[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

رطوبت هوا به سوخت پاک تبدیل می‌شود، روزنامه شیراز نوین

محققان روشی نوین برای استخراج آب از هوا ابداع کرده‌اند تا هیدروژن بسازند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، با توجه به روش نوینی که محققان برای تولید سوخت هیدروژن یافته‌اند، دیگر راندن خودرویی که با هوا کار می‌کند، چندان عجیب نخواهد بود.
هیدروژنی که با استفاده از الکترولیز (با کمک آب و برق) تولید می‌شود یک جایگزین مناسب برای سوخت‌های فسیلی است که دی اکسید کربن تولید می‌کنند. اما دستگاه‌های فعلی نیازمند قطعات پیچیده‌ای مانند فلزات نادر و دسترسی به آب خالص هستند و به همین دلیل رقابت برای دستیابی به ذخایر محدود و آب شرب ایجاد می‌کنند.
اما محققان نمونه اولیه یک الکترولیزگر جدید ابداع کرده‌اند که به جای آب مایع، رطوبت هوا را جذب می‌کند. به طور دقیق‌تر در این روش پس از جذب رطوبت، آب جمع آوری شده به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می‌شود. سوخت هیدروژن به دست آمده از این روش یک دستگاه را به کار انداخت.
پژوهشگران دانشگاه ملبورن اعلام کرده‌اند ایده نمونه اولیه چنین ابزاری به تأمین سوخت هیدروژن در مناطق خشک و دورافتاده با کمترین تأثیرگذاری در محیط زیست کمک می‌کند. آن‌ها در پژوهش خود توانستند حتی در هوایی که رطوبت آن ۴ درصد بود، فرایند الکترولیز را انجام دهند.
گانگ کوین لی یکی از مؤلفان ارشد پژوهش می‌گوید: ما یک الکترولیزگر مستقیم هوا یا DAE ابداع کرده‌ایم. این ماژول از الکترولیت گیرنده رطوبت هوا استفاده می‌کند که به طور مداوم در معرض اتمسفر زمین قرار دارد. چنین الکترولیتی پتانسیل زیادی برای تبدیل رطوبت هوا دارد و به همین دلیل هنگامی که به یک مخزن انرژی تجدید پذیر متصل شود، برای فرایند الکترولیز و تولید هیدروژن آماده خواهد بود.
تحقیق مذکور در ژورنال «نیچر کامونیکیشنز» منتشر شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی