[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

ممانعت از تعطیلی ۷۱ کارگاه تولیدی در فارس، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به رشد عملکرد این مجموعه قضایی در ارتباط با رسیدگی الکترونیکی و کاهش اطاله دادرسی، ممانعت از تعطیلی ۷۱ کارگاه تولیدی با دخالت مستقیم را از اقدامات شاخص دستگاه قضا در فارس برشمرد.
حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی عصر چهارشنبه ۱۶ شهریور در همایش رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان فارس، با بیان اینکه در سه سال گذشته در شاخص‌های مختلف ارزیابی معاونت راهبردی قوه قضائیه جزو سه استان برتر کشور بوده است، گفت: مصداق این عملکرد مثبت وجود تنها ۶۲۳ فقره پرونده در ۳۹ شعبه تجدید نظر فعال در مرکز استانی است که مطابق آمار ۵میلیون جمعیت دارد. موسوی افزود: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم استان اطاله دادرسی است که در مقطع کنونی کمترین میزان معطلی و اطاله دادرسی را در دادگاه‌های فارس شاهد هستیم؛ به نحوی که در محاکم کیفری دو از شهر ۲میلیونی شیراز، ۱۸۰ فقره پرونده به عنوان مانده پرونده وجود دارد. وی با بیان اینکه این آمار و ارقام به معنای نبود اطاله دادرسی است، گفت: ۹۲ درصد دادرسی به پرونده زندانیان در استان فارس به صورت الکترونیک انجام می‌شود. امروز برخلاف گذشته، متهم از زندان به دادگاه منتقل نمی‌‌شود و از همان زندان به شکل الکترونیک در جلسه دادگاه شرکت می‌کند.
موسوی همچنین به ظرفیت استان فارس در رسیدگی‌های کاملاً الکترونیکی در ۱۲ درصد از دادرسی‌های فارس اشاره و اضافه کرد: این امر به این معناست که رسیدگی به این ۱۲ درصد پرونده بدون استفاده از کاغذ انجام می‌شود. نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس همچنین به برشمردن برخی کمبود‌ها به خصوص در حوزه نیروی انسانی و کادر قضایی اشاره کرد و افزود: کل قضات استان پهناور فارس با ویژگی‌های خاص امنیتی ۶۲۴ تن هستند.
وی اضافه کرد: دادگستری استان از کمبود قاضی رنج می‌برد که اگر نتوانیم نیروی قضایی کارآمد را با توجه به میزان حجم پرونده‌های وارده به‌‌درستی تأمین کنیم، ممکن است در فرایندهای رسیدگی قضایی و نگهداشت عملکرد مثبت در حوزه کنترل اطاله دادرسی، با مشکل مواجه شویم. این مقام عالی قضایی استان فارس همچنین به مشکلات فضای فیزیکی متجمع‌های قضایی نیز اشاره و اضافه کرد: مجتمع‌های قضایی شهر شیراز فرسوده و برخی استیجاری است و با این روند استفاده از برخی از ساختمان‌های مجتمع‌های قضایی در سال‌های آینده ممکن نیست. موسوی به اهتمام ویژه دادگستری استان فارس در بحث حمایت از تولید هم اشاره و خاطرنشان کرد: با هدف اجرای منویات مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلان قوه قضائیه، به شکل جدی و جهادی وارد میدان حمایت از تولید و اشتغال شده ایم. رئیس‌کل دادگستری فارس خاطرنشان کرد که از ابتدای امسال تاکنون، با مداخله مستقیم دستگاه قضایی، علاوه بر جلوگیری از تعطیلی ۷۱ کارگاه و واحد تولیدی، مانع بیکار شدن تعداد قابل‌توجهی نیروی کار نیز شده ایم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی