[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

زبان انگلیسی محور دانش‌افزایی است، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی: گروه خبر
دومین همایش ملی رویکردهای نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی ‌زبان انگلیسی به همت مؤسسه آموزش عالی زند شیراز برگزار شد. این مراسم با حضور رئیس مؤسسه آموزش عالی زند شیراز، نماینده استاندار فارس در شورای عتف، رئیس اداره روابط عمومی ‌و همکاری‌های علمی‌ بین‌المللی مؤسسه استنادی جهان اسلامی، معاون پژوهشی مؤسسه آموزش عالی زند شیراز و جمعی از اساتید برجسته استانی، کشوری و بین‌المللی به همراه شماری از علاقه‌مندان و با حضور اصحاب رسانه در سالن همایش‌های دانشکده علوم انسانی زند شیراز برگزار شد.

 فرصتی برای به اشتراک گذاری تجارب علمی 

در ابتدای این آیین، رئیس مؤسسه آموزش عالی زند شیراز گفت: دومین همایش ملی دستاوردهای نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی ‌زبان انگلیسی فرصت مناسبی برای اساتید، پژوهشگران و دانشجویان است تا تجارب و نظرات خود را در زمینه ادبیات، مترجمی ‌و زبان شناسی زبان انگلیسی با یکدیگر به اشتراک بگذارند. سید ابراهیم حسینی پیرامون موفقیت‌های علمی ‌همایش‌های مؤسسه آموزش عالی زند شیراز خاطرنشان کرد: اولین همایش در سال گذشته با وجود شرایط کرونا با استقبال گسترده اساتید و دانشجویان و علاقه‌مندان برگزار شد و به بیش از هفتادوپنج درصد از اهدافی که مدنظر داشتیم، جامه عمل پوشاندیم. وی در ادامه با اشاره به ارسال هزار مقاله به دبیرخانه این همایش اظهار داشت: از میان مقالات پذیرفته شده تعدادی در قالب پوستر و تعدادی نیز به صورت بیانی برای حاضران در همایش ارائه شد. این مقام عالی آموزشی از برگزاری چندین کارگاه آموزشی تخصصی نیز در حاشیه این رویداد خبر داد و گفت: زبان انگلیسی و زیرشاخه‌های تخصصی آن محور دانش افزایی در جهان معاصر محسوب می‌شود و نیاز به فراگیری مبانی جدید و به روز رسانی اطلاعات شاخصه مهمی ‌در رشد آموزشی است. رئیس دومین همایش ملی دستاوردهای نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی ‌زبان انگلیسی در بخش دیگری از سخنان خود به محتوای برخی مقالات ارسالی توسط اساتید، دانشجویان و پژوهشگران اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در مقالات ارسال شده به موضوعاتی مانند نقش سلیقه در ترجمه متون انگلیسی، ضرورت رعایت نکات فنی ترجمه، آسیب شناسی و بیان چالش‌های ترجمه متون انگلیسی به خصوص در ترجمه مطالب علمی ‌به خوبی پرداخته شده است. دکتر حسینی ضمن قدردانی از همه دست‌اندرکاران اجرای این همایش گفت: در برپایی این همایش دانشگاه شیراز و مؤسسه استنادی علوم جهان اسلام همکاری قابل تقدیری داشتند. این مقام عالی آموزشی همچنین به حضور اساتید، دانشجویان و پژوهشگران دانشگاه‌های مختلف داخل و خارج از کشور نیز اشاره کرد و افزود: خوشبختانه امسال این توفیق حاصل شد که پذیرای حضور یا دریافت کننده مقالات اساتید برجسته‌ای از دانشگاه‌های شیراز، علامه طباطبایی، ملبورن استرالیا، سوجوی چین، ترکیه، اندونزی، مالزی و غیره باشیم. دکتر حسینی در پایان از حضور سفیر ایران در سازمان یونسکو در این همایش قدردانی کرد.

 فرایند توسعه از شاهراه علم می‌گذرد

نماینده استاندار فارس در شورای عتف  یکی دیگر از سخنرانان این همایش تخصصی بود. دکتر سید آیت الله رزمجو با تقدیر از مؤسسه آموزش عالی زند شیراز و به ویژه زحمات دکتر صدیقی، دبیر علمی ‌این همایش در راستای برپایی این همایش تخصصی اظهار داشت: فرایند توسعه از شاهراه بسط علمی ‌می‌گذرد و بر اساس مذاکرات و گفتمان‌ها می‌توان به توسعه علمی ‌دست یافت. وی افزود: در همایش‌ها بسیاری از ناگفته‌های علمی ‌رمز گشایی شده و فرصتی فراهم می‌شود که از محضر اساتید کشوری و جهانی بهره‌مند شویم. او در بخش دیگری از سخنانش از کوچ جامعه علمی ‌به عنوان یک آسیب یاد کرد و افزود: یکی از دستاوردهای برگزاری این همایش‌ها می‌تواند یاری رسانی به نخبگان باشد. نماینده استاندار فارس در شورای عتف با اشاره به این موضوع که اعتبارات تحقیق و پژوهش به ویژه در استان‌ها برای رشد علمی ‌بسیار ناچیز است، اضافه کرد: استاندار مردمی ‌فارس با معاون اول ریاست جمهور در این خصوص مکاتباتی داشته و امیدواریم شاهد اصلاح این روند باشیم. دکتر رزمجو در بخش دیگری از سخنانش ظرفیت‌های شیراز را در عرصه‌های مختلف جهانی توصیف کرد و افزود: قدمت علم دیار فارس ریشه در تاریخ دارد و هر یک از مشاهیر این سرزمین در نوع خود طلایه‌دار علم و معرفت و مبانی تعالی هستند. وی از مبانی علمی ‌به عنوان موتور محرک و پیشران محورهای توسعه و اشتغال یاد کرد و اظهار داشت: گاهی دیده می‌شود که دانشجویان در هنگام تحقیق با نوعی سرگشتگی مواجه می‌شوند و برای اجتناب از این موضوع به نقشه راه نیازمندیم. همچنین برای تولید و ترویج علم به نقشه راه کارشناسی شده نیاز هست که اساتید دانشگاهی و محققان در این زمینه باید پا به عرصه عمل گذارند. وی در بخش پایانی سخنانش گفت: مؤسسه آموزش عالی زند شیراز با دارا بودن بیش از 12 هزار دانشجو به عنوان یک قطب ارزنده علمی ‌در جنوب کشور برشمرده می‌شود.

  حضور فرهیختگان در مؤسسه آموزش عالی زند

در ادامه این مراسم، معاون پژوهشی مؤسسه آموزش عالی زند شیراز و دبیر علمی ‌دومین همایش ملی دستاورد‌های نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی ‌زبان گفت: این همایش با هدف به اشتراک گذاری آخرین دستاوردهای نوین در حوزه‌های مختلف زبان انگلیسی برگزار شده و جمعی از فرهیختگان، پژوهشگران و اساتید برجسته از سراسر کشور را در این رویداد علمی ‌بزرگ گردهم آوردیم. دکتر شیوا صدیقی با بیان این که مؤسسه آموزش عالی زند شیراز به عنوان بزرگ‌ترین مؤسسه آموزش عالی جنوب کشور افتخار برگزاری نخستین دوره از این همایش ملی را در کارنامه دارد، اظهار داشت: پس از استقبال از اولین دوره از این رویداد، دومین دوره با هدف جذب حمایت‌های دیگر سازمان‌ها و دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی برنامه ریزی شد. در این دوره از رویداد افتخار جذب حمایت معنوی دو دانشگاه بین‌المللی و بیش از 10 دانشگاه و سازمان ملی را داشته‌ایم. وی در ادامه اظهار داشت: با عنایت به داشتن پتانسیل‌ها و توانمندی‌های گروه زبان انگلیسی مؤسسه زند و با مشارکت بخش زبان‌های خارجی و زبان‌شناسی دانشگاه شیراز، تمام توان خود را در برگزاری هرچه با شکوه‌تر این رویداد علمی ‌به کار گرفتیم. این مقام عالی آموزشی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: باپیگیری‌های معاونت پژوهشی مؤسسه آموزش عالی زند شيراز موفق به کسب حمایت مؤسسه پایش علوم و فناوری علوم جهان اسلام و پایگاه مرجع دانش (سیویلیکا) در راستای نمایه سازی مقالات شدیم. این همایش، سومین همایش ملی با ISC به میزبانی مؤسسه آموزش عالی زند شیراز است. همراهی و مشارکت دانشگاه شیراز و به خصوص استاد گرانمایه، دکتر ناصر رشیدی به عنوان دبیرعلمی، ما را در برگزاری هرچه بهتر این همایش یاری کرد. دکتر صدیقی در بخش دیگری از سخنانش با ارایه آمار و ارقامی ‌افزود: از زمان پذیرش آثار تا اتمام مهلت، بالغ بر 400 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد که با همکاری ارزشمند 60 داور از بهترین دانشگاه‌های کشور، ٢٧١ مقاله برای ارائه شفاهی و پوستر مورد پذیرش قرار گرفت. بالغ بر 60 درصد از اعضای کمیته علمی ‌این همایش را اساتید برجسته دانشگاه‌های داخلی و خارج از کشور در حوزه آموزش، ادبیات و مترجمی ‌تشکیل می‌دهند. این مقام عالی آموزشی از برپایی چهارکارگاه تخصصی طی دو روز خبر داد و اظهار داشت: از حامیان بین‌المللی این همایش می‌توان به دانشگاه والیسونگو اندونزی و دانشگاه اینانو ترکیه و از حامیان ملی می‌توان به مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، انجمن آموزش زبان و ادبیات انگلیسی ایران (تلسی) TELLSI، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه جهرم، انجمن زبان‌شناسی ایران، انجمن آسیایی آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی (Asia TEFL)، خانه زبان فارس، پژوهشکده معلم و حلقه نشانه شناسی تهران اشاره کرد.

 اهمیت برنامه محوری در عرصه‌های علمی 

رئیس اداره روابط عمومی ‌پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در این مراسم گفت: برگزاری نشست‌های تخصصی در قالب همایش‌های علمی،‌ زمینه ارتقاء رشد علمی ‌را فراهم می‌آورد. دکتر محمدرضا فلاحتی با بیان این که برگزاری دومین همایش ملی رویکردهای نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی ‌زبان انگلیسی در مؤسسه آموزش عالی زند شیراز جای تقدیر دارد، اظهار داشت: تداوم برگزاری همایش‌های تخصصی در مجامع علمی ‌و آموزشی نشان از برنامه محوری دارد و با تلاش‌های صورت گرفته امیدواریم زمینه برپایی سومین رویداد علمی ‌در مؤسسه آموزش عالی زند به صورت بین‌المللی فراهم شود. وی با تشریح آمار و ارقامی ‌پیرامون همایش‌های علمی ‌افزود: در سال 1399 تعداد 127 کنفرانس بین‌المللی، 356 ملی و 8 منطقه‌ای برگزار شد و در سال 1400 تعداد 163 کنفرانس بین‌المللی و 458 ملی و 4 کنفرانس منطقه‌ای برگزار شده است. دکتر فلاحتی با بیان این که برگزاری همایش‌ها زمینه ساز تولید محتوای علمی ‌کارآمد خواهد بود، اظهار داشت: بسیاری از کشورهای جهان با تلاش‌های مضاعفی در اتوبان تولید علم به هم اندیشی و تبادل نظر می‌پردازند و باید زمینه‌های برگزاری همایش‌های علمی ‌در کشور ما نیز تقویت شود. رئیس اداره روابط عمومی ‌پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: امیدواریم مؤسسه آموزش عالی زند به موازات برگزاری همایش‌های تخصصی در سنوات آینده میزبانی از همایش‌های جهانی را با همراهی سایر مراجع علمی ‌استان عهده‌دار شده و بر اعتبار علمی ‌و آموزشی فارس و کشور بیفزاید.

 توسعه علمی ‌با محوریت زبانی

دکتر حیدری معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز در این مراسم گفت: برای استفاده از داشته‌های علمی ‌غرب در عرصه‌های تکنولوژی نیازمند فراگیری زبان انگلیسی هستیم. وی برشی به عمق تاریخ با رویکرد زبان شناسی و تأثیر آن بر فرایند تولید علم زد و اظهار داشت: اگر به شیوه زندگی دانشمندان ایرانی و بزرگان علمی ‌جهان اسلام نگاه کنیم با این حقیقت روبه‌رو می‌شویم که بسیاری از آن‌ها در بازه زمانی قرن دوم تا ششم  هجری قمری می‌زیسته و پس از آن‌ها سلسله مشاهیر آنچنان که انتظار می‌رفت، تداوم نیافت. این استاد دانشگاه شیراز با تشریح بخشی از دلایل این موضوع گفت: در زمانه‌ای که این دانشمندان می‌زیسته‌اند زبان معیار عربی بود و بسیاری از مشاهیر ما با زبان عربی به تولید علم همت می‌گماشتند و انتظار بر این بود که انتقال مفاهیم نیز بر پایه همین زبان انجام شود. اما تحولاتی نظیر حملات مغول و یورش تیمور رخ داد که باعث شد این شیوه انتقال مفاهیم در مسیر دگرگونی قرار گرفته و ابزار انتقال زبانی از دست رفت. دکتر حیدری با بیان این که در محافل آکادمیک فردی با سواد محسوب می‌شود که به مبانی زبان دوم یعنی انگلیسی اشراف داشته باشد، افزود: در دنیای کنونی زبان علمی ‌به انگلیسی تغییر ماهیت داده و به عنوان زبان بین‌المللی مقبولیت یافته است. او در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: از لحاظ تعداد واژگانی زبان عربی نسبت به انگلیسی غنی‌تر است اما رشته عواملی سبب شد زبان انگلیسی در عرصه‌های جهانی خود را مطرح کند. این موضوع شاید ریشه در شکل گیری انقلاب صنعتی در بریتانیا و صدور آن به دیگر کشورها داشته باشد.

 هم اندیشی صاحب نظران در مؤسسه آموزش عالی زند

بر اساس این گزارش، شایان ذکر است در این همایش علمی ‌پژوهشی، دکتر سید ابراهیم حسینی ریاست مؤسسه  آموزش عالی زند شیراز، پروفسور سید آیت الله رزمجو نماینده استانداری در شورای عالی عتف، دکتر شیوا صدیقی معاون پژوهشی مؤسسه و دبیر علمی ‌همایش، دکتر حیدری معاون پژوهشی دانشکده علوم انسانی دانشگاه شیراز، دکتر محمدرضا فلاحتی رئیس اداره روابط عمومی ‌پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، پروفسور ناصر رشیدی عضو هیئت علمی ‌بخش زبان‌های خارجی و زبان شناسی دانشگاه شیراز و دبیر علمی ‌همایش به ایراد سخنرانی پرداخته و  شرکت‌کنندگان در قالب کارگاه‌های تخصصی به ارائه مقالات خود پرداختند. گفتنی است این همایش تخصصی از کانال‌های مجازی برای علاقه‌مندان در دسترس بود.
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی