[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

قرص و داروهای پرمصرف و مضر برای حافظه ، روزنامه شیراز نوین

داروها می‌توانند عوارض جانبی بسیاری داشته باشند مثل فراموشی و کاهش حافظه که مشکلات زیادی به‌ همراه دارند و همچنین باعث اختلال در انجام کارهایتان خواهند شد.
به گزارش نمناک، دارو‌ها می‌توانند طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی را ‌ایجاد کنند که برخی از آن‌ها ناخوشایند و برخی دیگر کاملاً خطرناک هستند. 
یکی از ‌این عوارض جانبی خطرناک که اغلب هم نادیده گرفته می‌شود، فراموشی و افت قدرت حافظه است. برای برخی از افراد، از دست دادن حافظه می‌تواند به مشکلی تبدیل شود که بر توانایی آن‌ها در انجام وظایف روزمره تأثیر گذار خواهد بود. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک چند دارویی که حافظه را ضعیف می‌کنند؛ معرفی خواهیم کرد.
1- دارو‌های خواب آور
اگر از مشکلات مزمن خواب رنج می‌برید، احتمالاً داروی خواب‌آور مصرف می‌کنید تا استراحت بهتری هنگام شب داشته باشید؛ اما ‌این دارو‌ها عوارض جانبی زیادی از جمله کاهش قدرت حافظه و دیگر مشکلات ذهنی را به وجود می‌آورند؛ پس مراقب باشید که در مصرف آن‌ها زیاده‌روی نکنید.
2- دارو‌های ضد افسردگی
دارو‌های ضد افسردگی دسته‌ای از دارو‌ها هستند که عدم تعادل شیمیایی در مغز را اصلاح می‌کنند و از ‌این طریق علائم مربوط به اختلالات افسردگی را کم می‌کنند؛ اما خود می‌توانند عاملی برای کاهش قدرت حافظه باشند.
3- دارو‌های بی اختیاری ادرار
آنتی‌کولینرژیک‌ها برای درمان بی‌اختیاری ادرار و همچنین سایر بیماری‌ها مانند فشار خون بالا، آسم و بیماری پارکینسون استفاده می‌شوند؛ اما بسیاری از مطالعات اثبات کرده‌اند که ‌این دارو‌ها با مسدود کردن استیل کولین، یک پیام رسان شیمیایی درگیر با بسیاری از عملکرد‌های بدن، باعث از دست دادن و ضعیف شدن حافظه می‌شوند.
4- آنتی‌هیستامین
دارو‌های آنتی‌هیستامین به مرور زمان باعث خواب آلودگی و فراموشی بیمار می‌شود؛ همچنین استفاده طولانی مدت از ‌این دارو را با افزایش خطر زوال عقل مرتبط دانسته‌اند.
5- دارو‌های فشار خون
فشار خون بالا عاملی برای افزایش خطر و افت عملکرد ذهنی می‌باشد. اگر نتوانیم فشار خون بالا را درمان کنیم، می‌تواند منجر به سکته شود و در نتیجه ‌این دارو‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند که متأسفانه یکی از عارضه جانبی آن‌ها افت قدرت حافظه است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی