[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

فجــر هنـوز با شرایط مطلوب فاصله دارد، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا جوکار- فجر شهیدسپاسی در سومین هفته از رقابت‌های لیگ دسته اول در اهواز مقابل میزبان سرشناس و مدعی خود، استقلال خوزستان به یک تساوی ارزشمند رسید. البته ‌این بازی تحت تأثیر هوای بسیار گرم و شرجی اهواز، از کیفیت فنی دو تیم به‌خصوص تیم فجر شهیدسپاسی کاسته بود و  تیم‌ میزبان نسبت به فجری‌ها بازی برتری ارائه داد. مالکیت بیشتر توپ و‌ ایجاد موقعیت‌های خطرناکی روی دروازه فجر که البته سه بار تیرک دروازه  فجر به لرزه درآمد و دو واکنش عالی از بهزادی مانع از فروپاشی دروازه ‌این تیم شد.
فجری‌ها در ‌این مسابقه سعی داشتند با تمرکز روی کارهای دفاعی و ضد حمله به هدف خود برسند که البته هر چه در کارهای دفاعی عملکرد مناسبی داشتند، ولی در کارهای هجومی‌ و در هنگام ضد حمله بسیار عجول و پر اشتباه بوده و فرصت‌ها را از دست دادند. بیشتر پاس‌های نهایی به مهاجم‌های تیم نرسید و توپ‌ها ‌پشت محوطه جریمه قطع می‌شد.
حال اشاره به چند نکته قابل توجه از ‌این بازی فجر و عملکرد ‌این تیم در سه هفته اخیر خواهیم داشت: 
۱. فجر در ‌این مسابقه هم همانند بازی‌های قبلی با سیستم ۴/۴/۲ وارد زمین شد، البته با دو تغییر نسبت به بازی قبل.
رجبی در دفاع چپ و حامد بحرایی در کنار آل کثیر در خط حمله قرار گرفته بودند.
۲. حسین ‌مهربان که در ‌این بازی در پست جدید خود یعنی ‌هافبک راست استفاده شده بود، تحرک بیشتری  در سمت راست فجری‌ها ‌ایجاد کرده بود و روند هجومی ‌فجر به‌خصوص در استفاده از ضد حملات و سانتر از کناره‌ها را بیشتر کرده بود. دو سانتر خطرناک‌ این بازیکن در نیمه اول، موقعیت خطرناکی برای فجری‌ها ‌ایجاد کرد. تعویض ‌این بازیکن در نیمه دوم عملکرد هجومی ‌فجر را تحت تأثیر قرار داد و شاهد نفوذ خاصی از آن‌ منطقه نبودیم.
۳. استقلال خوزستان تمام راه‌های نفوذ روی دروازه فجر را امتحان کرد؛ از عمق و کناره‌های زمین و حتی شوت زنی، بارها دروازه فجر را تهدید کرد که با عملکرد خوب  دروازه‌بان، مدافعان‌ و تیرک دروازه، بی‌نتیجه ماند. 
۴. فجر برای سومین بازی پیاپی نیمه دوم خوبی را پشت سر نگذاشت و‌‌ البته در ‌این بازی شرایط بد آب و هوایی و گرمای هوا تأثیر بیشتری روی عملکرد بدنی  بازیکنان داشت.
۵. اولین شوت در چهارچوب در ‌این بازی در دقیقه ۶۳ توسط خوزستانی‌ها به سمت دروازه فجری‌ها نواخته شد. فجری‌ها هم در دقیقه ۹۰ اولین ضربه را روانه چهارچوب دروازه حریف کردند که با دفع گلر همراه شد.
۶. به نظر می‌رسد فجر برای ضد حمله باید سرعت و دقت بیشتری به خرج دهد. عجله و بی‌دقتی بازیکنان مانع از اجرای اهداف کادر فنی در اجرای ‌این تاکتیک می‌شود.
۷. آمار شوت زنی ‌هافبک‌های  فجر در ‌این بازی و بازی‌های گذشته بسیار کم و فاجعه‌ بار بوده است و ‌این برای تیمی ‌مثل فجر شهیدسپاسی که جزو مدعیان و تیم‌های سرشناس لیگ می‌باشد، بسیار  نگران‌کننده است.
8. فجر مدت زیادی است که به پیروزی دست پیدا نکرده است. آخرین برد خارج خانه فجر به هفته هفتم فصل قبل مقابل پیکان در لیگ برتر برمی‌گردد و آخرین برد خانگی ‌این تیم هم به دو فصل قبل در لیگ‌ یک‌ مقابل شاهین بوشهر!) به نظر می‌رسد ‌این استرس و فشار همچنان روی تیم فجر  باقی مانده است و حتی تغییرات در کادر مدیریتی، کادر فنی و همچنین بازیکنان جدید نتوانسته ‌این‌طلسم را بشکند.
امیدواریم فجر در بازی آینده در شیراز‌ این طلسم‌ نبردن‌ها را بشکند و به مسیر اصلی خود برسد.
۱۰. بازیکنان با تجربه و  باسابقه‌تر تیم که نقطه اتکا و قوت تیم‌ به شمار می‌روند و امید زیادی به ساق‌های آن‌ها وجود دارد، تا کنون در سه بازی گذشته نتوانسته‌اند انتظارات را برآورده کنند و عملکرد درخشانی نداشتند.
۱۱. فجر در اردوهای آماده سازی پیش فصل، حدود ۸ دیدار مهم تدارکاتی با تیم‌های مطرح لیگ برتری و لیگ یکی برگزار کرد و عملکرد فنی قابل قبولی در ‌این بازی‌ها ارائه داد ولی با شروع مسابقات رسمی، تاکنون شاهد ‌این شرایط خوب نبوده‌ایم. به نظر می‌رسد بازیکنان در شرایط مسابقات رسمی ‌نتوانسته‌اند بر فشار و استرس خود غلبه کنند. ‌این وظیفه کادر فنی و حتی مدیریت تیم را دشوار‌تر خواهد کرد.
امیدواریم شاهد موفقیت فجر شهیدسپاسی در بازی‌های آینده باشیم.
تیم فوتبال فجرشهیدسپاسی در چهارمین دیدار از رقابت‌های ‌این فصل خود باید روز سه‌شنبه از ساعت 18:30 دقیقه در شیراز به مصاف تیم چادرملو اردکان یزد برود. فجر هم‌اکنون با 3 امتیاز تیم چهاردهم جدول هجده تیمی ‌رقابت‌هاست و چادرملو با 5 امتیاز در رتبه پنجم قرار دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی