[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

رباتی که از زمین خوردن سالمندان جلوگیری می‌کند ، روزنامه شیراز نوین

محققان رباتی ابداع کرده‌اند که دور بدن کاربر سالمند بسته می‌شود و با کمک حسگرهای مختلف زمین خوردن وی را پیش بینی و از آن جلوگیری می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، سالمندان هم‌زمان با از بین رفتن حس توازنشان در معرض خطر زمین خوردن‌هایی قرار دارند که آن‌ها را ناتوان می‌کند. به همین دلیل ربات جدیدی ابداع شده که می‌تواند زمین خوردن آن‌ها را ردیابی و از وقوع آن جلوگیری کند.
محققان دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور با همکاری بیمارستان تان توک سنگ نمونه اولیه این ربات را ساخته‌اند که به اختصار MRBA نام گرفته است. ربات مذکور شامل یک پایه چرخ دار مجهز به باتری است که به یک کمربند ایمنی پددار وصل است که دور باسن کاربر بسته می‌شود.
هم‌زمان با حرکت فرد در خانه یا محیط‌های دیگر ربات نیز او را دنبال می‌کند. گجت با کمک دوربین مجهز به حسگر عمق و حسگرهای دیگر توانست حرکاتی را ردیابی کند که نشان دهنده از بین رفتن توازن فرد بود. ربات پس از ردیابی احتمال وقوع، متوقف می‌شود و کمربند را در جای خود نگه می‌دارد. در نتیجه از افتادن کاربر جلوگیری می‌شود.
همچنین ربات می‌تواند حرکات عمدی مانند حرکاتی که مربوط به نشستن، بلند شدن و ایستادن در یک نقطه است را ردیابی کند. در تمامی ‌این موارد ربات به طور متناسب به فرد کمک می‌کند. در کنار این موارد علاوه بر کمک به فعالیت‌های روزانه کاربر، ربات در توانبخشی افراد نیز کارآمد است و می‌تواند هنگام راه رفتن آن‌ها را کنترل کند.
برای تست ربات ۲۹ داوطلب که دچار سکته مغزی، جراحت‌های مغزی و نخاعی بودند به مدت ۳ روز از آن استفاده کردند. MRBA نشان داد که در انجام فعالیت‌های روزانه کارآمد است. همچنین طی بازه آزمایش هیچ زمین خوردنی ثبت نشد. اکنون قرار است یک آزمایش وسیع‌تر انجام شود و محققان امیدوارند فناوری مذکور سال آینده به طور تجاری تولید شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی