[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

خودکشی قابل‌پیشگیری است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل بهزیستی فارس ضمن یادآوری اینکه خودکشی یک پدیده پیچیده محسوب می‌شود، تأکید کرد که این پدیده علی‌رغم پیچیدگی فراوان، قابل پیشگیری است. به گزارش دریافتی شیرازنوین از روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان فارس، محمدرضا هوشیار گفت: پرداختن به شناخت علل و روش‌های پیشگیری از خودکشی و مداخلات چندجانبه برای کنترل این پدیده و آگاه سازی اقشار مختلف مردم، مهم‌ترین راه‌حل جلوگیری از خسارات این پدیده شوم اجتماعی است.
هوشیار ضمن بیان اینکه خودکشی پدیده‌ای جهانی‌ است که با نرخ‌های متفاوتی در کشورهای مختلف رخ می‌دهد، گفت: خودکشی پدیده اجتماعی پیچیده‌ای است که تحت تأثیر عوامل مختلفی نظیر فرهنگی، اقتصادی، خانوادگی، فردی و... قرار دارد.
او با بیان اینکه تنها یکی از عوامل مؤثر بر وقوع خودکشی، مشکلات روان‌پزشکی است، ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر 46هزار تماس با اورژانس ۱۲۳ بهزیستی فارس برقرار شده که اختلافات حاد خانوادگی، کودک‌آزاری، همسرآزاری و خودکشی در صدر تماس‌ها و درخواست‌های تماس‌گیرندگان با این مرکز بوده است.
مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه فردی که خودکشی می‌کند می‌داند که شیوه زیستنش باید تغییر کند اما نمی‌داند چطور و به خودکشی به عنوان راه حل این تغییر نگاه می‌کند، عنوان کرد: انگ پیرامون موضوع خودکشی، کمک‌رسانی به افراد در معرض خطر را محدود کرده است و بسیاری از این افراد به همین دلیل اقدامی برای کمک گرفتن نمی‌کنند؛ اما با این حال خودکشی پدیده‌ای است قابل پیشگیری. 
هوشیار خاطرنشان کرد: تصورات اشتباه هم در خصوص خودکشی وجود دارد؛ از قبیل اینکه «شخصی که خودکشی می‌کند دیوانه است»، یا «کسی که بخواهد خودکشی کند چیزی مانع او نمی‌شود»؛ این تصورات بسیار مخرب هستند و باید اصلاح شوند.
او ادامه داد: خانواده و جامعه باید به نشانه‌های فردی که قصد خودکشی دارد، توجه کرده و صحبت‌های او را جدی بگیرند. این نشانه‌ها شامل تهدید به خودکشی یا آرزوی مرگ، اشتغال فکری به مرگ، فقدان امید به آینده، تنفر از خود و تحقیر خویشتن، نوسان خلقی بالا، روی آوردن به مصرف مواد مخدر و الکل، احساس آرامش و شادی ناگهانی پس از یک دوره افسردگی و... است.
هوشیار تأکید کرد: مطرح کردن مشکل با یک مشاور روان‌شناس یکی از بهترین توصیه‌ها به این افراد و اطرافیان کسانی‌ است که به خودکشی فکر کرده و آن را راه حل مشکلاتشان می‌دانند.
مدیرکل بهزیستی فارس افزود: خط تلفن 1480، از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب امکان ارائه مشاوره برای همه افراد مواجه به مشکلات فردی و خانوادگی در موضوعات روان‌شناسی را فراهم 
کرده است.
هوشیار با یادآوری اینکه مشاوره ارائه شده از سوی کادر مجرب بهزیستی فارس از طریق خط تلفن مشاور، رایگان است، گفت: سال گذشته این خط مشاور پاسخ‌گوی بالغ بر ۲۰۹هزار تماس بوده و خدمات مشاوره‌ای و آموزشی در زمینه مهارت‌های زندگی را به متقاضیان ارائه کرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی