[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

خطر پنهان مکمل‌ها و قرص‌های ویتامین، روزنامه شیراز نوین

احتمالاً شما هم تا به حال شنیده‌اید که دکتر‌ها استفاده از مکمل‌های بدون نسخه را ممنوع می‌کنند، علت این ممنوعیت خطراتی است که مصرف زیاد این داروها برای بدن دارد.
تحقیقات زیادی انجام شده‌اند تا متوجه شویم که چرا بعضی از پزشکان هشدار می‌دهند که از مکمل‌های بدون نسخه زیاد استفاده نکنید، چرا که ممکن است خسارت‌های جبران ناپذیری به بدن وارد شود. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم که در مورد این موضوع توضیح دهیم و بگوییم که ویتامین‌ها ممکن است چه خطرات پنهانی برای بدن‌تان داشته باشند.
ممکن است بر اثر مصرف زیادِ ویتامین؛ اوردوز کنید
ویتامین و مواد معدنی در صورت مصرف زیاد عامل بیماری خواهند شد. فرقی ندارد که مواد تشکیل دهنده آن‌ها چقدر طبیعی یا چقدر ارگانیک باشند؛ در هر صورت مصرف دوز بالای ویتامین و مواد معدنی ممکن است عامل ایجاد مشکل باشد و به بدن آسیب وارد کند.
برچسب‌های هشدار دهنده اکثراً بدون کاربرد هستند
برچسب‌های هشدار دهنده که روی مکمل می‌بینید، معمولاً قابل اعتماد نیستند، مگر این که روی مکمل آهن؛ آن را مشاهده کرده باشید که درصد خطای بسیار کمی ‌دارد. بعضی از کمپانی‌ها و شرکت‌ها از این برچسب‌ها استفاده می‌کنند؛ در صورتی که نمی‌توان خیلی به آن‌ها اعتماد کرد.
مکمل نمی‌تواند عامل جلوگیری از ابتلا به بیماری باشد
برخلاف آنچه که روی برچسب نوشته شده؛ مکمل نمی‌تواند عامل جلوگیری از بیماری باشد. در حقیقت بعضی از مکمل‌ها به صورت غیر قانونی این تبلیغات را ارائه می‌دهند. در صورتی که این مکمل‌ها هیچ تأثیری در جلوگیری از بیماری ندارند؛ حتی بعضی از آن‌ها ممکن است با دارو‌های مصرفی تداخل ایجاد کنند و خطراتی مانند بیماری‌های کبدی را به وجود بیاورند؛ همچنین مصرف این مکمل‌ها بر روی خانم‌های باردار و شیرده هم تست نشده است‌.
موقع خریدِ مکمل؛ آگاه باشید
هنوز تحقیقات دقیقی روی خطر مصرف زیاد از حد مکمل‌ها انجام نشده است و به خاطر همین باید گوش به زنگ باشید و آگاهانه عمل کنید.
نمی‌دانیم داخل برخی از قرص‌ها دقیقاً چه چیزی وجود دارد
بعضی از مکمل‌ها ممکن است حاوی بعضی از داروها هم باشند. اکثر مکمل‌های مربوط به کاهش یا افزایش وزن مدعی هستند که در عرض 20 تا 45 دقیقه جواب می‌دهند. در واقع وقتی محصولی را می‌‌بینیم که ادعاهایی فراتر از آنچه که یک مکمل غذایی ممکن است انجام دهد؛ دارد، به ما هشدار می‌‌دهد که ممکن است این محصول عوارض جانبی مشابه یک دارو را در بدن ایجاد کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی