[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

لغو مرخصی مجرمان جرائم خشن ، روزنامه شیراز نوین

دادستان کل کشور گفت: احکام برای افراد مرتکب جرائم خشن بازدارنده و عبرت‌آموز باشد. استفاده این افراد از مرخصی در مدت زمانی که در زندان هستند، ممنوع است و اشد مجازات گریبان آنها را خواهد گرفت. به گزارش روابط عمومی دادگستری کل فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری چهارشنبه در همایش رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان فارس گفت: در زیر چتر امنیت است که همه‌ اصناف و اقشار می‌توانند پیش بروند و اگر امنیت نباشد، رفاه، اقتصاد، آموزش و فرهنگ نیز جایگاه اصلی خود را 
نخواهند داشت.
وی با بیان اینکه جامعه ای می‌تواند رو به کمال باشد که شاهد اجرای عدالت باشد، افزود: برقراری امنیت و عدالت جزو وظایف دستگاه قضایی کشور است و وظیفه تک تک ماست که هم خودمان به عدالت رفتار کنیم و هم تلاش کنیم جامعه را به سمت عدالت ببریم. منتظری تصریح کرد: همکاران قضایی با چگونگی صدور احکام، تصمیم‌ها و رفتار خود در این زمینه می‌توانند نقش مؤثری ایفا کنند.
دادستان کل کشور افزود: بر اساس آمار و مشاهدات اخیر، ضریب امنیت در جامعه قابل قبول است؛ اینکه بعضی اوقات شاهد صحنه‌هایی ناگوار در این زمینه هستیم، همین مقدار کم نیز قابل قبول نیست. منتظری اظهار کرد: به همین مقدار اندک ناامنی هم راضی نیستیم؛ چراکه امنیت برای همه ما خط قر مز است و هرکس بخواهد به امنیت جامعه خدشه ای وارد کند، باید از لبه تیغ عدالت بگذرد.
وی خاطرنشان کرد: قانون ملاک عمل در کشور است. اگر همه به قانون عمل کنند، امنیت برقرار خواهد ماند.
دادستان کل کشور در ادامه به تلاش‌های دستگاه‌های نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی برای برقراری امنیت در جامعه اشاره کرد و افزود: امنیت در جامعه بدون هزینه و به راحتی به دست نیامده و باید قدر آن را دانست. دادستان کل کشور درباره جرائم خشن و اتفاقات اخیر در این زمینه گفت: وظیفه ماست شرایط و وضعیت را رصد کنیم تا اگر فردی خواست در جامعه ناامنی ایجاد کند، با سرعت به دست عدالت سپرده و محاکمه شود. منتظری افزود: با افرادی که مرتکب جرائم خشن می‌شوند و امنیت مردم را به خطر می‌اندازند، باید برخورد کرد و دستگاه قضایی وظیفه دارد در این موارد با قاطعیت برخورد کند. وی از تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به جرائم خشن خبر داد و افزود: مقرر شده در صورت بروز چنین اتفاقاتی با قید فوریت تحقیقات کامل و خارج از نوبت در این شعب انجام شود و ظرف مدت یک ماه به نتیجه برسد. وی گفت: در صدور احکام برای افراد مرتکب جرائم خشن باید دقت شود که این احکام بازدارنده و عبرت‌آموز باشد. استفاده این افراد از مرخصی در مدت زمانی که در زندان هستند، ممنوع است و اشد مجازات گریبان آنها را خواهد گرفت. منتظری، وظیفه دادستان‌ها در سنگر دفاع از امنیت جامعه را بسیار سنگین دانست و افزود: با تعامل و همکاری با دستگاه‌های نظامی، امنیتی و اطلاعاتی در این زمینه، نتایج خوبی حاصل خواهد شد، اما فراموش نکنیم تقابل و تداخل در وظایف هم در این زمینه می‌تواند آسیب‌زا باشد.
دادستان کل کشور همچنین با حضور مسئولان قضایی استان فارس از زندان مرکزی شیراز، اندرزگاه‌های زنان و مردان و کارگاه اشتغال زندانیان نسوان بازدید و مشکلات قضایی زندانیان را چهره به چهره بررسی و دستورات قضایی لازم را صادر کرد. 
دادستان کل کشور در ادامه بازدید گفت: بازدید از زندان جز غم و غصه چیزی برای ما نیست؛ ما متأثر می‌شویم که تعدادی از هم‌نوعان به دلیل جرمی که مرتکب شده اند، در زندان هستند. به خاطر اعمال مجرمانه و به موجب قانون، در رسیدگی به پرونده آنان، قضات و دادستان ناچار هستند به آنان مجازات بدهند. منتظری افزود: امیدواریم این مجازات‌ها برای زندانیان جنبه سازندگی و برای دیگران جنبه بازدارندگی داشته باشد. وی اضافه کرد: وضعیت زندان به لحاظ امکانات و شرایط خوابگاهی، آموزشی و تربیتی در بخش‌هایی که از بند زنان و مردان مشاهده کردیم، مطلوب بود و شرایط کار کردن برای کسانی که می‌خواهند در زندان کار کنند، فراهم است. دادستان کل کشور اظهار داشت: از همه همکاران قضایی، کارکنان زندان‌ها و روحانیون که در زندان‌ها تلاش می‌کنند افرادی که مدتی از امتیازات آزادی محروم هستند علاوه بر دوران محکومیت، در این مدت بتوانند مراحل تکمیل و تقویت خودشان را فراهم کنند تا با شرکت در برنامه‌های قرانی و آموزشی، شاهد کمترین زندانی در زندان‌ها باشیم، قدردانی می‌کنم.
منتظری یادآور شد: تلاش و زحمات همکاران به ویژه کارکنان زندان‌ها قابل تقدیر است که شرایط حضور زندانیان در برنامه تربیتی را فراهم می‌کنند تا زندانی وقتی از زندان خارج می‌شود، دیگر فکر گناه و جرم خود نباشد. وی تأکید کرد: استان فارس و شهر شیراز، آوازه فرهنگی بلندی در امور فرهنگی دارد. امیدواریم مسائل فرهنگی و تربیتی بتواند مردم را به سمت و سویی سوق دهد که افراد مرتکب جرمی نشوند که در نهایت مجازات آنان حبس و زندان باشد.
دادستان کل کشور افزود: کارگاه‌های اشتغال زندان قابل توسعه هستند؛ چون در این کارگاه‌ها علاوه بر درآمدزایی برای زندانیان، زمینه اشتغال آنان نیز فراهم می‌شود. مدیرکل زندان‌های فارس یادآور شد: در همه اندرزگاه‌ها، در رشته‌های مختلف اشتغال‌زایی شده است و بیش از ۳۵۰۰ نفر از زندانیان در کارگاه‌های بیرون مشغول به کار هستند.
اسحاق ابراهیمی گفت: سال گذشته بیشترین پرداختی حقوق و دستمزد به زندانیان اشتغال به کار در سطح کشور به زندانیان استان فارس بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی