[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

قرق تالاب‌های فارس ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با بیان اینکه سالانه باید ۱۵ درصد از چاه‌های غیرمجاز پر شوند، تصریح کرد: فرمانداران موظف هستند که این امر را اجرا کند تا هیچ چاه جدیدی در محدوده تالاب‌ها حفر نشود.
به گزارش شیرازنوین، دکتر محمدهادی ایمانیه در جلسه ستاد احیای تالاب‌های فارس، با اشاره به لزوم ممانعت از حفر چاه‌های جدید به ویژه در محدوده تالاب‌ها، بیان کرد: مسدود کردن چاه‌های کشاورزی نباید از نقاط و کشاورزانی شروع شود که معیشت و درآمدشان در گرو شغل کشاوریست و آن چاه؛ نباید کار به گونه‌ای باشد که معاش مردم تهدید شود.
استاندار فارس همچنین با بیان اینکه کل بودجه احیای تالاب‌های فارس از بودجه عمرانی استان بالاتر است، گفت: این به معنای تعطیل کردن کار نیست؛ بلکه اگر با نگاهی علمی و کارشناسی مسائل دنبال شود، حتماً به نتایج بهتری خواهیم رسید.
ایمانیه خاطرنشان کرد: در شهرستان‌های دارای تالاب بودجه‌ای اختصاصی باید پیش‌بینی و صرفاً در زمینه تالاب‌ها هزینه شود.
او ادامه داد: برای به نتیجه رسیدن موضوعات مطرح شده هم باید دانشگاه شیراز، مشاور و اداره کل محیط‌زیست جلسه بگذارند و به امضای طرفین برسد تا احیای تالاب‌ها به نتیجه برسد و هر دستگاه کار خود را انجام دهد. استاندار فارس گفت: هر دستگاهی که امضا کرده اما اجرا نکرده، به استانداری اطلاع دهید تا رصد شود؛ اگر دستگاهی امضا نکند باز هم اطلاع دهید تا بررسی شود. 
ایمانیه خاطرنشان کرد: برای حوزه‌های مرتبط با تالاب‌ها نیز گزارش‌ها مرتب مرور شود تا پیشرفت کار رصد شده و منحصر به این جلسه نباشد. ئاو خواستار تشکیل کنسرسیومی برای هوشمند کردن کنتورهای چاه‌های مجاز شد و گفت: این کار از حوضه‌های آبخیز مرتبط با تالاب‌ها شروع شود که پریشان و بختگان و مهارلو 
در اولویت است. 
یوسف رفیعی، نماینده طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در استان فارس در این جلسه بیان کرد: پروژه‌های این طرح در استان شامل کشاورزی پایدار و معیشت سازگار با منابع تالابی می‌شود که در معیشت سازگار ۱۰ روستا تحت پوشش قرار می‌گیرند. 
او با بیان اینکه اعتبار هر روستا در فاز نخست ۹۰میلیون است و در ۵ روستا این طرح اجرا شده است، گفت: در فاز جدید نیز ۵ روستای باقی مانده تحت پوشش قرار گرفته و اعتبار هر روستای جدید ۱۸۵میلیون خواهد بود. 
نماینده طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در فارس همچنین با اشاره به اجرای پروژه‌های کشاورزی پایدار افزود: در این طرح نیز در فاز نخست ۶ روستا در نظر گرفته شده که برای هر روستا ۲۳۰میلیون در نظر گرفته شده و در فاز جدید ۱۰ روستا با اعتبار هر روستا ۳۲۰میلیون تومان در حال اجراست‌. 
رفیعی با بیان اینکه راه‌اندازی انجمن غیردولتی و محلی در محدوده بختگان نیز در دست اقدام است، عنوان کرد: یکی از مشکلات اصلی در روستاها اینترنت و شبکه ارتباطی است و یکی دیگر از مشکلات نبود آرد در روستاهایی است که پخت نان و شیرینی محلی را جایگزین کرده‌اند که اگر این امر تأمین شود، مشکل روستاها نیز برطرف می‌شود. 
نبی‌الله مرادی، معاون فنی محیط‌زیست فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه پیگیری تصویب طرح‌های زیست بومی تالاب‌های کافتر و مهارلو توسط این اداره کل انجام شده است، گفت: گزارش نهایی در مرحله اصلاح و برنامه‌ریزی است که در شورای مدیریت و برنامه‌ریزی استان ارائه می‌شود. 
او با بیان اینکه از برنامه پنجم بنا شد که مدیریت تالاب‌ها براساس برنامه زیست بومی باشد، افزود: این روند توسط محیط‌زیست در حال پیگیری است و تا پایان سال این کار انجام خواهد شد و طرح ارائه می‌شود. 
معاون محیط‌زیست فارس افزود: پیگیری و مکاتبه با استانداری فارس درباره تأمین منابع مالی لازم در سطح استانی و ملی برای احیای حوضه‌های آبخیز استان با اولویت حوضه‌های آبخیز تالابی نیز انجام شده است. 
او خاطرنشان کرد: مدیریت زیست بومی تالاب‌ها در شورای برنامه‌ریزی تصویب و توسط معاونت عمرانی ابلاغ شده است و در نخستین جلسه آمایش این موارد بیان می‌شود تا بر اساس کار کارشناسی و بررسی صورت گرفته، بتوان آن را عملیاتی کرد. 
مرادی با اشاره به نیاز آبی تالاب‌های فارس گفت: طشک و بختگان در وضعیت نرمال ۸۲۶میلیون مترمکعب، مهارلو ۲۰۴میلیون مترمکعب، کمجان ۱۰۶میلیون مترمکعب، کافتر ۳۵میلیون مترمکعب، ارژن ۵میلیون مترمکعب، هفت برم ۲میلیون مترمکعب و پریشان ۳۵میلیون نیاز دارد که این میزان در وضعیت ترسالی و خشک‌سالی متفاوت است. 
او با بیان اینکه برای طشک و بختگان و پریشان نقشه راه و احیا تهیه شده است، خواستار همکاری دستگاه‌های اجرایی در اجرای طرح احیای تالاب‌ها شد. 
محمود رضایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این جلسه درباره حقابه‌ تالاب‌ها گفت: آبی فعلاً برای رهاسازی نداریم، ولی بر اساس نیاز مطرح شده، اگر بارندگی خوب باشد، بختگان در اولویت برای رهاسازی قرار خواهد گرفت. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی