[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

مرودشت می‌تواند قهرمان المپیک تحویل دهد، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
یکی از زحمتکشان تکواندو فارس که قهرمانان زیادی را تحویل جامعه ورزش استان و کشور داده، آیت کرمی ‌نام دارد. وی در روستای گلدشت سرچشمه به دنیا آمده که زادگاه بزرگمرد فوتبال ‌ایران، مرحوم پرویز دهداری نیز هست.
کرمی ‌تکواندو را از سال 63 آغاز کرده و از سال 72 مدرک مربیگری خود را به صورت رسمی ‌دریافت کرده است. وی درباره خصوصیات رشته تکواندو و وجه تمایز آن با سایر رشته‌های رزمی ‌این گونه توضیح می‌دهد: رشته تکواندو از المپیک 1988 سئول به صورت آزمایشی در المپیک شرکت کرد و خیلی زود توانست جایگاه خود را در بزرگ‌ترین آوردگاه ورزش جهان حفظ کرده و حالا یکی از رشته‌های اصلی به شمار می‌رود. یکی از دلایلی که تکواندو توفیق خوبی پیدا کرده و مخصوصاً در کشور ما که پتانسیل بسیار بالایی در‌ این رشته دارد، ما نشان دادیم در طول زمان که چقدر در ‌این زمینه حرف برای گفتن داریم. هر گاه مسابقات المپیک شروع می‌شود، مردم دنبال ‌این هستند که ببینند تکواندوکاران چه می‌کنند. یعنی یکی از رشته‌های پر امید ما در المپیک بوده و هست.‌ این نشان دهنده استعدادهای بالقوه تکواندو است. خدا را شکر می‌کنم که استان فارس هم همیشه قهرمانان خوبی را تحویل ‌این رشته داده است. ما تکواندوکاران ارزنده زیادی داشتیم که می‌توانستند در مسابقات جهانی هم شرکت کنند. تکواندو یک رشته جذاب و پرطرفدار در‌ این استان است و به نظر من مسئولان محترم باید تلاش کنند که ما بتوانیم جایگاه المپیک را پیدا کنیم.
وی  افزود: در باشگاه خود ما، همه علاوه بر ورزش در زمینه تحصیل و اخلاق نیز نمونه هستند. چند نفر پزشکی می‌خوانند و به دانشکده پزشکی رفته‌اند و سایر ورزشکاران نیز تحصیلات خوبی دارند.
کرمی ‌درباره ‌این که هیئت مدتی است رئیس و حتی سرپرست ندارد، گفت: قطعاً هیئتی که به ‌این گونه پیش برود، مشکلات زیادی خواهد داشت. در واقع ‌این استعدادهای بالقوه‌ای که در سطح استان فارس هستند و به خصوص در شهرستان مرودشت که در بخش کیوروگی تکواندو از ارکان اصلی به شمار می‌رود، نیاز به حمایت زیادی دارند و ‌اینکه هیئتی به ‌این مهمی، بدون رئیس یا حتی سرپرست اداره شود، ظلم بزرگی به ورزشکاران‌ این رشته است. 
مربی تکواندو مرودشت ادامه داد: ما جزو 5 استان برتر تکواندو کشور هستیم و اگر کمی ‌درایت و مدیریت باشد، ما در لیگ‌های برتر می‌توانیم شرکت کنیم. جا دارد همین جا از نماینده‌های شهر، فرماندار، اداره ورزش و جوانان و سایر عزیزان تشکر کنم که امسال حمایت همه جانبه‌ای کردند و توانستیم در لیگ برتر نونهالان و نوجوانان تیمی بدهیم به اسم تیم تخت جمشید.
وی گفت: در رشته تکواندو هر ماه جابه‌جایی‌هایی در رده بازیکنان صورت می‌گیرد و وقتی که هیئت ما صاحب ندارد، روند پیشرفت بچه‌ها متوقف می‌شود و ‌این ضربه بزرگی است برای تکواندوی ما. بنابراین خواهش دارم که مسئولان رده بالای استان به ‌این مسئله رسیدگی کنند که خیلی زود حل شود و با هماهنگی فدراسیون، انتخابات هر چه سریع‌تر انجام شود. جوان‌ها الان وقت بازدهی‌شان است و نباید ‌این فرصت‌ها از دست برود.
آیت کرمی ‌درباره امکانات مورد نیاز ‌این رشته ورزشی برای رسیدن به سطح کشوری مانند کره جنوبی گفت: ما باید واقع بین باشیم و بدانیم که برای هر رشته‌ای، ابزاری مورد نیاز است. نمی‌توانید استخر خالی را بگذارید و شناگر تحویل بگیرید. اما با وجود همه ‌این کمبودها، پتانسیل بالایی داریم. بهترین دستاوردها را هم داشته‌ایم. به‌نظر من یکی از بهترین اقتصادها، اقتصاد ورزش است که اگر نگاه حرفه‌ای و علمی ‌به آن داشته باشیم و از راهکارهای اصولی جلو برویم، می‌توان از ورزش پول در آورد و از آن در راستای اهتزاز پرچم کشورمان در میادین جهانی نیز استفاده برد. 
وی درباره کمبود زیرساخت‌ها در مرودشت گفت: ما هنوز یک پایگاه قهرمانی در شهرستان نداریم و تازه قرار است فقط یک خوابگاه افتتاح شود. تکواندو نیاز به تجهیزات و سیستم هم دارد که اگر وجود داشته باشد، دغدغه مربیان ما کمتر خواهد بود، اما متأسفانه نیست.‌ این نشان دهنده ‌این است که ما ابزار کافی نداریم. اگر ابزارش باشد، قول می‌دهیم که مدال المپیک هم دور از دسترس بچه‌های مرودشت نخواهد بود.
آیت کرمی ‌مربی باتجربه ورزش مرودشت در پایان گفت: از همه دست اندرکاران و مسئولان بلندپایه استان می‌خواهم که هر چه زودتر تکلیف تکواندو را روشن کنند، حیف ‌این پتانسیل است که هدر برود. از خانواده، پدر و مادرم تشکر می‌کنم و امیدوارم تا زمانی که توان دارم به جوانان شهرم خدمت کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی