[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

ایرلاین‌ها بال پرواز ندارند ، روزنامه شیراز نوین

صنعت گردشگری در فارس قرار نیست حالا حالاها روی خوش ببیند و تازه ترین اتفاق این است که شرکت‌های هواپیمایی چند روزی است بدون هیچ بخش‌نامه ای، قیمت بلیت‌های هواپیما در مسیرهای پرتقاضا را حدود 30 درصد افزایش داده اند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایلنا، با گذری در سایت‌های خرید و فروش بلیت هواپیما به راحتی مشاهده می‌کنید که بلیت پرواز مقصد تهران- شیراز تا روز دوم مهرماه تکمیل است و تنها از این تاریخ به بعد پرواز برای این مسیر وجود دارد.
استان فارس که چند سالی است در خشک‌سالی به سر می‌برد و با تعطیلی پیاپی صنایع بزرگ در آن مانند کارخانه آزمایش، آی تی آی و... فکر می‌کرد شاید روزی بتواند از طریق گردشگری روی خوش ببیند، حالا باید به چاره دیگری بیندیشد؛ زیرا این اتفاق هم رقم نخورد.
چند روز قبل رستم قاسمی وزیر راه درباره قیمت بلیت هواپیما، گفت: طبق ابلاغ‌های قبلی به رؤسای ناوگان‌های حمل و نقلی کشور قیمت بلیت اتوبوس و قطار 25 درصد افزایش یافت؛ اما قیمت بلیت هواپیما افزایشی نداشته و شرکت‌های هواپیمایی درخواست‌هایی مبنی بر افزایش قیمت بلیت هواپیما داشتند، اما هنوز در این باره تصمیمی گرفته نشده است و ان‌شاءالله بعد از اربعین در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد.
نبود بلیت هواپیما در مسیرهای پرتقاضا از مبدأ شیراز
در همین باره محمود فخری در گفت و گو با ایلنا با اشاره به نبود بلیت هواپیما در مسیرهای پرتقاضا از مبدأ شیراز گفت: وضعیت عرضه و فروش بلیت هواپیما در مسیرهایی مانند تهران، کیش و حتی مشهد عجیب شده و تا دو هفته دیگر در این مسیرها پروازی وجود ندارد!
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی فارس با ابراز نارضایتی از وضعیت اسفناک عرضه بلیت هواپیما در مسیرهای پرتقاضا، خواستار توجه ویژه دستگاه‌های نظارتی در این حوزه شد. 
وی افزود: وضعیت کنونی پروازها باید توسط دستگاه‌های نظارتی مورد بررسی قرار گیرد و با متخلفان و دلالان و سودجویانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، برخورد قانونی شود.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی فارس با بیان اینکه شرایط کنونی پروازها قابل مقایسه با هیچ زمانی حتی دوره ۸ سال دفاع مقدس و جنگ هم نیست، گفت: هم اکنون بلیت هواپیما در مسیر تهران نایاب شده و در مسیری چون کیش هم با ابطال پروازها یا نبود تک بلیت مواجهیم. حتی در مواردی هم بلیت هواپیما با نرخ‌های نجومی و البته اقامت در هتل آن هم به صورت سوری به فروش می‌رسد.
به گفته فخری، هم اکنون شرایط به وجود آمده بسیار اسفناک شده و دود آن به چشم آژانس داران و مسافران می‌رود و نارضایتی در این حوزه موج می‌زند؛ چراکه تقاضا وجود دارد، اما در واقع بلیتی برای عرضه نیست و اگر هم باشد با نرخ‌هایی که از مصوبه قیمت گذاری شرکت هواپیمایی بسیار بالاتر است.
افزایش 30درصدی نرخ بلیت هواپیما
فخری ادامه داد: برای نمونه بلیت هواپیما در مسیر شیراز- تهران با نرخ نزدیک به یک‌میلیون و دویست‌هزار تومان به فروش می‌رسد؛ در حالی که قرار بود نرخ بلیت‌ها ثابت بماند و تغییر نکند، اما هم اکنون شاهدیم که بیش از ۳۰ درصد افزایش نرخ داشته است.
بحران در گردشگری فارس
فخری با بیان اینکه وضعیت کنونی بلیت‌های هواپیما تأثیر عمیق و البته منفی بر صنعت گردشگری استان فارس دارد، گفت: نبود بلیت هواپیما و شرایط پیش آمده عملاً تورهای ورودی به شیراز را هم باطل می‌کند و با توجه به اینکه شیراز فاقد بزرگ‌راه است و چنانچه وضعیت پروازها هم ادامه داشته باشد، بدون شک گردشگری فارس دچار بحران خواهد شد.
وی بیان کرد: برخی ایرلاین‌ها پس از آنکه بلیت پروازها را فروختند، یک یا چند روز قبل از زمان پرواز به دلایل متعدد پروازها را باطل می‌کنند و از مسافران می‌خواهند که به سایت‌های منتخب شرکت هواپیمایی‌ها رفته و وجه پرداختی خود را پس بگیرند.
فخری با بیان اینکه این نوع کارها تورهای ورودی به شیراز را هم باطل می‌کند، ادامه داد: این نوع رفتارها ظلم به مسافران است و هیچ کسی هم‌ پاسخ‌گو نیست.
به گفته وی، در این میان برخی از افراد سودجویی کرده و بلیت پروازها را با نرخ‌های نجومی یا بیش از ۵۰ درصد افزایش به مسافران می‌فروشند؛ حالا سؤال اینجاست که آیا این ایرلاین‌ها نمی‌دانند چه اتفاقی افتاده و بلیت‌ها با چه نرخی و توسط چه افرادی 
به فروش می‌رسد؟
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی فارس با بیان اینکه به نظر می‌رسد دستگاه‌های نظارتی هم کار را رها کرده‌اند، افزود: در حال حاضر چنین نرخ‌های گزافی در فروش بلیت‌های خارجی هم دیده می‌شود؛ به طوری که در مدت زمان کمتر از چند دقیقه یک بلیت پرواز خارجی از نرخ ۸میلیون تومان به ۱۰ تا ۱۵میلیون تومان در مسیرهایی چون دبی و استانبول تغییر قیمت دارد.
فخری با اشاره به نبود تعادل در عرضه و تقاضای بلیت هواپیما گفت: این موضوع که بر اساس تقاضای زیاد نرخ‌ها را افرایش دهند، بی‌انصافی است و باید دستگاه‌های نظارتی در این حوزه ورود کنند. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی فارس اضافه کرد: چنانچه این روند ادامه یابد، تنها ایرلاین‌ها متنفع می‌شوند و چرخه گردشگری به حرکت درنمی‌آید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی