[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

سلطان‌نشین پاسارگاد در فقر، روزنامه شیراز نوین

در پی ابراز نارضایتی استاندار فارس از روند توسعه گردشگری شهرستان پاسارگاد، معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری از مناطق مختلف این شهرستان بازدید کرد که به دنبال این بازدید، تقویت خدمات شهری برای گردشگران و ساخت هتل دانشگاه در پاسارگاد در دستورکار قرار گرفت.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، محمد فرخ‌زاده که از سوی محمدهادی ایمانیه استاندار فارس مأمور پیگیری توسعه زیرساخت‌های گردشگری شهرستان پاسارگاد شده است، اظهار کرد: با وجود اینکه این شهرستان، مجموعه جهانی پاسارگاد را در خود جای داده، اما فاقد هتل است.
وی افزود: گردشگران در سفر به این شهرستان، برای اسکان از منازل مبله یا خانه‌های مسافر استفاده می‌کنند؛ بنابراین قرار شد یک ساختمان نیمه کاره مربوط به دانشگاه علمی کاربردی به ساخت یک هتل در این شهر اختصاص داده شود.
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس اظهار کرد: البته بایستی در وهله اول مذاکرات در سطح ملی انجام شود و در صورت موافقت، فراخوان سرمایه گذاری در این مکان را برای جامعه هتلداران اعلام کنیم تا با ساخت هتل دانشگاه و راه‌اندازی رشته‌های مرتبط با گردشگری در این ساختمان بتوانیم گام مؤثری در مسیر توسعه گردشگری این شهرستان برداریم.
گفتنی است، بنا به تعریفی، در هتل دانشگاه یا مدرسه هتلداری (Hotel School)، علاقه‌مندان به حوزه گردشگری به صورت نظری و عملی در رشته‌های صنعت هتلداری، رستوران‌داری، مدیریت تور، بوم‌گردی و حمل و نقل گردشگران آموزش می‌بینند. ضمن اینکه این مرکز قادر به میزبانی گردشگران و مسافران نیز است.
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس در بخش دیگری از این گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ادامه داد: در بازدید میدانی که از شهر مادرسلیمان و مجموعه میراث جهانی پاسارگاد انجام دادیم، متوجه شدیم که این مناطق با مسائل مختلفی روبه‌رو هستند که بخشی از این مشکلات مربوط به حوزه راه و شهرسازی است.
وی اظهار داشت: در این بازدید با حضور در شورای ترافیک شهرستان پاسارگاد مسائل مربوط به این شهرستان از جمله تابلوهای راهنما، میدان‌راه‌ها، اصلاح‌های هندسی و همچنین مشکلات تعویض و ایمن‌سازی معابر و طرح ترافیکی برای ورود و خروج به شهر موردبررسی قرار گرفت.
این مقام مسئول افزود: پس از ارزیابی این مشکلات، مقرر شد طرحی در شورای ترافیک شهرستان آماده شود؛ این طرح باید برنامه زمان‌بندی یک ساله داشته باشد و متناسب با آن پیش‌بینی‌های لازم برای رفع نواقص و موانع در این حوزه انجام شود.
بازدید هشتم شهریور ۱۴۰۱ استاندار فارس از مجموعه میراث جهانی پاسارگاد و ابراز نارضایتی وی از وضعیت خدمات و زیرساخت گردشگری این شهرستان
فرخ‌زاده با بیان اینکه وضعیت ورودی‌ مربوط به سایت جهانی پاسارگاد از دیگر مواردی بود که در این بازدید پیگیری شد، گفت: متأسفانه این ورودی‌ بسیار نامناسب است و قرار شد تدابیری برای حل این مشکل اتخاذ شود؛ در واقع باید با تملک زمین و ایجاد راست‌گردی از جاده اصلی به ورودی شهر، بخشی از این مشکل حل شود.
وی عنوان کرد: همین مشکل در ورودی شهر پاسارگاد هم وجود دارد؛ ورودی شهر هم یک تقاطع غیرهمسطح دارد که دارای شرایط مناسبی نیست. در حال حاضر کار تسطیح آن آغاز شده و در ادامه بایستی به‌گونه‌ای این کار را پیش ببرند تا هم زیبایی آن حفظ شود و هم به دلیل حادثه‌خیز بودن، امکان نشستن مردم در این محل وجود نداشته باشد. معاون استاندار فارس اضافه کرد: بحث پیاده راه کردن ورودی سایت جهانی پاسارگاد نیز مطرح شد؛ چراکه نیاز است راه دسترسی از پشت موزه ایجاد و در این مسیر بستر ارائه خدمات برای گردشگران فراهم شود.
فرخ زاده ادامه داد: بازنگری پروژه‌ها و طرح جامع شهر مادرسلیمان و پاسارگاد نیز در دستور کار قرار گرفت تا از این طریق مسائل زمین، ارتفاع و محدودیت‌های میراثی در ساخت و ساز را به ویژه در حریم درجه ۲ حل کنند.
وی بیان داشت: ورودی نامناسب سایت جهانی پاسارگاد، وضعیت نامطلوب تابلوهای معرف کاربری و نوع ساخت و ساز سنتی باعث شکل‌گیری یک خیابان کاملاً بی‌نظم شده که برای حل این مشکل قرار شد شورای شهر مادرسلیمان با کمک شهرداری آن منطقه تلاش کنند تا طرحی با عنوان «خیابان‌های الگو» را در این منطقه اجرا کنند.
این مقام مسئول افزود: این طرح شامل کف‌سازی مناسب و ایمن، کانال تأسیسات، فضای سبز، مسائل مربوط به ایمنی ترافیک و تابلوهای معرف کاربری، بحث ایمن‌سازی برق و خط گرم برق، مسائل مربوط به مبلمان شهری، زدودن اغتشاشات بصری و زیباسازی می‌شود.
معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با اشاره به بازدید از امامزاده حسین(ع) سعادتشهر گفت: این امامزاده‌ از مکان کوچک اقامتی برخوردار است و به دلیل اینکه در محل تردد قرار دارد، نیازمند توجه و رسیدگی است؛ البته در این بازدید مشکلاتی در حوزه زمین و بحث تعریض معبر و همچنین بحث حمایت شهرداری برای تقویت این مکان از نظر اقتصادی مطرح بود.
وی یادآور شد: جلسه‌ای را با هیئت امنای این امامزاده برگزار کردیم و در نهایت قرار شد که شهرداری پاسارگاد یک لایحه دوفوریتی را به شورای شهر ارائه کند و زمینی که در منتهی‌الیه پُشت امامزاده قرار گرفته و سال‌هاست بدون استفاده است، در اختیار امامزاده قرار گیرد.
معاون استاندار افزود: مجموعه هیئت امنای این امامزاده هم قرار شد همکاری‌های لازم را برای تعریض معبر داشته باشند؛ به طوری که به جز روبه‌رو، از کنار امامزاده هم دسترسی به خیابان اصلی فراهم شود.
وی ادامه داد: ایجاد چند مغازه و فروشگاه متناسب با نیازهای زائرین در مقابل این مجموعه هم به صورت قرارداد کار مشترک یا واگذاری در دستور کار قرار گرفت.
فرخ زاده رفع نواقص معماری و سازه‌ای در امامزاده را از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در این بازدید قلمداد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی