[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

اشتغال معلولان تضمین شود، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: مجمع خیرین سلامت اجتماعی بهزیستی استان در راستای فعال کردن صنایع راکد با آنها شریک شود و با استفاده از ظرفیت مددجویان نسبت به تولید اقدام کند. به گزارش شیرازنوین به نقل از  تسنیم، محمدهادی ایمانیه عصر روز یکشنبه در جلسه شورای مشارکت مردمی بهزیستی اظهار داشت: مجمع خیرین سلامت اجتماعی بهزیستی به ایجاد سه شرکت در حوزه‌های تخصصی، غیرتخصصی و تولیدی ‌اقدام کند و از توانمندی افراد تحت پوشش و مهارت‌های خاص آنها استفاده کند.
وی اظهار کرد: مجمع خیرین سلامت اجتماعی بهزیستی همچنین با مشارکت حوزه هنری و اداره‌کل ارشاد، گروه‌های هنری و سمن‌ها، از توانمندی افراد تحت پوشش و دارای معلولیت به ویژه نابینایان و ناشنوایان بهزیستی با استفاده از توانمندی هر فرد در بیان نیازها استفاده کند. ایمانیه همچنین به سامانه مشترک اطلاعات مددجویان اشاره کرد و گفت: در صورتی که سازمان مردم‌نهادی وارد این سامانه نشد، حذف آن صورت گیرد و هیچ همکاری با آن انجام نشود؛ چراکه بارها اعلام شده است این سامانه به معنای خروج از محرمانه بودن نیست و با توجه به اینکه کلیه اطلاعات مددجویان در اختیار بهزیستی است، این موضوع در باب اطلاع‌رسانی است تا از هرگونه سوءاستفاده‌ای جلوگیری شود.
ایمانیه در پایان این جلسه به مراکز ماده 16 ترک اعتیاد اشاره کرد و گفت: اداره کل بهزیستی استان بایستی 25 درصد کلیه کمک‌هایی که توسط شورای مشارکت‌های مردمی بهزیستی جمع‌آوری می‌کند را در راستای ماده 16 و معتادان متجاهر هزینه و استفاده کند. گفتنی است استفاده از پتانسیل ‌‌و ظرفیت صنایع، شرکت‌‌ها و واحدهای تولیدی استان در خصوص تخصیص بخشی از درآمد به اداره کل بهزیستی در راستای مسئولیت اجتماعی، یکی از دستور کارهای اصلی این جلسه بود و استاندار فارس در این خصوص تأکید کرد: مجمع خیرین سلامت اجتماعی بهزیستی می‌تواند در راستای فعال کردن صنایع راکدی که با ظرفیت بسیار پایین کار می‌کنند، با آنها شریک شود و با استفاده از ظرفیت و توانمندی مددجویان، نسبت به تولید محصول اقدام کند؛ چراکه در این تولید علاوه بر استفاده از توانمندی افراد، از واردات قاچاق جلوگیری می‌شود.
در این جلسه همچنین مدیرکل بهزیستی استان فارس به تشریح میزان کمک‌های مردمی در این شورا پرداخت و بیان کرد: در سه ماهه اول سال جاری میزان مشارکت‌های مردمی خاص رقمی بالغ بر 946میلیون تومان بوده است که 20 درصد در حوزه دارو و درمان، 15 درصد در حوزه تأمین مسکن، 30 درصد تهیه سبد معیشتی و مواد غذایی و 35 درصد لوازم ضروری منزل هزینه شده است.
محمدرضا هوشیار همچنین به میزان مشارکت‌های مردمی خاص و عام غیرنقدی اشاره کرد و گفت: در سه‌ماهه اول سال جاری بالغ بر 2میلیارد و 500میلیون تومان در قالب تهیه سبدهای معیشتی، خرید جهیزیه و لوازم منزل هزینه شد و میزان کمک‌های مشارکتی خاص هزینه شده بالغ بر 682میلیون تومان بوده است. وی افزود: میزان مشارکت‌های نقدی عام در سال گذشته بیش از 2میلیارد تومان بوده است که 25 درصد از این مبلغ صرف خدمات توان‌بخشی و تجهیزات پزشکی، 20 درصد دارو و درمان و سبدهای معیشتی، 20 درصد جهت خرید لوازم ضروری منزل و 15 درصد خرید لوازم التحریر بوده است.
هوشیار اضافه کرد: در حوزه میزان درآمدهای مشارکت‌های نقدی خاص بیش از یک‌میلیارد و 800میلیون تومان بر اساس نیات خیران 40 درصد صرف کمک به مراکز کودکان بی‌سرپرست و 60 درصد کمک به ایتام و بیماران تحت پوشش بهزیستی شده است. او همچنین به میزان مشارکت‌های غیرنقدی عام اشاره کرد و افزود: این میزان در سال گذشته بالغ بر 12میلیارد تومان بوده است و در  حوزه مشارکت‌های مردمی غیرنقدی خاص ارزش ریالی آن 6.5میلیارد تومان است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حوزه مشارکت‌های خاص کمک‌ها به میزان 723میلیون تومان بوده است، افزود: بر اساس نیات خیران 45 درصد در جهت کمک به مراکز کودکان بی‌سرپرست، 50 درصد صرف ایتام و‌ کمک به مددجویان هزینه شده است.
هوشیار همچنین در خصوص اقدامات انجام شده طی شش ماهه گذشته در حوزه مشارکت‌های مردمی، گفت: انعقاد تفاهم نامه با مجمع خیرین سلامت با هدف ارائه خدمات به افراد تحت پوشش بهزیستی، تشکیل مجمع خیرین سلامت اجتماعی بهزیستی، جذب هدایت کمک‌های مردمی، تشکیل بانک اطلاعاتی خیران و همچنین داوطلبان اجتماعی برخی از این اقدامات است.
در ادامه این نشست، مدیرعامل خانه خیرین استان فارس با بیان اینکه وضعیت اجتماعی وضعیت مناسبی نیست، گفت: بر اساس اصل 21 قانون اساسی، تنها سازمان متولی امور زنان، کودکان و سالمندان سازمان بهزیستی است که در چهارچوب مقررات دولتی و با اعتبارات دولتی که دارد، راه به جایی نخواهد برد، مگر اینکه مشارکت‌های عمومی بیشتری 
صورت گیرد.
عبدالعلی شمس اظهار کرد: امروز بهزیستی با مؤسساتی که با آن همکاری و همراهی دارد، به سختی در حال نفس کشیدن است و مؤسسات مردم‌نهادی که در کنار بهزیستی هستند، نیاز به حمایت دارند. وی ادامه داد: یکی از مشکلات پیش روی ما این است که تمام واحدهای بهزیستی این آمادگی را دارند تا پوشش بیمارستان‌ها را در قالب ارائه انجام کارهای خدماتی تأمین کنند، اما در هنگام مراجعه فرد، عوامل و گروه‌هایی وجود دارند که اجازه انجام کار را نمی‌دهند. شمس خاطرنشان کرد: امروز متوسط عمر خیران در موضوع مشارکت، 65 سال است و با رفتن این نسل، این مشارکت کاهش می‌یابد؛ بنابراین نیاز است تا بستر حضور جوانان در حوزه مشارکت‌های بهزیستی ایجاد شود؛ چراکه مشارکت تنها بُعد مادی نیست و باید به صورت عام باشد و اگر بخواهیم شاهد افسردگی، خودکشی ‌و کودک خیابانی و سایر معضلات اجتماعی نباشیم، باید مشارکت عمومی را در جامعه ایجاد کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی