[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

نبضی برای ۸۰ میلیون قلب، روزنامه شیراز نوین

طارمی ‌در گفت‌وگو با نشریه «ورلدساکر» از دوران کودکی و روزهای فعلی‌اش حرف زد.
به گزارش فوتبال 360، همه چیز از گرمای بالای 40 درجه شهر جنوبی بوشهر شروع شد؛ زمانی که یک پسر سمج عشق فوتبال حتی در گرمای کشنده و زیر تیغ آفتاب هم دست از نوازش محبوبش برنمی‌داشت؛ محبوبی به نام توپ؛ همان وسیله‌ای که مانند یک اسباب‌بازی یک لحظه هم از او دور نماند و بعدها به ابزاری برای شناساندن صاحبش به دنیای فوتبال تبدیل شد.
خانواده فوتبالی 
طارمی ‌در مصاحبه‌ با «ورلدساکر» از ابتدای دوران فوتبالش گفت: «ژن فوتبالی در خانواده ماست چون پدر و مادرم فوتبالیست بودند و می‌توانم ادعا کنم برادرم از من هم بهتر بازی می‌کرد اما بنا به دلایلی هرگز فوتبالیست حرفه‌ای نشد. به یاد دارم وقتی کودک بودم در زمین‌های پرگرد و غبار بوشهر، پشت درختان کهن‌سال دروازه‌‎ای در نظر می‌گرفتیم و مشغول بازی می‌شدیم. درختان به حدی آزاردهنده جلوه می‌کردند که گاهی تصمیم می‌گرفتیم درختان را قطع کنیم اما در نهایت تصمیم گرفتیم با آن‌ها یک - دو کنیم! وقتی 6 ساله بودم در کوچه پس کوچه‌های بوشهر فوتبال را شروع کردم، با این حال در 12 سالگی به استعدادم پی بردم. در بوشهر طبیعی است که یک پسر 6 ساله با پسرهای بزرگ‌تر از خودش بازی کند و بدرخشد!»
سربازی و شروع درخشش 
طارمی‌ قبل از شروع دوران حرفه‌ای در 21 سالگی به مدت 18 ماه خدمت سربازی را گذراند؛ دورانی که می‌توانست به کلی راه مهدی را از فوتبال جدا کند. از آن دوران خاطراتی مانند فوتبال‌های نامنظم و آبیاری چمن‌ها در خاطر آقای گل پورتو مانده. شاید اگر فیلم بازی طارمی ‌به دست اسطوره‌ای به نام دایی نمی‌رسد، فوتبالش تمام می‌شد اما سرمربی وقت پرسپولیس بازی جوان بوشهری را پسندید و او را به دفتر کارش برد. در نهایت امضای قرارداد با پرسپولیس، مسیر زندگی طارمی‌ را عوض کرد: «دایی مرا پسندید و به پرسپولیس پیوستم. می‌گفتند مدل دویدن من نشان می‌دهد مناسب فوتبال بازی کردن نیستم اما دایی درجواب منتقدان مدام می‌گفت من بازیکن بزرگی می‌شوم. از سومین بازی از ابتدا به زمین رفتم.» طارمی ‌در بخشی از بهترین سال‌های تاریخ پرسپولیس با گل‌هایش لحظات زیبایی برای هواداران ساخت اما از دست دادن موقعیت‌های مسلم گلزنی از او شخصیتی شبیه «دکتر جکیل و آقای‌هاید» ساخت؛ یک دوگانگی محض!  به زعم گلزن پورتو، رسانه‌ها القاب منفی زیادی برایش ساختند و بدون این که توانایی‌های او را به طور کامل درک کرده باشند، مدام درباره‌اش حرف زدند. همه درباره موقعیت خراب کردن طارمی ‌حرف‌های خنده‌داری ساختند.
روزهای عجیب
تحت ‌تأثیر این اتفاقات، زمان گذشت و در نهایت یک اتفاق خاص تا مدت‌ها زندگی طارمی‌ را زیر سایه خودش قرار داد. او در سال 2016 با باشگاه ریزه اسپور ترکیه به توافق رسید اما ناگهان نظرش را تغییر داد و با پرسپولیس قرارداد 2 ساله بست. باشگاه ترکیه‌ای شکایت و با برتری در دادگاه عالی ورزش، پرسپولیس را از 2 پنجره نقل و انتقالاتی محروم کرد. طارمی‌هم 4 ماه محروم شد. مهدی، ژانویه 2018 بار دیگر پرسپولیس را تنها گذاشت و طی 18 ماه بازی در الدحیل قطر 13 گل به ثمر رساند اما پیشنهاد تمدید حضور را رد کرد چون می‌خواست در میادین بزرگ‌تری بدرخشد: «الدحیل پیشنهاد داد با دریافت سالی 2 و نیم میلیون دلار در تیم بمانم اما من ترجیح دادم با دستمزد کم‌تری در ریوآوه پرتغال بازی کنم.»
طارمی ‌در اولین فصل بازی در پرتغال در حالی به طور مشترک آقای گل شد که به خاطر مهارتش در گرفتن پنالتی به شهرت رسید. پدر او به عنوان یک فوتبالیست مشهور در بوشهر شهادت می‌دهد که پنالتی گرفتن از تخصص‌های مهدی از دوران کودکی است و در این راه از سوی او آموزش‌های لازم را هم دید!
دوران درخشان 
طارمی ‌از ریوآوه به پورتو پیوست و با زدن 49 گل و 35 پاس گل در 96 بازی در 3 فصل اول حضور، خودش را به عنوان ستاره بی‌چون و چرای قهرمان سابق اروپا مطرح کرده است. در پورتو، کونسیسائو کمک کرده طارمی ‌از نقش یک مهاجم صرف به بازیکنی عمقی‌تر و چند منظوره تغییر چهره بدهد: «وقتی توپ را در اختیار دارم و بخواهم شوت بزنم، شانس 5 - 50 برای گلزنی دارم اما وقتی همان توپ را پاس می‌دهم، شانس گلزنی 70 به 30 افزایش می‌یابد. من برخلاف اکثر مهاجمان، خودخواه نیستم». طارمی ‌به عنوان موفق‌ترین ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان، سابقه گلزنی به یوونتوس و پورتو را دارد و گلش به چلسی علاوه بر انتخاب به عنوان بهترین گل فصل لیگ قهرمانان اروپا، دومین گل برتر در مراسم «THE BEST» نام گرفت؛ هر چند طارمی ‌معتقد است ضربه رابونای لاملا که در این مراسم جایزه پوشکاش، عنوان بهترین گل سال را ربود، الزاماً زیباتر از ضربه برگردان خودش به چلسی نبود و هر چه زیبایی‌های خاصی داشت اما مهدی، گلش را بهتر و زیباتر می‌داند! 
نقطه سیاه
بدون شک نقطه سیاه کارنامه او در لیگ قهرمانان دریافت 2 کارت زرد در فاصله 3 دقیقه در جدال دور برگشت یک‌هشتم ‌نهایی لیگ قهرمانان مقابل یوونتوس بود. طارمی ‌به خاطر اتلاف وقت کارت دوم را گرفت اما خودش اعتقاد داشت سوت داور را نشنیده و از طرفی به درستی می‌گوید چرا باید از دقیقه 57 اتلاف وقت را شروع می‌کرد؟! طارمی ‌در این باره ادامه داد: «به رختکن رفتم و از دوربین‌ها و گوشی خودم فاصله گرفتم. فقط از صدای تماشاگران متوجه جریان بازی می‌شدم. در گوشه‌ای نشستم و برای دوست صمیمی ‌خودم، اولیویرا دعا کردم. ناگهان فریادی شنیدم. متعجب شدم. به من گفتند اولیویرا گل زده! بله، او گل زد و ما صعود کردیم. در رختکن از خوشحالی در آغوش هم اشک می‌ریختیم!» 
اخراج طارمی ‌باعث از دست دادن بازی رفت مرحله بعد مقابل چلسی شد و شکست 2 بر صفر در آن رقابت، گل زیبای طارمی ‌در جدال دور برگشت را چیزی بیش از یک گل زیبا جلوه نداد و تیمش از دور رقابت‌ها خارج شد. فصل گذشته، او در دوگانه پورتو نقشی مهم داشت و این تابستان با جدایی نونیز از بنفیکا و قبل از آن دیاس از تیم خودش، حالا به ستاره مهم لیگ پرتغال تبدیل شده است. به قول خودش، آینده‌اش دست پورتو قرار دارد و از طرفی به جام‌جهانی نزدیک می‌شویم. او در راه رسیدن ایران به 2 جام‌جهانی اخیر در هر دوره مقدماتی 8 گل زده و ستاره اصلی تیمی ‌نام دارد که به خاطر تدارکات ناکافی زیر تیغ انتقادات است. طارمی‌ در این باره نظراتی دارد:«یکی از بهترین نسل‌های تاریخ فوتبال ایران گرد هم جمع شده‌اند اما آماده‌سازی تیم اصلاً مناسب نیست. به هم‌گروهی‌های ما نگاه کنید. انگلیس جمعی از بهترین بازیکنان دنیا را دارد. آمریکا هم یک نسل خوب و آماده را جمع‌آوری کرده است. بازی با آمریکا به خاطر مسائل سیاسی برای ما یک رقابت خاص محسوب می‌شود. به لحاظ آماده‌سازی خیلی خیلی از رقبا عقب هستیم و با این وضعیت درگروه آخر می‌شویم. باید انتخاب کنیم که بعد از بازی با آمریکا می‌خواهیم 80 میلیون ایرانی شاد ببینیم یا یک ملت غمگین! بهتر است سمت شاد ماجرا باشیم.»
برای شاد دیدن ایران، بهتر است مهدی طارمی ‌در بهترین فرمش به جام‌جهانی برود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی