[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

نیمکت‌های چندملیتی!، روزنامه شیراز نوین

دستیار پرتغالی مازیار زارع به انزلی آمد تا این تیم بعد از تعطیلات با قدرت بیشتری در لیگ برتر حاضر شود.
به گزارش فوتبال 360، دستیار و کمک‌ مربی زمانی در فوتبال ایران پُستی بود برای دوستان و آشنایان. سرمربی هر تیم، افراد نزدیک به خود را که به آن‌ها اطمینان داشت در این پست قرار می‌داد. چند سالی است که دستیاران اما از لحاظ فنی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. فصل گذشته و بعد از حضور گابریله پین روی نیمکت استقلال و تأثیر او در قهرمانی و رکوردهای این تیم، این جایگاه بیش از قبل مهم شد. جالب است که هواداران پرسپولیس که نقش دستیار فرهاد مجیدی را در این قهرمانی بسیار پررنگ می‌دانستند در فصل نقل‌و‌انتقالات بیشتر از هر بازیکنی به دنبال جواب این سؤال بودند که دستیار یحیی گل‌محمدی چه کسی است. زیر ذره‌بین قراردادن نیمکت پرسپولیس باعث شد تا کادرفنی یحیی با پایان لیگ از این تیم جدا شده و حمید مطهری هم آخرین نفری باشد که با اولین پیشنهاد عطای ماندن را به لقایش ببخشد. 
این وسواس اما گویا به غیر از پایتخت‌نشینان در میان مربیان تیم‌های دیگر هم به وجود آمده است و به همین دلیل این فصل حضور مربیان خارجی به عنوان دستیاران مربیان ایرانی بیش از همیشه شده است.
آخرین مربی خارجی که به نیمکت تیم‌های لیگ برتری اضافه شده، اریکو بینهال پرتغالی است. او به انزلی آمده تا دستیار مازیار زارع باشد و جمع پرتغالی‌های فوتبال ایران را کامل کند. «بینهال» سابقه دستیاری در تیم‌های آلمریا اسپانیا و ژیل‌ویسنته پرتغال را در کارنامه خود دارد و انزلی‌چی‎ها امیدوار هستند با حضور او نتایج بهتری را بعد از تعطیلات کسب کنند. حضور ملوان در رده انتهایی جدول لیگ برتر مسئولان این تیم را به فکر تقویت کادرفنی انداخت و آن‌ها امیدوارند که با این تغییر روزهای متفاوتی را پشت سر بگذارند. با اضافه شدن مازیار زارع به سرمربیانی که دستیار خارجی دارند تعداد آن‌ها به عدد 4 رسید. 
یحیی گل‌محمدی بعد از کش و قوس‌های فراوان کادر خودش را با دستیارانی کاملاً خارجی تکمیل کرد. در پرسپولیس بدن‌ساز، مربی دروازه‌بان‌ها و دستیار اول یحیی خارجی هستند.
جواد نکونام از مربیانی بوده که همیشه از دستیاران اسپانیایی استفاده می‌کرده و این فصل هم خرق عادت نکرد. یک مربی بدن‌ساز و یک مربی تمرین‌دهنده اسپانیایی، نکونام را در این فصل در فولاد همراهی می‌کنند. 
صنعت نفت که یک سرمربی دورگه دارد و مربیانش هم خارجی هستند! رضا پرکاس که به عنوان یک مربی ناشناخته به لیگ برتر آمد، 2 سورپرایز برزیلی هم به آبادان آورد تا صنعت نفت برزیلی‌تر از همیشه باشد. استفانو ایمپگلیازو مربی بدن‌ساز و رودریگو باروکا مربی دروازه‌بانان تیم فوتبال صنعت نفت آبادان هستند.
به نظر می‌رسد که سرمربیان ایرانی به اهمیت دستیار در کادرفنی به خوبی پی برده‌اند و حتی این ترس که دستیارشان جای آن‌ها را روی نیمکت بگیرد هم مانع از این نمی‌شود که به سراغ بهترین گزینه‌های داخلی و خارجی بروند. اتفاقی که با حضور مربیان خارجی خوب می‌تواند به پیشرفت فوتبال ما و پیشرفت فنی سرمربیان ایرانی بسیار کمک کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی