[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

مرکز پایش و مدیریت هوشمند راه‌اندازی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: مرکز پایش و مدیریت هوشمند کشاورزی در سازمان جهاد کشاورزی این استان راه اندازی می‌شود. این مرکز نه تنها مرکز فرماندهی و کنترل فعالیت‌ها و مدیریت هوشمند بخش کشاورزی است، بلکه کنترل اقتصادی استان نیز در آن صورت می‌گیرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان پور در نشست شورای کشاورزی که به ریاست محمدهادی ایمانیه استاندار فارس برگزار شده بود، تصریح کرد: باید تمامی داده‌های مرتبط با همه زیربخش‌های تولیدی به این مرکز بیاید، لایه‌های متوسط و متجانس روی هم قرار بگیرد تا ما بتوانیم تمام گزارش‌های مرتبط با آن را استخراج کنیم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه اطلس زراعی و باغی مربوط به مدیریت نهاده‌های بخش کشاورزی است و حدود 200 لایه اطلاعاتی در آن قرار خواهد گرفت، اظهار کرد: سایر اطلاعات غیرکشاورزی در این مرکز دیسپاچینگ قرار می‌گیرد.
او با بیان اینکه یک پایگاه اطلاعات مکانی در حوزه وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی و دسترسی به آن برای استان فارس فراهم شده است، ابراز کرد: اطلاعات توصیفی در این سامانه که تحت عنوان سامانه یکپارچه اطلاعات کشاورزی یا سیاک است، قرار می‌گیرد، تاکنون 267هزار هکتار از اراضی کشاورزی با نقشه‌های کاداستر تهیه شده است که در گام اول جانمایی می‌شود.
به گفته وی، در گام بعد اطلاعات راستی آزمایی می‌شود و در گام بعدی به دنبال این هستیم که اطلاعات توصیفی در طول یک فصل کشت بارگذاری شود. این اطلاعات علاوه بر اطلاعات زراعی، شامل داده‌های واحد‌های دامی، باغی و بسیاری دیگر از زیر بخش‌هاست.
دهقان پور مدیریت یکپارچه داده‌ها و اطلاعات و استفاده متناسب از فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها در حوزه‌های مختلف کاربردی مانند استفاده از سنسورها، دیوایس‌ها و هر آنچه را که به صورت نوآورانه می‌تواند در بخش کشاورزی استفاده شود، از جمله اهداف ایجاد مرکز پایش و مدیریت هوشمند کشاورزی دانست.
او با بیان اینکه این طرح در راستای رسیدن به یک ادبیات مشترک از هوشمندسازی اجرا می‌شود، افزود: با مجموعه اقداماتی که در حوزه هوشمند سازی کشاورزی می‌توانیم انجام بدهیم، اعم از فناوری‌های نوین، مدیریت داده، سیستم‌های تصمیم‌یاب و تصمیم‌ساز، نهایتاً به ما برای مدیریت بهتر و مطلوب‌تر تولید کمک می‌کند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اذعان به اینکه در هوشمندسازی، مدیریت داده بسیار ارزشمند است، اضافه کرد: در این طرح داده‌های مکان‌محور مانند کد یا هسته ای هستند که سایر داده‌ها اعم از داده‌های توصیفی روی آن قرار می‌گیرند. هرگونه اتفاقی که در حوزه کشاورزی روی می‌دهد، بر اساس اطلاعات مکان‌محور است؛ اطلاعات مکان محور چون استاتیک و تقریباً ثابت است، می‌تواند مبنای خیلی از برنامه‌های ما باشد. 
دهقان پور به موضوع نصب کنتور‌های حجمی چاه‌های کشاورزی نیز گریزی زد و گفت: قانون گذار یک سری تکالیفی را مشخص کرده که متولی آن‌ وزارت نیرو و به طور مشخص سازمان آب منطقه ای در استان‌ها هستند. مقرر است بر اساس یک تفاهم نامه بین سازمان آب منطقه ای و بانک کشاورزی، منابع مالی خرید این کنتور‌ها برای سازمان آب فراهم گردد تا به صورت اقساطی برای کشاورزان نصب شود.
وی با بیان اینکه بانک کشاورزی به خاطر چند پروژه بزرگی که در اختیارش بود از جمله پرداخت حدود 20هزار میلیارد تومان تسهیلات هدفمندسازی یارانه‌ها و پرداخت بهای گندم کشاورزان منابع مالی آن محدود است، افزود: به دنبال این هستند که بتوانند منابع بانکی را ردیابی کنند و یک ردیف اعتباری مشخص از بانک مرکزی دریافت و تفاهم نامه مذکور عملیاتی شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی