[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

تجلی هنر در مکتب عاشورایی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، آیین افتتاح نمایشگاه چیدمان عاشورایی برگزار شد. این مراسم با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، معاون فرهنگی سپاه فجر، شماری از مسئولان شهری و جمعی از خانواده‌های معزز شهدا، با همراهی اصحاب رسانه در فضای پیاده‌راه باغ عفیف‌آباد شیراز برگزار شد.
 ابراز ارادت هنرمندان به سیدالشهدا(ع)
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در آیین افتتاح نمایشگاه چیدمان عاشورایی گفت: این نمایشگاه از روز سه‌شنبه ۱۵شهریورماه تا 4 مهرماه 1401 مصادف با پایان ماه صفر، هر شب از ساعت 20 در پیاده‌راه باغ عفیف‌آباد پذیرای همشهریان است. مصطفی مشفقیان با بیان اینکه در این نمایشگاه جمعی از هنرمندان شیرازی عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) در قالب هنر به منصه ظهور گذاشته‌اند، افزود: هنرمندان عرصه‌های مختلف هنری با ارائه آثار و جلوه‌های بصری چون نقاشی و طراحی، نمایش، عکس و برنامه‌های ادبی مانند شب شعر عاشورایی و نواهای عاشورایی در کنار فضاسازی‌های بکر عاشورا، در نمایشگاه چیدمان عاشورایی حضور دارند. او اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه با حضور علاقه‌مندان و شهروندان شیرازی به‌عنوان یک اثر ماندگار برای ترویج فرهنگ عاشورایی از دریچه هنر باشد. معاون شهردار شیراز با بیان اینکه حب حسین(ع) همه ما را با وجود سلیقه‌های متفاوت دور هم جمع می‌کند، افزود: این نمایشگاه می‌تواند زمینه‌سازی جهت معرفی حقیقت نهضت عاشورا و قیام امام حسین(ع) به نسل جوان، بهره‌گیری از شیوه‌های نو، بدیع، جذاب و علمی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، تعمیق و ترویج معارف قیام امام حسین(ع) با بهره‌گیری از منابع علمی حوزه و دانشگاه باشد. مشفقیان با بیان اینکه نمایشگاه چیدمان عاشورایی زمینه‌سازی جهت به فعلیت رساندن استعدادهای ادبی و هنری نسل جوان در موضوع عاشورا و فرهنگ ایثار و شهادت است، عنوان کرد: این نمایشگاه همچنین می‌تواند زمینه‌سازی فرهنگی جهت پیوند هرچه بیشتر بین قیام امام حسین(ع) و فرهنگ ایثار و شهادت در نهضت امام خمینی(ره) و دفاع مقدس، زمینه‌سازی جهت حذف خرافه‌ها، بدعت‌ها و روایات ناروا از فرهنگ عظیم عاشورا باشد. رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز با بیان اینکه در این نمایشگاه بیش از ۳۰ هنرمند در اولین نمایشگاه چیدمان عاشورایی اثر ارسال کردند، اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه در سال آینده میزبان آثار هنرمندان بیشتری در سطح شهر شیراز باشد. مشفقیان با بیان اینکه هر اثر هنری ارائه شده در این نمایشگاه برگرفته از فرهنگ و مکتب عاشورایی هنرمندان است که از زاویه هنر به آن پرداخته‌اند، تصریح کرد: آنچه در نمایشگاه چیدمان عاشورایی مدنظر است، این است که از مکتب هنری شیراز برای بیان فرهنگ عاشورایی برای مخاطبان استفاده شود. به گفته معاون شهردار شیراز، طراحی و ساخت المان شهری میدان امام حسین(ع) نیز در حال انجام است.
 رویدادهای فرهنگی بر پایه ارزش‌های دینی
حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این آیین با اشاره به رویدادهای هنری اخیر در شهر شیراز، گفت: برگزاری نخستین سوگواره ملی مردمی آیین‌ها، آواها و نواهای عاشورایی با حضور ۱۵ استان کشور، برگزاری سی و هفتمین شب شعر عاشورا طی روزهای ۱۶ و ۱۷ شهریورماه و افتتاح نمایشگاه چیدمان عاشورایی با محوریت قیام امام حسین(ع) و عاشورای حسینی در شهر شیراز اجرا شده است. او با اشاره به نمایشگاه چیدمان عاشورایی که به همت شهرداری شیراز و معاونت فرهنگی برگزار شده است، گفت: در شهر شیراز شاهد تلاش برای تجلی هنرهای آیینی هستیم؛ برنامه‌هایی که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سی و هفتمین شب شعر عاشورایی برگزار می‌کند. عضو شورای فرهنگ عمومی استان فارس تأکید کرد شیراز شهر هنر عاشورایی است و شیراز در کنار نام احمد بن موسی شاهچراغ(ع) سومین حرم اهل بیت(ع)، امروز هنرمندان خود را می‌بیند که دست به خلق آثاری می‌زنند که در عرصه هنری نقش آفرینی می‌کنند. قانعی عنوان کرد: طبق بیانات مقام معظم رهبری، هیچ فرهنگ و‌ تمدنی مانا نخواهد بود، مگر اینکه در قالب هنر تجلی پیدا کند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس خاطرنشان کرد: هنر اصلی شهادت است که جلو ‌چشم ما در حال رقم خوردن توسط سردارانی همچون سلیمانی، اسکندری و اسلامی‌هاست.
 اهمیت اقدامات فرهنگی در ماندگاری تمدن‌ها
در ادامه این مراسم، سرهنگ رنجبر معاون فرهنگی سپاه فجر با بیان اینکه محور کارها اثر هنری است، گفت: مقام معظم رهبری تأکید دارند که هر فرهنگ و تمدنی تا در قالب هنر ریخته نشود، شانس ماندگاری و نفوذ ندارد که نشان‌دهنده اهمیت اقدامات فرهنگی است. او با بیان اینکه زبان هنر، پیام عاشورا را به‌صورت نافذ در جامعه تسری می‌دهد، گفت: در سطح شهر شیراز با همگرایی دستگاه‌های فرهنگی، شاهد فعالیت‌های فرهنگی فاخر هستیم. او عنوان کرد: شایسته شهر شیراز به‌عنوان شهر ادب و هنردوست است که بتواند با برنامه‌های مختلف هنری، در ترویج فرهنگ عاشورایی پیشتاز باشد.
 تلفیق هنر و زیبایی در مکتب عاشورا
پدر شهید محمد اسلامی نیز در این مراسم گفت: این نمایشگاه عاشورایی با هنر و زیبایی باعث شد که افتخار کنم به اینکه شهری داریم با هنرمندان متعهد که آثار خود را در منصه حضور می‌گذارند. او عنوان کرد: نیروهای انقلابی که در رأس امور قرار گرفتند، صحنه‌های فرهنگ انقلابی خوبی را رقم زدند؛ به‌طوری که سال طلایی در محرم و صفر شهر شیراز با برنامه‌های فاخر هنری رقم خورد که این نمونه کارنامه مدیران انقلاب است. پدر شهید تصریح کرد: انتظار است خادمان امام حسین(ع) اقدامات فاخری را در سطح ملی رقم بزنند تا در شهر شیراز شاهد بروز معنویت باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی