[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

کشف راز بقای سخت‌جان‌ترین موجود زمین بدون آب، روزنامه شیراز نوین

دانشمندانی ‌که در حال مطالعه خرس‌های آبی هستند، جزئیات مهم جدیدی در مورد نحوه زنده ماندن این موجود آبزی کوچک در شرایط بسیار سخت کم‌آبی یافته‌اند. این کشف بر مکانیسم جدیدی متمرکز است که با شروع کم‌آبی بدن آغاز شده و از سلول‌ها در برابر مرگ ناشی از تنش مکانیکی محافظت می‌کند.
به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، خرس‌های آبی میکروسکوپی که با نام «تاردیگرید» (tardigrade) نیز شناخته می‌شوند، به سرسختی در انواع شرایط سخت مشهور هستند و هر چه بیشتر در مورد آن‌ها می‌آموزیم، مهارت‌های بقای آن‌ها قابل توجه‌تر به نظر می‌رسد.
مطالعه‌های مختلف نشان داده است که چگونه خرس‌های آبی از ابرهای دی‌ان‌ای (DNA clouds) و سپر محافظتی فلورسنت برای محافظت از خود در برابر انواع مختلف تشعشعات استفاده می‌کنند. همچنین این موجودات هنگام قرار گرفتن در شرایط یخبندان یا دمای جوش و فشارهای کف اقیانوس وارد حالت به‌خصوصی می‌شوند. پژوهش‌ها نشان داده که این موجودات حتی از برخورد تصادفی با ماه جان سالم به در برده‌اند و حتی ممکن است آن قدر زنده بمانند که شاهد مرگ خورشید باشند.
زندگی بدون آب، تنها یکی از مهارت‌های این موجودات کوچک است و اکنون دانشمندان دانشگاه ژاپن در توکیو به درک جدیدی از فرایند زیستی پشت این توانایی دست یافته‌اند.
این تیم در حال بررسی پروتئین‌هایی موسوم به «CAHS» بودند که براساس پژوهش‌هایی که به تازگی انجام شده، هنگام بروز کم آبی، در خرس‌های آبی فعال می‌شوند.
این تیم هنگام بررسی بیشتر نقش این پروتئین‌ها دریافتند که در سلول‌های کم‌آب خرس‌های آبی، پروتئین‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا شبکه ژل مانندی از رشته‌های محافظ تشکیل دهندکه به آن‌ها کمک می‌کند تا در هنگام بی‌آبی ظاهر خود را حفظ کنند. هنگامی‌که دوباره به سلول‌ها آب می‌رسد این فرایند معکوس می‌شود و رشته‌ها از هم دور می‌شوند تا از تنش مکانیکی روی سلول جلوگیری شود.
به گفته یکی از نویسندگان این مطالعه، اگرچه آب برای تمام اشکال حیاتی که می‌شناسیم ضروری است، اما برخی از خرس‌های آبی می‌توانند بدون آب برای چندین دهه به زندگی ادامه دهند. راز این موضوع در نحوه مقابله سلول‌های آن‌ها با کم آبی نهفته است. تصور می‌شود هنگامی‌که آب از سلول خارج می‌شود، نوعی پروتئین به سلول کمک می‌کند تا ظاهر خود را حفظ کند و از فروپاشی آن جلوگیری شود. پس از آزمایش چندین نوع مختلف از پروتئین‌ها متوجه شدیم که پروتئین «CAHS» منحصربه فرد خرس‌های آبی، مسئول محافظت از سلول‌ها در برابر کم آبی است.
اگرچه این مطالعه بر عملکرد پروتئین «CAHS» در سلول‌های خرس آبی متمرکز بود، اما محققان نشان دادند که چنین عملکردی به میزان ضعیف‌تر در سلول‌های انسان‌ها و حشرات نیز مشاهده می‌شود.
این مطالعه می‌تواند منجر به ایجاد فناوری‌های جدید برای نگهداری از سلول‌ها یا حتی ارگانیسم‌ها در شرایط خشک شود که این به معنای ماندگاری بیشتر داروها در قفسه یا زنده ماندن طولانی‌تر اندام‌ها خارج از بدن قبل پیوند عضو است.
نتایج این پژوهش در مجله PLOS Biology منتشر شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی