنانش تأکید کرد: علی‌رغم همه تلاش‌ها و ایثارگری‌ها و دانش رفیع کادر درمان، روند معالجه بیماران با این روند، ممکن است ما را با مشکلات زیادی 
مواجه کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی