[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

راهکارهای خانگی برای درمان بیرون زدگی دیسک گردن، روزنامه شیراز نوین

یک متخصص فیزیوتراپی با اشاره به علائم دیسک گردن گفت: فیزیوتراپی دیسک گردن یکی از مؤثرترین روش‌های غیرجراحی در درمان آن است.
به گزارش مشرق، ایمان کمالی حکیم، با  تبریک روز ملی فیزیوتراپی گفت: حرفه فیزیوتراپی یکی از بخش‌های مهم نظام سلامت است و وظایف سنگینی را در ارزیابی و درمان انواع بیماری‌ها و اختلالات بر عهده دارند.
حکیم در ادامه تصریح کرد: درمان بیرون زدگی دیسک گردن با توجه به شدت دیسک بیرون زده ، محل آن و علائم و عوارضی که برای بیمار ایجاد کرده با روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. فیزیوتراپی دیسک گردن یکی از مؤثرترین روش‌های غیرجراحی در درمان دیسک گردن است.
این متخصص فیزیوتراپی گفت: دیسک گردن به دو صورت ناگهانی و یا تدریجی رخ می‌دهد، وارد شدن ضربات خفیف و مکرر و با آسیب دیدگی و فرسودگی تدریجی دیسک‌ها در طی روند افزایش سن موجب بروز این عارضه به‌طور تدریجی و وارد شدن فشار شدید و ناگهانی به دیسک‌ها سبب بروز فتق دیسک گردن به‌طور ناگهانی می‌شود.
حکیم با بیان اینکه دیسک‌ها نقش مهمی ‌در محافظت از ستون مهره‌ها دارند و با جذب فشارها و شوک‌هایی که هنگام راه رفتن و انجام فعالیت‌ها به ستون مهره‌ها وارد می‌شود از آن‌ها در برابر آسیب دیدگی محافظت می‌کنند، افزود: در صورتی که عاملی سبب فرسایش تدریجی دیسک  یا پارگی ناگهانی دیسک شود ماده میانی درون دیسک از فضای خود خارج و به بیرون نشت می‌کند، این ماده ژلاتینی مانند سبب وارد شدن فشار به ریشه‌ها و اعصاب نخاعی و بروز علائم حسی و حرکتی برای فرد مبتلا می‌شود.
وی ادامه داد: فیزیوتراپی دیسک گردن با روش‌های مؤثر و با کمترین عارضه و هزینه می‌تواند به درمان غیرجراحی دیسک گردن کمک کند.
کمالی حکیم به علائم دیسک گردن اشاره کرد و افزود: احساس درد و ناراحتی در گردن،  تشدید درد و سایر علائم با حرکت دادن گردن، محدود شدن دامنه حرکات گردن به دلیل وجود درد، انتشار درد به شانه‌ها و بازوها، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن دست‌ها، ضعف عضلانی و سایر عوامل از مهمترین علائم دیسک گردن هستند.
وی تصریح کرد: طبق گایدلاین ۲۰۲۱ انجمن فیزیوتراپی آمریکا،  روش تشخیص و درمان مکانیکی مکنزی در حوزه دردهای عصبی - عضلانی- اسکلتی به ویژه در ناحیه ستون فقرات بهترین روش درمانی است که فیزیوتراپیست‌ها با گذراندن دوره‌های بین‌المللی رسمی ‌مؤسسه مکنزی به خوبی می‌توانند این دردها را بدون نیاز به تست‌های تشخیصی گران قیمت، ارزیابی و درمان کنند.
حکیم افزود: در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه مثل کشور ما، اختلالات سیستم حرکتی مهم‌ترین چالش فراروی نظام سلامت بوده و سلامت این سیستم بدون دستان توانمند فیزیوتراپیست‌ها به عنوان متخصصین حرکت و عملکرد فیزیکی، محقق نمی‌شود.
این متخصص فیزیوتراپی  تصریح کرد: مسئولیت مستقیم یا غیر مستقیم عوارض ناشی از بیماری‌های ایسکمیک قلبی، کمر درد، سوانح جاده‌ای و سکته مغزی که بیشترین بار بیماری‌های غیر واگیردر ایران هستند به عهده فیزیوتراپیست‌ها است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی