[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

پایان افت تحصیلی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل آموزش و پرورش فارس از تداوم اجرای طرح ملی «رحله» در سال تحصیلی جدید در مدارس فارس خبر داد. محمدخلیل عسکری صبح دوشنبه 21 شهریورماه در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه رسانه یکی از ابزارهای تربیت است، اظهار داشت: تربیت دارای ۴ رکن دولت، خانواده، رسانه و نهادهای غیردولتی اجتماعی است و در این میان نقد رسانه‌ها نقش گره‌گشایی دارد.
 آموزش به‌موازات نشاط‌افزایی
وی با اشاره به این موضوع که پس از دو سال تعطیلی، روز شنبه دوم مهرماه زنگ آغاز سال تحصیلی در تمامی واحدهای آموزشی سراسر استان فارس به صدا در خواهد آمد و ۹۴۱هزار و ۲۰۴ نفر در مقاطع مختلف تحصیلی وارد کلاس‌های درس خواهند شد، اظهار داشت: آموزش و پرورش تمامی تلاش خود را در راستای ارتقای سطح دانش و نشاط افزایی در دانش آموزان انجام خواهد داد. عسکری با بیان اینکه آموزش به صورت کامل حضوری خواهد بود، گفت: با بررسی‌هایی که انجام شد، در دوران کرونا با سه درصد افت تحصیلی مواجه بودیم و پنج درصد افت تحصیلی در پایه اول دبستان داشته‌ایم؛ لذا مشکلات مربوط به دوران کرونا باید با عزم جدی برطرف شود. وی با اعتقاد به اینکه به سمت آموزش و پرورش پژوهش محور حرکت می‌کنیم‌، گفت: در فضای مجازی و در شبکه شاد به مدت سه هفته طرح چهل روزه‌ای آغاز و کانالی به نام «گل‌های زندگی» راه‌اندازی شد که حدود ۳۰هزار نفر از مادران دانش‌آموز در این کانال عضو هستند.
 جبران خلأهای تربیتی و آموزشی
وی اضافه کرد: افزون بر ۴۰هزار دانش‌آموز استان فارس در طرح تصویب و تعمیم یادگیری که از اول مردادماه آغاز شد، شرکت کردند و ۳۵۰۰ معلم فارس در دو ماه این خلأهای تربیتی را پر کردند. وی با اشاره به اینکه در کل استان ۲۳هزار نفر بازمانده از تحصیل داریم، گفت: این افراد به صورت نقطه زنی با کد ملی شناسایی شدند. برخی از بازماندگان تحصیل به دلیل نداشتن موبایل ترک تحصیل کردند که در دوران کرونا برخی معلمان وام گرفتند تا برای دانش‌آموزان خود موبایل خریداری کنند. عسکری افزود: تعداد ۱۰۰ نفر از همکاران فرهنگی در فضایی بی صدا در دوران کرونا جان به جان آفرین تسلیم کردند.
 کادر مجرب در خدمت آموزش
وی با بیان اینکه استان فارس دارای ۵۹ اداره آموزش و پرورش ناحیه، شهرستان و منطقه است، گفت: در این استان ۶۱هزار و ۲۴۲ فرهنگی مشغول به کار هستند و ۴۵۰ نفر از این افراد دارای مدرک دکتری بوده و برخی در دانشگاه‌های معتبر تدریس می‌کنند. همچنین ۱۳هزار و ۵۰۰ نفر از شاغلان آموزش و پرورش دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و ۳۵هزار نفر از مدرک کارشناسی بهره می‌برند. مابقی در مقطع کاردانی، دیپلم و زیر دیپلم در قالب نیروهای خدماتی مشغول به فعالیت هستند. وی با بیان اینکه به منظور اجرای عدالت تربیتی، توسعه مدارس هیئت امنایی در دستور کار تیم جدید آموزش و پرورش قرار گرفته است، گفت: حدود ۸۲ مدرسه هیئت امنایی در استان فارس داشتیم که در سال تحصیلی پیش رو ۲۹ مدرسه اضافه شده و ۹ مدرسه از این مجموع در سطح شهر شیراز است. او به اعتبارات ابلاغی آموزش و پرورش فارس از مهرماه ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: اعتبارات ملی آموزش ‌و پرورش فارس ۸۳۱میلیارد تومان بوده که ۱۰۰میلیارد تومان به تجهیزات و ۷۳۱میلیارد تومان هم به پروژه‌های آموزش و پرورش اختصاص یافت که ۳۹۲ مدرسه را در قالب ۲هزار و ۸۵ کلاس درس پوشش داد.
 شهریه ثبت‌نام ممنوع است
عسکری با بیان اینکه دریافت شهریه در زمان ثبت نام به جز هزینه کتاب و بیمه ممنوع است، گفت: از دیروز هم برنامه‌ها را در مدارس متمرکز کردیم و من شخصاً در مدارس حضور پیدا می‌کنم تا نظارت مستقیم در فرایند ثبت نام‌ها داشته باشیم. وی اظهار داشت: از ابتدای مهرماه تاکنون، مبلغ ۱۰۰میلیارد تومان از طریق وزارتخانه در قالب سرانه فصل پنج به استان فارس اختصاص یافت که ما هم مستقیماً این مبلغ را به حساب مدارس واریز خواهیم کرد. تاکنون مبلغ ۱۴میلیارد تومان را به حساب مدارس استان واریز کردیم. عسکری یادآوری کرد: از مدیران مدارس خواهشمندم در زمان ثبت نام از اولیا نسبت به دریافت وجه اقدام نکنند. در زمان ثبت نام دریافت هر وجهی ممنوع است و دریافت وجه پس از ثبت نام هم در قالب انجمن اولیا و مربیان صورت می‌گیرد که در آنجا اختیاری است؛ در واقع مدیران مدارس اجازه دریافت وجه اجباری از اولیای دانش‌آموزان ندارند. وی با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی یک شاخص دارند، گفت: در آموزش و پرورش فارس رویکرد آموزش رایگان دنبال می‌شود؛ شهریه مدارس غیردولتی هم شهریه‌ای ابلاغی است که حداقل و حداکثر اعلام می‌شود و بر اساس جایگاهی که این مدارس دارند، این شهریه‌ها دریافت می‌شود.
 آموزش و پرورش طلبکار شهرداری
وی با بیان اینکه آموزش و پرورش فارس حدود ۹۲میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۰ از شهرداری مطالبه دارد، گفت: با رویکرد کنونی شهرداری شیراز، بخشی از این مطالبات را دریافت کرده‌ایم. قرار است چهار منطقه محروم شیراز شناسایی و اولویت‌بندی شود و از محل مطالبات آموزش و پرورش از شهرداری به مدارس این مناطق رسیدگی شود.عسکری با بیان اینکه امسال ۱۴ پایگاه سلامت را در آموزش و پرورش فارس راه‌اندازی شد، گفت: خوشبختانه با تهویه مناسب کلاس‌های درس و بدون هیچ مشکلی آموزش حضوری انجام شد. مناسب‌سازی، ایجاد اماکن و سالن‌های ورزشی و متناسب سازی از اقدامات خوبی بود که انجام شد. همچنین در کشور ۸ دهکده ورزشی را به آموزش و پرورش اختصاص دادند که به دلیل ظرفیت خوب استان فارس، یکی از این دهکده‌ها به استان فارس اختصاص داده شد.
 دولت حامی معلمان است
او در خصوص رتبه‌بندی معلمان گفت: رتبه بندی معلمان از اقدامات ارزشمند دولت سیزدهم بود که این طرح پس از ده سال توقف در سال نخست دولت سیزدهم در مجلس مصوب شد و آیین اجرایی آن در وزارت آموزش و پرورش تدوین شد و مورد تصویب قرار گرفت و تاکنون حدود ۵۳هزار نفر از فرهنگیان مشمول این طرح شدند و این طرح برای ۵هزار نفر دیگر هم در دست اقدام است؛ البته این طرح فعلاً شامل فرهنگیان مأمور به خدمت نمی‌شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود از راه‌اندازی دو موکب به نام سلمان فارسی در کربلای معلی خبر داد و گفت: این موکب به منظور خدمات‌دهی به فرهنگیان زائر در کربلا راه‌اندازی شده است و بنا داریم تا در سال‌های آتی فعالیت این موکب را استمرار دهیم و فضایی را برای اولیای دانش‌آموزان هم 
فراهم کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی