[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۸
  • دوره جدید

شوک‌هایی که بلای جان کشتی فرنگی شد، روزنامه شیراز نوین

شوک‌های روحی به تیم ملی کشتی فرنگی باعث نتایجی ضعیف در مسابقات قهرمانی جهانی شد. به گزارش ایلنا، رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان در کشور صربستان در حال برگزاری است. با معرفی نفرات هشت وزن این مسابقات، کشورمان بدون کسب مدال طلا، یک نقره و برنز دریافت کرده است و در مجموع رضایت از عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی بسیار پایین است. 
هر چند عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی با نقطه ضعف‌هایی روبه‌رو بوده است و منتقدان نقدهای زیادی در این خصوص دارند؛ اما قاعده این بود که انتقادات بعد از مسابقات مطرح شود. 
منتقدان و فضای مجازی علیه فرنگی‌کاران
یکی از عواملی که روی کادرفنی و فرنگی کاران ایرانی حین مسابقات فشار روانی ایجاد کرد، طرح این انتقادات حین مسابقات جهانی صربستان بود. اصلی‌ترین نقطه‌ای که کارشناسان منتقد پیرامون عملکرد تیم ملی کشتی فرنگی مطرح می‌کنند، عملکرد محمد بنا سرمربی این تیم است و به نوعی وی را خود رأی قلمداد می‌کنند. این انتقادات از طریق اینترنت و شبکه‌های مجازی قطعاً در اردوی ملی‌پوشان فرنگی هم تأثیرگذار بود.
قطعاً هیچ انسان و مربی بدون نقص نیست و نقد باعث پویایی مسیر ورزش کشور می‌شود؛ اما وقتی تیمی ‌به مسابقات اعزام شده و کوچک‌ترین تلنگری مسیر مدال‌ها و ورزش ما را تغییر می‌دهد آیا صرفاً برای مصلحت تیم ملی این نقدها مطرح شد؟
انتقام عملی «ارسلان» از بنا
درکنار این نقدها، قهرمانی علی ارسلان با پرچم صربستان در وزن 77 کیلوگرم، که با توجه و تحسین این قهرمان همراه بود، قطعاً روی تمرکز اعضای کادرفنی و تیم تأثیر گذاشت، چرا که رفتار گذشته و پیش بینی بنا در خصوص او غلط از آب درآمد و تاوان این موضوع را هم سخت پرداخت کرد. 
حاشیه علیه شاگرد زرنگ‌های آقای خاص 
بعد از این اتفاقات تلخ و به هم خوردن تمرکز اعضای تیم، ضربه فنی مهدی حسن‌نژاد در حالی که 9 بر 4 از رقیب خود جلو بود، آب سردی بر پیکره کشتی فرنگی ایران و شاگردان آقای خاص کشتی ایران بود. آنجا بود که دوباره منتقدان به سبک هدایت کادرفنی تیم ملی کشتی فرنگی پرداختند. بعد از آن هم نوبت به گرایی قهرمان المپیک توکیو رسید که بعد از پیروزی 4 بر صفر در وقت اول، در وقت دوم بازنده از میدان خارج شد. چه بسا انتظار می‌رفت ساروی هم باتجربه المپیکی در رقابت‌های جهانی برای مدال طلا بجنگد؛ اما عدم تمرکز و طوفان انتقادات، کِشتی کُشتی فرنگی را به گِل نشاند. 
سکوت رئیس فدراسیون
در این میان فدراسیون کشتی هم خیلی بابت انتقادات از سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی واکنشی نشان نداد، سکوتی که هنوز مشخص نیست حاکی از رضایت است یا نداشتن پاسخ مناسب در این خصوص. بعضی کارشناسان معتقدند چون دبیر علاقه‌ای برای ادامه همکاری با محمدبنا نداشت و از طرفی رزومه رئیس فدراسیون در حدی نیست که مقابل این سرمربی بایستد، این موضع را در پیش گرفت تا بعد از مسابقات جهانی راحت‌تر به هدفش برسد. علیرضا دبیر در هفتم شهریور ماه سال جاری در نشست خبری خود را «حمال کشتی» نامید اما کمی ‌از توجه به ساختمان‌سازی در فدراسیون کشتی و درگیری با معاون ورزش را معطوف به رفع اختلاف در کشتی فرنگی می‌کرد، اوضاع متفاوت می‌شد. هر چند انتقادات او به مجموعه وزارت ورزش و پولادگر هم قابل توجه و پر بیراه نیست.
غیبت در خرداد و باخت زود هنگام
اما واقعیت اینجاست که غیبت چند روزه بنا در اردوی خردادماه تیم ملی و شائبه استعفای او، نتایج و  اتفاقات اخیر را قابل پیش‌بینی کرد. در واقع باخت اصلی تیم ملی کشتی فرنگی همان زمان اتفاق افتاد. محمد بنا هم مانند هر مربی دیگری شاید یک روز(که خیلی دور نیست) به پایان خط همکاری با تیم ملی برسد، اما نباید زحمات و افتخارات گذشته او فراموش شود. اگر قرار به پایان همکاری است، چه بهتر که بد بدرقه نباشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی