[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

برق پایدار با فرایندهای هوشمندسازی، روزنامه شیراز نوین

امروزه به مدد رشد روزافزون فناوری‌های جدید و افزایش توان مدیریتی در مجموعه صنعت برق، هوشمندسازی و اتوماسیون از جمله مهم‌ترین شاخص‌های توسعه و اقدام زیربنایی جهت بهبود مستمر کیفیت خدمات به حساب می‌آید. مدیر دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق شیراز در ارتباط با بهبود و ارتقای کیفی خدمات و نظارت و کنترل بسترهای ارائه خدمت در این شرکت، خاطرنشان کرد: با رشد روزافزون فناوری‌های نوین، شاخص‌های توسعه در حوزه برق نیز ارتقا یافته است. یامین راست‌روشن در ادامه گفت: کنترل دقیق شبکه‌های برق و رؤیت‌پذیر و کنترل‌پذیرشدن شبکه‌های برق با توسعه اتوماسیون شبکه، منجر به ارتقای کیفی خدمات شرکت توزیع از جمله کاهش خاموشی، رفع سریع مشکلات احتمالی، کاهش هزینه‌ها، مدیریت بار و… می‌شود. مدیر امور دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق شیراز در این خصوص گفت: از سال گذشته، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌هایی برای کاهش و رفع مشکلات موجود در مسیر تأمین برق مطمئن و پایدار، در دستور کار این شرکت قرار گرفت.
کاهش حوادث اتفاقاتی، شاخصی مهم در ارزیابی
راست روشن اضافه کرد: یکی از اقدامات اجرایی شده، تلاش برای کاهش حوادث اتفاقاتی بود که منجر به افت 65درصدی در سنوات اخیر این شاخص شد. او یکی از مباحث مدنظر شرکت توزیع برق شیراز را کاهش شاخص نرخ متوسط خاموشی هر مشترک اعلام و اضافه کرد: شاخص نرخ خاموشی هر مشترک برای سال 1400 به طور متوسط 189 دقیقه تعیین شده بود که خوشبختانه و با اقدامات اجرایی شده در بخش‌های مختلف، این عدد به 165 دقیقه کاهش یافت.
تلاش برای کاهش حداکثری سرانه خاموشی
راست‌روشن هدف امسال را 158 دقیقه اعلام و اضافه کرد: بر اساس چشم‌انداز ترسیم شده، امیدوار هستیم که تا سال 1410 این عدد به 40 دقیقه در سال کاهش یابد. او با اشاره به اینکه سال گذشته با کاهش قریب به 20درصدی حوادث شبکه توزیع برق مواجه بودیم، یکی از مباحث مهم امسال را هوشمندسازی شبکه دانست و گفت: بر این اساس، از ابتدای امسال تاکنون تعداد نقاط فرمان‌پذیر از 100 نقطه در کل شبکه حوزه استحفاظی توزیع برق شیراز به 323 نقطه افزایش یافته است. راست‌روشن گفت: افزایش تعداد نقاط فرمان‌پذیر در سطح شبکه توزیع نیروی برق، به معنای کنترل هوشمند دیسپاچینگ بر روی مناطق بیشتری بوده و نتیجه این اقدام، کاهش حوادث و کاهش ناپایداری شبکه و تقلیل خاموشی است. مدیر امور دیسپاچینگ توزیع برق شیراز گفت: برای اجرای پروژه فرمان‌پذیری شبکه، از ابتدای سال تاکنون 22میلیارد تومان هزینه و نقاط فرمان‌پذیر حدود سه برابر شده است. راست‌روشن خاطرنشان کرد که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، قرار است تعداد این نقاط تا پایان امسال و اوایل سال آینده، به 538 نقطه افزایش یافته و در نتیجه امیدواری برای کاهش میزان خاموشی‌های ناشی از حوادث، بیشتر 
خواهد شد.
افزایش تعداد نیروگاه‌های برق مولد
او همچنین از فعال بودن 18 واحد مولد مقیاس کوچک و خورشیدی در سطح 10 شهرستان تحت پوشش توزیع برق شیراز خبر داد و گفت: این 18 واحد در حال بهره‌برداری حدود 50هزار کیلووات انرژی برق به شبکه تزریق می‌کند. راست‌روشن در ادامه با بیان اینکه ایجاد و توسعه نیروگاه خورشیدی کوچک توسط مشترکان خانگی نیز مدنظر بوده است، گفت: با هدف اشتغال مددجویان در بخش‌های خانگی و تجاری، 315 دستگاه نیروگاه خورشیدی با توان 2700 کیلووات ایجاد شده است. او با یادآوری اینکه امکان و ظرفیت افزایش تعداد این نیروگاه‌های مولد مقیاس کوچک و خورشیدی وجود دارد، گفت: هم اکنون 5هزار نقطه جدید ۵کیلوواتی برای نصب پنل‌های خورشیدی معرفی شده که در دست بازدید قرار دارد. راست روشن با اشاره به برنامه‌ریزی هدفمند شرکت توزیع نیروی برق شیراز برای ارتقای کیفی خدمات ارائه شده به مشترکان، تأکید کرد که توسعه هوشمندسازی، افزایش توان نظارت از راه دور بر شبکه، ایجاد و گسترش گروه‌های خط گرم از جمله راهکارهای مدنظر برای تحقق برنامه‌هاست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی