[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۳
  • دوره جدید

نصف کشور کویر شد، روزنامه شیراز نوین

مسئول پیگیری اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبری در حوزه محیط‌زیست گفت: ۵٢میلیون هکتار از اراضی کشور قابلیت تبدیل شدن به کانون‌های گرد و غبار را دارند که از این میزان ٣۴میلیون هکتار تبدیل شده اند.
به گزارش ایرنا، احمدرضا لاهیجان زاده روز یکشنبه در نخستین همایش سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط‌زیست افزود: این وسعت از کانون گرد و غباری نسبت به وسعت کشور بسیار زیاد است. 
وی اظهار داشت: در ٢٠ سال گذشته به جز یک یا دو سال، کشور با خشک‌سالی مواجه بوده که مشکلات زیادی به همراه داشته است؛ از این رو تمام برنامه‌های توسعه ای باید منطبق با 
شرایط باشد. 
وی گفت: از ١٣٠میلیارد مترمکعب آب تجدیدشونده به ١٠٠میلیارد مترمکعب رسیده‌ایم؛ این نشان می‌دهد اگر سرانه مصرف از ١٧٠٠ مترمکعب کمتر شود، یعنی وارد تنش آبی شده‌ایم که البته الان بیشتر استان‌های کشور وارد این مرحله شده اند. لاهیجان زاده افزود: همچنین وضعیت آب‌های زیرزمینی هم بحرانی است و آبخوان‌های کشور سالانه به طور متوسط ۵۵ سانت افت دارند. 
وی تأکید کرد: با توجه به این شرایط بحث سازگاری با کم آبی برای سال‌های ١۴٠۴، ١۴٠۵ و ١۴٠۶ هدف گذاری شده و بر اساس آن تکالیف دستگاه‌ها در بخش آب مشخص شده است. 
لاهیجان زاده ادامه داد: همچنین بحران فرونشست زمین به یکی از چالش‌های بزرگ تبدیل شده است؛ این مسئله در استان اصفهان بسیار نگران‌کننده است؛ چون فرونشست را در شهر اصفهان هم داریم؛ در تهران، البرز و دامغان هم وضعیت بهتر نیست. 
وی با اشاره به تغییر اقلیم و تأثیر آن بر کشورهای در حال توسعه گفت: تأثیر اقتصادی کمبود آب ناشی از تغییرات اقلیمی خاورمیانه را بیشتر از هر مکانی تحت تأثیر قرار می‌دهد که ایران هم در این منطقه واقع شده است. 
مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: در ١٠٠ سال گذشته دمای کره زمین افزایش یافته است؛ دمای کشور نیز در چند سال اخیر  1/1 درجه گرم‌تر شده و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد خشک‌سالی تا سال ٢٠٢۵ ادامه خواهد داشت؛ بنابراین اگر مدیریت نشود، مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی