[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

کتاب صاحب خانه می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

مریم کشاورز خبرنگار ما، طی مصاحبه ای اختصاصی با معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، بسته پیشنهادی و حتمی دوستداران کتاب پس از خداحافظی با کافه‌ها را باز کرد.
در آغاز این گفت‌وگو، غلامرضا خوش‌اقبال، پیرامون حواشی تعطیلی کافه‌کتاب‌ها توضیح داد: فلسفه شکل‌گیری کافه کتاب‌ها در تناقض با فرهنگ و ادب این سرزمین است. کمااینکه از آغاز شکل‌گیری کافه‌کتاب‌ها، هیچ کتاب‌‌فروشی حاضر نشد تا تغییر جهت در امرارمعاش خود داده و مکان عرضه و نمایش و فروش بهترین معلم‌های روزگار را تبدیل به کاربری کافه‌کتاب کند.
وی افزود: در هیچ دوره‌ای، کتاب‌خوانی قرابتی با مکان‌های استراحت و صرف نوشیدنی نداشته است. در همان دوره کوتاهی که موضوع راه‌اندازی کافه‌کتاب‌ها شکل گرفت و عملی شد نیز چالش‌های بزرگی ایجاد شده بود که موجب رنجش خاطر دوستداران ادب و فرهنگ را فراهم کرده بود؛ به‌نحوی‌که در واکنش به این تصمیم، اهالی فرهنگ به پاتوق‌های کتاب روی آوردند و این مکان‌های ارزشمند علمی گسترش یافتند تا دوستداران فرهنگ و کتاب با طمأنینه و آرامش با نویسندگان، نشست برگزار کنند و به نقد و بررسی کتاب‌ها بپردازند. به همین دلیل، مطابق با مصوبات کمیسیون ماده 100، شهرداری درصدد جمع‌آوری کافه‌کتاب‌ها از سطح شهر برآمد. وی نوید داد: بر اساس مقررات و آیین‌نامه‌های جدید تدوین شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به منظور پشتیبانی از نویسندگان و فروشندگان آثار ادبی- نوشتاری، مجوزهای لازم برای کتاب‌فروشان متقاضی صادر شده تا بتوانند در صورت تعطیلی فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، ساختمان‌های مسکونی خود را تبدیل به محل فروش کتاب کنند. 
وی ادامه داد: از زمان اجرای این طرح حمایتی تاکنون، 9 برند برتر و مشهور کتاب‌فروش با تبادل قراردادهای فی‌مابین و تحت حمایت ما، فضاهای مسکونی خود را تبدیل به نمایشگاه عرضه و فروش کتاب کرده‌اند. خوش‌اقبال در پایان از سایر پشتیبانی‌های به‌عمل‌آمده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای حفظ منافع نویسندگان و ناشران و فروشندگان کتاب خبر داد و اعلام کرد: به زودی حمایت‌های معنوی و مادی از نویسندگان و فروشندگان و ناشران کتاب به میزان بیشتری مورد توجه قرار می‌گیرد. قصد داریم سامانه خرید مستقیم و بدون واسطه کتاب را ظرف دو ماه آینده راه‌اندازی کنیم تا خریداران بتوانند با مراجعه به این سامانه و با بهره‌مندی از تخفیفات همیشگی 25درصدی، کتاب‌های مورد نیاز خود را در هر زمانی تهیه و تأمین نمایند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی