[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

درخشش گوهرسنگ‌ها در مسیر نجات، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین- گروه خبر 
به همت کافه کارآفرینی مسیر نجات، نمایشگاه گوهرسنگ‌ها، سنگ‌های قیمتی و دست‌سازه‌های بر پایه سنگ در شیراز افتتاح شد و طی سه روز میزبان علاقه‌مندان به این حوزه بود. طی مراسمی با حضور هنرمندان، صنعتگران و فعالان حوزه گوهرسنگ‌ها و به همت کافه کارآفرینی مسیر نجات، نمایشگاه گوهرسنگ‌ها، سنگ‌های قیمتی و دست‌سازه‌های بر پایه سنگ در شیراز افتتاح شد و از پلتفرم بازار جواهر ایران نیز که یک فروشگاه اینترنتی برای عرضه و ترویج و فروش محصولات هنرمندان در این حوزه است، رونمایی شد.
 پایانی برای فراموشی گوهرسنگ‌ها
سروش نجات مدیر کافه کارآفرینی مسیر نجات، در این مراسم با بیان اینکه پلتفرم مذکور به نام بازار جواهر ایران در حوزه گوهرسنگ طراحی شده است، افزود: این فروشگاه اینترنتی، مکانی است برای عرضه و ترویج و فروش محصولات هنرمندان استان و کشور که در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی و حمایت مادی و معنوی از ایده‌های خلاق شکل گرفته است. او با بیان اینکه حوزه گوهرسنگ‌ها مغفول مانده است و حتی 5 درصد پتانسیل آن هم استفاده نشده، تصریح کرد: باید همایش‌های مختلف برگزار شود تا افراد به یک گفتمان مشترک در این عرصه برسند.
نجات با بیان اینکه کافه کارآفرینی مسیر نجات به‌دنبال اشتغال‌زایی است و تمرکز خود را بر صنایع‌دستی قرار داده و گوهرسنگ را به‌عنوان پایلوت انتخاب نموده، اظهار داشت: سهم فارس و شیراز در گوهرسنگ‌ها به نسبت استان‌های دیگر چون قم و خراسان بسیار پایین است، با وجود آنکه هنرمندان بسیار خوبی در استان وجود دارد. این فعال کارآفرین با بیان اینکه نمایشگاه مذکور نسبت به نمایشگاه‌های دیگر متفاوت است، خاطرنشان کرد: بسیاری از صاحب‌نظران در این حوزه دعوت شده‌اند و با روی گشاده پذیرای آنها هستیم و معتقدیم که پتانسیل این کار آنقدر در بازارهای جهانی وجود دارد، که جا برای همه باشد، اما نکته مهم این است که باید برای ایران در این حوزه فرصت‌های جدید خلق کرد.
نجات همچنین گفت: اگر در کشور روی این گوهرسنگ‌ها کار شود، با ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کند، شاهد رشد صادرات آن خواهیم بود و هدف ما نیز ایجاد همدلی در این راستا با کمک اساتید و همه دلسوزان است.
 تجلی کیمیاگری در عرصه گوهرسنگ‌ها
در ادامه این مراسم، سلیمی معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان فارس نیز با بیان اینکه تبدیل خاک به کیمیا هنری است که در ذهن و دستان آدمی شکل گرفته است، افزود: با وجود این‌همه توانایی در دستان انسان، هنوز نتوانسته‌ایم به آن بهره‌ای که سزاوار است، در عرصه گوهرسنگ‌ها برسیم. او با اشاره به بازدید از چند شهرستان و برگزاری چند همایش در این راستا گفت: گوهرسنگ به‌عنوان یک مسئله تأثیرگذار در اقتصاد از زمان‌های گذشته نقش داشته و ثروت اصلی خزانه بوده است، اما در حال حاضر زنجیره ما در این حوزه کامل نیست و جایی برای توسعه بازار وجود ندارد؛ در حالی که می‌توان ارزش افزوده بسیاری ایجاد کرد. سلیمی در عین حال با تأکید بر اینکه نباید انتظار داشت که دولت در این حوزه ورود کند، اظهار داشت: دولت پس از برنامه چهارم روزبه‌روز کوچک‌تر شده و نمی‌تواند فعالیت اقتصادی کند؛ لذا دولت فقط می‌تواند تسهیلگر باشد و برنامه‌ریزی کند و راهی را برای بخش خصوصی باز کند. او افزود: امروز نباید منتظر سفارش بود، بلکه باید با توسعه کار و بازاریابی، مشتری را جذب کرد. سلیمی در پایان نیز اظهار داشت: برپایی این نمایشگاه اتفاق مبارکی است و کارهای ما باید در نمایشگاه‌های خارجی نیز به نمایش درآید.
 گوهرسنگ‌های ایران، بی‌نظیر در جهان
آتش‌باز کارشناس میراث‌فرهنگی و مشاور هنری آستان مقدس شاهچراغ(ع) نیز در سخنانی با بیان اینکه ارزش افزوده گوهرسنگ‌ها ذیل هنر به وجود می‌آید، اظهار داشت: گوهرسنگ‌هایی در ایران وجود دارد که در دنیا بی‌نظیر است. او با تأکید بر کار باکیفیت خاطرنشان کرد: شیراز نمی‌تواند به سمت تولید کمی برود؛ چراکه شیراز همواره در صنعت، تولید کیفی را دنبال کرده است و باید اذعان کنیم که در برند جواهرات تنها برندهایی که ثبت بین‌المللی دارند، در شیراز هستند. آتش باز با بیان اینکه تفاوت بین هنر کمی و کیفی در خلاقیت است، افزود: امروز مشتری هست، اما مشتری‌ها ذائقه‌شان تغییر کرده است؛ لذا باید به سمت تولید هنری و خلاق برویم که در این صورت بازار و مشتری وجود دارد.
او در پایان تصریح کرد: وقتی خلاقیت در کار دست بیاید و به سمت نمادسازی برود، مشتری به‌دنبال کار می‌رود و نیاز نیست به‌دنبال مشتری برویم و در خارج از مرزها نیز باید برندسازی کرد و خلاقیت را در کار گنجاند. 
لازم به ذکر است در ادامه این مراسم، از پلتفرم بازار جواهر ایران نیز که یک فروشگاه اینترنتی برای عرضه و ترویج و فروش محصولات هنرمندان در این حوزه است، رونمایی شد. در پایان با حضور آقایان نجات، سلیمی، آتش‌باز، همتی ریاست اتحادیه شرکت‌های تعاونی صنایع‌دستی استان فارس و نویگویی پیشکسوت این عرصه، نشست هم‌اندیشی با موضوع مسائل و مشکلات حوزه صنایع‌دستی و گوهرسنگ برگزار شده و به سؤالات و دغدغه‌های حاضران در رویداد، پاسخ داده شد. بر اساس این گزارش، گفتنی است نمایشگاه گوهرسنگ‌ها، سنگ‌های قیمتی و دست‌سازه‌های بر پایه سنگ مسیر نجات، روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۷ و ۱۸ شهریورماه نیز در محل کافه کارآفرینی مسیر نجات در بلوار محلاتی، کوچه چهار، میزبان علاقه‌مندان بود و با استقبال گروه چشمگیری از اساتید و علاقه‌مندان این عرصه برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی