[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

گورخرماهی قلب مجروح خود را ترمیم می‌کند ، روزنامه شیراز نوین

ایرنا/ به گزارش «سای تک دیلی»، زمانی که فردی دچار حمله قلبی می‌شود درصورتی که درمان فوری دریافت نکند، سلول‌های ماهیچه قلب به علت فقدان اکسیژن آسیب می‌بینند و شروع به مردن می‌کنند و از آنجا که انسان نمی‌تواند سلول‌های عضله قلب را مجدداً بازسازی کند، قلب قادر به پمپاژ کافی خون نیست.
اما وضعیت برای برخی مهره‌داران مانند گورخرماهی متفاوت است. تحقیق جدید محققان مؤسسه بیولوژی سیستم‌های پزشکی برلین (BIMSB) حاکی از آن است که این مهره‌داران می‌توانند اندام‌هایی از جمله قلب خود را مجدداً ترمیم کنند و بسازند.
پروفسور «یان فیلیپ یونکر» گفت: می‌خواستیم پی ببریم که این ماهی کوچک چگونه این کار را می‌کند و اگر بتوانیم از آن یاد بگیریم.
این محققان جراحت عضله قلب را در گورخرماهی شبیه‌سازی کردند و با استفاده از تحلیل سلول‌های بنیادی روند ترمیم آن را بررسی کردند. یافته‌های این تحقیق به تازگی در نشریه Nature Genetics منتشر شده است.
قلب گورخر ماهی به اندازه یک میلی‌متر در شرایط خاصی زیر میکروسکوپ تحت بررسی قرار گرفت تا شرایط مرگ و احیای سلول‌های قلبی تحت رصد قرار گیرد. محققان در این ارتباط سه نوع جدید تاررویان (fibroblast ) را شناسایی کردند که به‌طور موقتی فعال می‌شوند.
این تیم تحقیقاتی برای شناسایی منبع فعال شدن این تاررویان‌ها از یک تکنیک موسوم به LINNAEUS ابداع شده در سال ۲۰۱۸ استفاده کردند و دو منبع را برای این فعال شدن موقتی شناسایی کردند که یکی در لایه بیرونی قلب و دیگری در لایه داخلی است. محققان اکنون درصدد بررسی دقیق‌تر ژن‌هایی هستند که به‌طور موقتی تاررویان‌ها را فعال می‌کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی